Paszport dla dziecka

Dom

paszport

paszport dla dziecka


Fot. sxc.hu

Dziecko, podobnie jak dorosły musi posiadać ważny paszport, gdy chcemy z nim wyjechać do kraju spoza strefy Schengen. O czym musimy pamiętać ubiegając się o taki wniosek?

Kto składa wniosek o paszport dla dziecka?

Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice lub prawni opiekunowie. Może to też zrobić jeden z rodziców czy opiekunów, pod warunkiem posiadania pisemnej zgody drugiego rodzica czy opiekuna poświadczoną przez notariusza lub organ paszportowy. Nie jest to potrzebne w sytuacji, gdy jeden z rodziców został pozbawiony praw rodzicielskich lub zostały mu one ograniczone. Jeśli jedno z rodziców nie wyraża zgody na wyrobienie paszportu dla dziecka lub nie ma możliwości uzyskania jego zgody, wtedy decyzję o wydanie paszportu podejmuje sąd rodzinny.

Gdzie składamy wniosek o paszport?

Wniosek możemy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, niezależnie od miejsca zameldowania. Rozpatruje je wojewoda, u którego został złożony.

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Paszport dla dziecka, które ma nie więcej niż 13 lat to wydatek 30zł. Dla dzieci od 13-17 (włącznie) roku życia będzie to 70zł (z 50% ulgą studencką).

Kto może odebrać paszport dla dziecka?

Paszport dla dziecka może odebrać jeden z rodziców lub opieków na podstawie dowodu osobistego, odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka w oryginalne oraz potwierdzenia otrzymanego w momencie składania wniosku.

Co warto wiedzieć?

Dzieciom zostają wydane tylko paszporty biometryczne. Dokument wydany dla dziecka do 13 roku życia ma 5-letnią ważność. Dla starszego 10-letnią.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

  Praktyczna kuchnia

  W dzisiejszych czasach kuchnia, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także miejsce codziennych spotkań całej rodziny. Jak zaprojektować kuchnię idealną? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci: Justyna Smolec, Robert Majkut oraz Roland Stańczyk.

  Pojemniki na odpady - segregacja śmieci po nowemu

  pojemniki na śmieci

  Nowe przepisy zobowiązują do dzielenia śmieci aż na 5 frakcji. Jak uporządkować pojemniki na odpady we własnej kuchni?

  Dekoracja sypialni - inspiracje

  Dekoracja sypialni

  Sypialnia, to miejsce odpoczynku. Jak sprawić, by sprzyjało relaksowi. Zobacz nasze inspiracje.

  5 rad jak wybrać meble tapicerowane

  Sofa z tapicerką

  Meble kupujemy w sposób przemyślany. Z drugiej strony doceniamy nowości i ciekawe rozwiązania. Należą do nich meble tapicerowane. Ale jak je kupować?

  Praca w domu z dzieckiem - tak, czy nie

  praca w domu z niemowlakiem

  Praca w domu z dzieckiem wydaje się prosta. No przecież tyle osób tak pracuje. Tymczasem pracowanie w obecności pociechy, to jak przewożenie dużej komody rowerem. Niby się da, ale jest ciężko.

 • Bądź na bieżąco