Paszport dla dziecka

Dom

paszport

paszport dla dziecka


sxc.hu

Fot. sxc.hu

Dziecko, podobnie jak dorosły musi posiadać ważny paszport, gdy chcemy z nim wyjechać do kraju spoza strefy Schengen. O czym musimy pamiętać ubiegając się o taki wniosek?

Kto składa wniosek o paszport dla dziecka?

Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice lub prawni opiekunowie. Może to też zrobić jeden z rodziców czy opiekunów, pod warunkiem posiadania pisemnej zgody drugiego rodzica czy opiekuna poświadczoną przez notariusza lub organ paszportowy. Nie jest to potrzebne w sytuacji, gdy jeden z rodziców został pozbawiony praw rodzicielskich lub zostały mu one ograniczone. Jeśli jedno z rodziców nie wyraża zgody na wyrobienie paszportu dla dziecka lub nie ma możliwości uzyskania jego zgody, wtedy decyzję o wydanie paszportu podejmuje sąd rodzinny.

Gdzie składamy wniosek o paszport?

Wniosek możemy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, niezależnie od miejsca zameldowania. Rozpatruje je wojewoda, u którego został złożony.

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Paszport dla dziecka, które ma nie więcej niż 13 lat to wydatek 30zł. Dla dzieci od 13-17 (włącznie) roku życia będzie to 70zł (z 50% ulgą studencką).

Kto może odebrać paszport dla dziecka?

Paszport dla dziecka może odebrać jeden z rodziców lub opieków na podstawie dowodu osobistego, odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka w oryginalne oraz potwierdzenia otrzymanego w momencie składania wniosku.

Co warto wiedzieć?

Dzieciom zostają wydane tylko paszporty biometryczne. Dokument wydany dla dziecka do 13 roku życia ma 5-letnią ważność. Dla starszego 10-letnią.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Oryginalne meble i akcesoria do pokoju dziecka

  Źródło: dekoria.pl

  Jeśli szukasz niebanalnych mebli i akcesoriów do pokoju dziecka, koniecznie musisz zobaczyć te propozycje.

  Jak wybrać projekt domu

  Projekt domu

  Dom, to inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby została dobrze przemyślana. Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów.

  Soda oczyszczona - domowy sposób do czyszczenia

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona to świetny sposób do czyszczenia plam, wszelkich osadów i mocno zabrudzonych powierzchni.

  6 właściwości rolet wewnętrznych

  Roleta wewnętrzna do kuchni

  Funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetyczne wykończenie – oto kilka zalet rolet wewnętrznych. Dowiedz się, jak wybrać rolety wewnętrzne i dlaczego warto to zrobić.

  Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży

  Ćwiczenia w ciąży

  Ruch ma pozytywny wpływ na przebieg porodu, figurę oraz samopoczucie. Jeśli więc nie ma żadnych przeciwwskazań, warto być jak najdłużej aktywną. Jaki sport wybrać, czego unikać i na co uważać – radzi ortopeda.

 • Bądź na bieżąco