Pleśń w domu - jak ją usunąć domowymi sposobami

Dom

pleśń

sprzątanie


Fot. źródło: © Zlatan Durakovic - Fotolia.com

Pleśń w mieszkaniu? Chętnie. Ale tylko na talerzu i tylko w serze Brie czy Gorgonzoli. Takiej ze ścian koniecznie trzeba się pozbyć.

Pleśń w mieszkaniu nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest również groźna dla zdrowia. Pleśń może bowiem wpływać bezpośrednio na  samopoczucie (np. wywoływać alergie, osłabiać układ odpornościowy, zaburzać nasz rytm snu) oraz uszkadzać organizm od środka (wdychanie zarodników pleśni może powodować m.in. problemy z oddychaniem, z układem moczowym, zaburzenia gastryczne). Dlatego tak ważne jest by się jej możliwie szybko pozbyć z mieszkania, gdy tylko się pojawi i zapobiegać jej powstawaniu.

Jak rozpoznać pleśń?

Jeśli na ścianach w pokoju, łazience czy kuchni pojawią się mniejsze i większe ciemne plamy, na 99% będzie to pleśń. Poza ścianami pleśń może pojawiać się również na meblach, armaturze łazienkowej, fugach,

Domowe sposoby na to, jak usunąć pleśń

Gdy pleśń pojawia się w postaci małych placków na ścianach, fugach, czy między kafelkami możesz użyć 2 metod: domowych sposobów na pleść lub chemicznych środków. Pamiętaj, by niezależnie od wybranej metody zawsze mieć gumowe rękawiczki. Na wzór specjalistów, można dodatkowo wykorzystać maskę na twarz i okulary chroniące oczy przed szkodliwymi substancjami (jak w laboratorium chemicznym). Zabezpieczy cię to przed możliwym kontaktem twojego organizmu z samą pleśnią i jej zarodnikami.

Środki chemiczne

Możesz zakupić środki chemiczne dedykowane usuwaniu pleśni. Są one silnie toksyczne. Dlatego trzeba bardzo uważać, by nigdy nie znalazły się rękach małych dzieci. Można też w ich zastępstwie wykorzystać środki do czyszczenia stosowane też przy innych okazjach: mleczko do czyszczenia czy detergent do wc. Ten drugi wlej do spryskiwacza i obficie spryskaj nim pleśń i powierzchnię dookoła niej. Pozostaw na noc, rano obficie spłucz wodą. Jeśli czyścisz fugi, nie szoruj ich. Następnie osusz czyszczoną powierzchnię.

Domowe sposoby na pleśń

Do spryskiwacza wlej pół szklanki octu, dodaj 4 zgniecione ząbki czosnku lub parę łyżeczek czosnku granulowanego. Wymieszaj. Zapleśniałe miejsce posyp sodą oczyszczoną, popryskaj preparatem z spryskiwacza i zostaw na około 2h lub na noc. Po tym czasie wyszoruj zapleśniałe miejsce (uwaga na fugi) i spłucz wodą. Osusz czyszczone miejsce.

Jeśli pleśń często powraca lub bardzo duży obszar został przez nią zaatakowany, najlepiej od razu zawołaj fachowca.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w domu?

Powstawaniu pleśni w łazience i domu sprzyja duża wilgotność, słaba cyrkulacja powietrza, wysoka temp, istnienie nalotów organicznych na ścianach np. resztek mydła czy nalotów kuchennych. Gdy w pomieszczeniu pojawia się pleśń, rozsiewa swoje zarodniki. Jeśli te znajdą podatny grunt, będą się rozwijać i wysyłać kolejne zarodniki. I tak w kółko.

By zapobiegać powstawaniu pleśni w łazience należy całe mieszkanie co parę godzin przewietrzyć. Uchylanie okna, to jednak mało. Co 2-4 godziny należy je całkowicie otworzyć na 10min by powietrze mogło swobodnie się wymienić. Czyść też regularnie wywietrzniki w łazience i kuchni. Meble nie powinny stać idealnie równo z linią ścian, gdyż w tej sposób nie ma w tych miejscach swobodnego przepływu powietrza. By uniknąć pleśni na ścianach kabiny prysznicowej, wycieraj ją do sucha po każdej kąpieli.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (3 votes, average: 1,33 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Soda oczyszczona - domowy sposób do czyszczenia

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona to świetny sposób do czyszczenia plam, wszelkich osadów i mocno zabrudzonych powierzchni.

  Sprzątanie łazienki - domowe triki na lśniącą armaturę

  Sprzątanie łazienki nigdy nie było tak łatwe i... naturalne. Wystarczy tak na prawdę kilka rzeczy dostępnych w każdej kuchni.

  Twarda woda a armatura

  Rdzawe zacieki, osad który trudno usunąć albo nierównomierny strumień wody. Twarda woda może wpływać niekorzystanie nie tylko na estetkę armatury, ale też jej funkcjonalność. Czy możemy ignorować ten problem?

  Domowe sposoby na pranie firanek

  Firanki są tym elementem wystroju, który wymaga od nas cierpliwości i wysiłku przy ich ściąganiu i zakładaniu. Niekiedy też wymaga odrobiny odwagi i delikatności, ponieważ dosyć łatwo można je uszkodzić podczas prania.

  Łatwe i szybkie pranie w pralce

  Marzy ci się szybkie pranie bez nerwów, czy tym razem nic nie zafarbuje albo się nie skurczy? Nie tylko tobie. Dlatego stworzyliśmy ten artykuł.

 • Bądź na bieżąco