Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

Budowa i zakup

deweloper

mieszkanie


Fot. źródło: sxc.hu

Deweloperzy szaleją z budową nowych mieszkań. Czy jednak zawsze zakup "świeżynki" jest dobrym pomysłem? Nie kupuj kota w worku! Sprawdź najpierw plusy i minusy takiego mieszkania.

Kupno mieszkania to kosztowna inwestycja. Przy okazji decyzja czy chcemy żyć w mieszkaniu nowym, od dewelopera, czy w takim z rynku wtórnego. I jedno i drugie ma swoje plusy i minusy i wymaga innego podejścia w poszukiwaniu lokum.

Dokumenty

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, po pierwsze, należy sprawdzić jego wiarygodność i kondycję finansową. Warto poszukać inwestycji przez niego już zrealizowanych, popytać wśród znajomych, prześledzić fora w poszukiwaniu opinii. Dobrym źródłem o deweloperze jest też bank, który zanim udzieli kredytu sam sprawdza dewelopera (białe i czarne listy). Warto sprawdzić też stan prawny działki, na którym powstaje inwestycja i przy okazji pozwolenia na budowę. W przypadku zakupu mieszkania z drugiej ręki dobrze jest sprawdzić księgę wieczystą, akt notarialny nabycia, opłacanie czynszu, ilość osób zameldowanych w lokalu.

Koszt i wywiad środowiskowy

Minusem zakupu nowego mieszkania jest jego cena. Zazwyczaj jest ona wyższa o kilkanaście procent od mieszkania nowego z drugiej ręki, o zbliżonym standardzie. Jeśli mieszkanie dopiero się buduje to ciężko zweryfikować jak się w tym miejscu mieszka, nie ma kogo spytać, jeśli to na przykład całkiem nowe osiedle. No i nie zawsze można mieszkanie obejrzeć przed kupnem, jeśli nie jest w pełni gotowe. Kupując mieszkanie z drugiej ręki nabywca widzi co bierze.

Zapach nowości

Mieszkanie od dewelopera, co oczywiste, jest nowe. To znaczy wszystko w nim jest nowe: instalacje, rury, przyłącza, ściany. Nie ma żadnej historii ani przykrej przeszłości. Dopiero pierwszy właściciel nadaje charakteru temu miejscu, dostosowuje je na własny użytek i do własnych potrzeb. Za nowość trzeba jednak zapłacić, bywa, że więcej niż za mieszkanie już urządzone z rynku wtórnego. Jeśli upatrzone mieszkanie, nowe mieszkanie, jest na etapie budowy możemy wprowadzić zmiany w zaplanowanej przestrzeni. Chodzi o wprowadzenie w życie własnych pomysłów jak np. łączenie pokoi, przesunięcie ścian, budowa wyspy, murku itp. W przypadku mieszkań gotowych zmian dokonujemy sami, koszty zazwyczaj są dużo większe.

Choć nie jest to regułą, to jednak mieszkania nowe powstają na osiedlach bardziej oddalonych od centrum. Wynika to z dostępności działek pod tego typu inwestycje. Łatwiej znaleźć mieszkanie o dobrej lokalizacji z rynku wtórnego. Nie bez znaczenia jest też sprawa samych budynków – te nowe powstają według nowoczesnych technologii, te z rynku wtórnego są różne – od kamienic i bloków z cegły po blokowiska z płyt i tych budowanych według nowych technologii.

Własność

W przypadku zaciągnięcia kredytu, mieszkanie od dewelopera nie od razu staje się własnością nabywcy. Właścicielami zostajemy dopiero po kilku, kilkunastu miesiącach kiedy podpiszemy umowę notarialną. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego przyjmujemy klucze, podpisujemy protokół, umowę i już jesteśmy na swoim.

Z deweloperem możemy porozmawiać o ewentualnych upustach, potargować się – tutaj elastyczność w działaniu jest większa. Rynek wtórny jest bardziej sztywny a doliczając do tego pośredników przy transakcji o większych obniżkach raczej nie ma mowy.

Mieszkanie od dewelopera choć jest nowe to jest „gołe”. Nie ma w nim nic (chyba, że mowa o podwyższonym standardzie, gdzie wykonane są już podłogi i położona glazura) a to wiąże się ze sporym wydatkiem na jego urządzanie i remont. Dlatego w takich wypadkach ważny jest wkład własny, z którego można sfinansować część prac. W nowym mieszkaniu od dewelopera nie da się od razu zamieszkać. Inaczej jest z mieszkaniami z rynku wtórnego. Choć część nadaje się zapewne do generalnego remontu to większość ma podstawowe wyposażenie typu kran zlew wanna, terakota. Mieszkania z rynku wtórnego są też mieszkania w pełni urządzone – zależy na co się decydujemy.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Kupno mieszkania to nie tylko wydatek na samo mieszkanie ale także na opłacenie notariusza, opłaty sądowe no i podatek. Podatek od umów cywilnoprawnych wynosi tutaj 2%, ale uwaga. Nie trzeba go płacić w sytuacji, gdy deweloper płaci VAT od sprzedaży mieszkania. W rezultacie w przypadku nowych mieszkań podatek ten nie obowiązuje. Co innego w sytuacji zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Oznacza to tyle, że za nowe mieszkanie zwykle tego podatku nie płacimy, za te z rynku wtórnego już tak.

Opłaty sądowe

Do wydatków trzeba doliczyć opłaty sądowe. Kupując mieszkanie trzeba założyć dla niego księgę wieczystą. Wpisuje się do niej właściciela a w przypadku kredytu, ustanawia się też hipotekę na rzecz banku. Każda z czynności dotyczących ksiąg wieczystych podlega opłacie sądowej. Opłaty mogą być pobrane przez notariusza. On sporządzi akt i przekaże je dalej do urzędu i/lub sądu.

Terminy

Jeśli kupującemu zależy na czasie to najlepiej jak kupi mieszkanie z rynku wtórnego – tutaj wprowadzić się można właściwie od zaraz po zakończeniu transakcji. Jeśli chodzi o rynek pierwotny – to od momentu wpłacenia pieniędzy do zamieszkania w nowym lokum mija kilka nawet kilkanaście miesięcy. Wówczas, nawet jeśli nabywca nie mieszka np. z uwagi na remont, musi płacić i czynsz, opłaty bieżące i spłacać kredyt.

 
autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Jeden Komentarz