Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

Budowa i zakup

deweloper

mieszkanie


Deweloperzy szaleją z budową nowych mieszkań. Czy jednak zawsze zakup "świeżynki" jest dobrym pomysłem? Nie kupuj kota w worku! Sprawdź najpierw plusy i minusy takiego mieszkania.

Kupno mieszkania to kosztowna inwestycja. Przy okazji decyzja czy chcemy żyć w mieszkaniu nowym, od dewelopera, czy w takim z rynku wtórnego. I jedno i drugie ma swoje plusy i minusy i wymaga innego podejścia w poszukiwaniu lokum.

Dokumenty

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, po pierwsze, należy sprawdzić jego wiarygodność i kondycję finansową. Warto poszukać inwestycji przez niego już zrealizowanych, popytać wśród znajomych, prześledzić fora w poszukiwaniu opinii. Dobrym źródłem o deweloperze jest też bank, który zanim udzieli kredytu sam sprawdza dewelopera (białe i czarne listy). Warto sprawdzić też stan prawny działki, na którym powstaje inwestycja i przy okazji pozwolenia na budowę. W przypadku zakupu mieszkania z drugiej ręki dobrze jest sprawdzić księgę wieczystą, akt notarialny nabycia, opłacanie czynszu, ilość osób zameldowanych w lokalu.

Koszt i wywiad środowiskowy

Minusem zakupu nowego mieszkania jest jego cena. Zazwyczaj jest ona wyższa o kilkanaście procent od mieszkania nowego z drugiej ręki, o zbliżonym standardzie. Jeśli mieszkanie dopiero się buduje to ciężko zweryfikować jak się w tym miejscu mieszka, nie ma kogo spytać, jeśli to na przykład całkiem nowe osiedle. No i nie zawsze można mieszkanie obejrzeć przed kupnem, jeśli nie jest w pełni gotowe. Kupując mieszkanie z drugiej ręki nabywca widzi co bierze.

Zapach nowości

Mieszkanie od dewelopera, co oczywiste, jest nowe. To znaczy wszystko w nim jest nowe: instalacje, rury, przyłącza, ściany. Nie ma żadnej historii ani przykrej przeszłości. Dopiero pierwszy właściciel nadaje charakteru temu miejscu, dostosowuje je na własny użytek i do własnych potrzeb. Za nowość trzeba jednak zapłacić, bywa, że więcej niż za mieszkanie już urządzone z rynku wtórnego. Jeśli upatrzone mieszkanie, nowe mieszkanie, jest na etapie budowy możemy wprowadzić zmiany w zaplanowanej przestrzeni. Chodzi o wprowadzenie w życie własnych pomysłów jak np. łączenie pokoi, przesunięcie ścian, budowa wyspy, murku itp. W przypadku mieszkań gotowych zmian dokonujemy sami, koszty zazwyczaj są dużo większe.

Choć nie jest to regułą, to jednak mieszkania nowe powstają na osiedlach bardziej oddalonych od centrum. Wynika to z dostępności działek pod tego typu inwestycje. Łatwiej znaleźć mieszkanie o dobrej lokalizacji z rynku wtórnego. Nie bez znaczenia jest też sprawa samych budynków – te nowe powstają według nowoczesnych technologii, te z rynku wtórnego są różne – od kamienic i bloków z cegły po blokowiska z płyt i tych budowanych według nowych technologii.

Własność

W przypadku zaciągnięcia kredytu, mieszkanie od dewelopera nie od razu staje się własnością nabywcy. Właścicielami zostajemy dopiero po kilku, kilkunastu miesiącach kiedy podpiszemy umowę notarialną. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego przyjmujemy klucze, podpisujemy protokół, umowę i już jesteśmy na swoim.

Z deweloperem możemy porozmawiać o ewentualnych upustach, potargować się – tutaj elastyczność w działaniu jest większa. Rynek wtórny jest bardziej sztywny a doliczając do tego pośredników przy transakcji o większych obniżkach raczej nie ma mowy.

Mieszkanie od dewelopera choć jest nowe to jest „gołe”. Nie ma w nim nic (chyba, że mowa o podwyższonym standardzie, gdzie wykonane są już podłogi i położona glazura) a to wiąże się ze sporym wydatkiem na jego urządzanie i remont. Dlatego w takich wypadkach ważny jest wkład własny, z którego można sfinansować część prac. W nowym mieszkaniu od dewelopera nie da się od razu zamieszkać. Inaczej jest z mieszkaniami z rynku wtórnego. Choć część nadaje się zapewne do generalnego remontu to większość ma podstawowe wyposażenie typu kran zlew wanna, terakota. Mieszkania z rynku wtórnego są też mieszkania w pełni urządzone – zależy na co się decydujemy.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Kupno mieszkania to nie tylko wydatek na samo mieszkanie ale także na opłacenie notariusza, opłaty sądowe no i podatek. Podatek od umów cywilnoprawnych wynosi tutaj 2%, ale uwaga. Nie trzeba go płacić w sytuacji, gdy deweloper płaci VAT od sprzedaży mieszkania. W rezultacie w przypadku nowych mieszkań podatek ten nie obowiązuje. Co innego w sytuacji zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Oznacza to tyle, że za nowe mieszkanie zwykle tego podatku nie płacimy, za te z rynku wtórnego już tak.

Opłaty sądowe

Do wydatków trzeba doliczyć opłaty sądowe. Kupując mieszkanie trzeba założyć dla niego księgę wieczystą. Wpisuje się do niej właściciela a w przypadku kredytu, ustanawia się też hipotekę na rzecz banku. Każda z czynności dotyczących ksiąg wieczystych podlega opłacie sądowej. Opłaty mogą być pobrane przez notariusza. On sporządzi akt i przekaże je dalej do urzędu i/lub sądu.

Terminy

Jeśli kupującemu zależy na czasie to najlepiej jak kupi mieszkanie z rynku wtórnego – tutaj wprowadzić się można właściwie od zaraz po zakończeniu transakcji. Jeśli chodzi o rynek pierwotny – to od momentu wpłacenia pieniędzy do zamieszkania w nowym lokum mija kilka nawet kilkanaście miesięcy. Wówczas, nawet jeśli nabywca nie mieszka np. z uwagi na remont, musi płacić i czynsz, opłaty bieżące i spłacać kredyt.

 
autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Jeden Komentarz

 1. 27 lutego 2014, 12:58 | Link do komentarza

  te nowe powstają według nowoczesnych technologii,

  Autor uważa iż nowe oznacza lepsze? Czy ta nowa technologia to gazobeton i tekturowo-gipsowe ściany?
  przecież wystarczy trzasnąć drzwiami o ścianę przez przypadek a robi się dziura w ścianie, w nowych blokach jest fatalna akustyka, i bloki o wiele gorzej trzymają ciepło niż wielka płyta po rewitalizaji. Kolejne minusy nowych bloków to brak infrastruktury. po co mi takie mieszkanie jesli tramwaj tam dojedzie jak spłace kredyt. mam całe życie męczyć się w korkach? dziękuje

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Mieszkanie od dewelopera - 10 pytań

  Zakup mieszkania

  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

  źródło: sxc.hu

  Lokalizacja i miejsce parkingowe - dwa ważne elementy przy wyborze mieszkania. A jakie są pozostałe?

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.1

  źródło: sxc.hu

  Znając już swoje zasoby finansowe i mając konkretne lokale na oku, mamy nadzieję, że to wybrane będzie trafną inwestycją na przyszłość. W końcu przechodzimy do oglądania spośród wybranych mieszkań.

  Planujesz kupno mieszkania? O tym musisz pamiętać

  sxc.hu

  To ważna, jak nie najważniejsza biznesowa decyzja w życiu. Bo po pierwsze to duży wydatek po drugie, jeśli nie mamy gotówki, decyzja kredytowa na lata.

  Lewe czy prawe? Jakie drzwi wybrać?

  źródło: sxc.hu

  Stając w markecie przed decyzją o wyborze drzwi, gdy batalię dotyczącą koloru oraz materiału mamy już za sobą, do określenia pozostaje nam dużo bardziej kłopotliwą kwestię, a mianowicie- jaki typ drzwi zamówić?

  Mieszkanie dla studenta - jak je znaleźć i gdzie szukać?

  sxc.hu

  Wakacje dla studentów to czas odpoczynku od nauki na blisko trzy miesiące. Ale ci, którzy jeszcze nie znaleźli sobie lokum na nowy rok akademicki muszą się liczyć z krótszą przerwą.

 • Bądź na bieżąco