Płyta indukcyjna a ceramiczna

Kuchnia

garnki

płyty indukcyjne


Fot. sxc.hu

Płyta indukcyjna, to techniczne udogodnienie dla każdego miłośnika kuchni. Dlatego chcielibyśmy o niej napisać parę słów.

Płyta indukcyjna, to szklana płyta pod którą znajdują się cewki indukcyjne. Cewki te wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne, które powoduje podgrzewanie garnka czy patelni. Zaletą płyt indukcyjnych jest to, że nagrzewają się tylko tam, gdzie znajduje się garnek. Czas gotowania w przypadku płyty indukcyjnej jest krótszy o ok 30min w porównaniu do kuchenek gazowych. Płyty indukcyjne mają też wady. Są przede wszystkim droższe od kuchenek gazowych. Do tego wymuszają stosowanie garnków spełniających określone cechy (patrz niżej). Ponieważ płyta indukcyjna wydziela pole elektromagnetyczne odradza się kładzenie w jej pobliżu kart płatniczych oraz użytkowanie przez osoby z rozrusznikiem serca.

zdjęcie i produkt: amica.com.pl

Płyta indukcyjna
zdjęcie i produkt: amica.com.pl

Garnki do płyty indukcyjnej

Niezależnie od producenta, garnki do gotowania na płycie indukcyjnej powinny mieć:
– ferromagnetyczne dno (przyciągające magnes) np. stalowe
– nienagrzewające się uchwyty
– otwory w pokrywkach (do ujścia pary)
Garnki do gotowania na płycie indukcyjnej mają grubsze dno, przez co ciepło rozchodzi się po nich równomiernie a jednocześnie nie przypalają się.

Płyta indukcyjna a ceramiczna

plyta ceramiczna

Płyta ceramiczna
zdjęcie i produkt: amica.com.pl

Płyty indukcyjne mylone są często z płytami ceramicznymi. Oba typy płyt zbudowane są z witoceramicznego szkła. Do tego najczęściej mają kolor czarny. Zasady działania obu płyt są jednak odmienne. Podobnie cena. Płyty ceramiczne są tańsze.
Płyty indukcyjne wykorzystują indukcję elektromagnetyczną. Wymagają specjalnych garnków z grubym dnem, które pod wpływem indukcji nagrzewają się. Płyta nie zmienia swojej temperatury poza miejscem, w którym stoi garnek. Ale jest to ciepło przejęte od garnka a nie ciepło rozgrzanej płyty. Stąd też jest bezpieczniejsza jeśli mamy dzieci.
W płytach ceramicznych mamy natomiast do czynienia z grzałkami ukrytymi pod polami, na których stawiamy garnki. Przybierają one charakterystyczną czerwoną barwę podczas nagrzewania.

Jak czyścić płytę indukcyjną

Czyszczenie płyty indukcyjnej jest bardzo proste. Możemy do tego celu wykorzystać preparaty do czyszczenia dostępne w sklepach. Można też wykorzystać domowy sposób. Wystarczy ściereczka i odrobina płynu do naczyń. Zimną płytę przecieramy szmatką z odrobiną płynu. Ściereczkę płuczemy wodą, przecieramy płytę raz jeszcze. Potem przecieramy ją do sucha czystą szmatką lub papierowym ręcznikiem. Można na koniec wypolerować przy użyciu płynu do szyb.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Armatura kuchenna a oszczędzanie wody

  Rosnąca potrzeba proekologicznych rozwiązań w domu wywiera wpływ na producentów m.in. armatury kuchennej. Jak oszczędzać wodę w kuchni?

  Najlepsza patelnia - jak wybrać patelnię

  Patelnia

  Szukasz patelni do jajecznicy, a może do przygotowywania sosów lub gulaszu? Jaką patelnię wybrać, by spełniała wszystkie twoje potrzeby?

  Jak myć kieliszki

  Kieliszki do wina

  Niby sprawa prosta ale ilu z nas zdarzyło się potłuc kieliszki w zmywarce. Zobacz prostą ikonografikę, o czym pamiętać, myjąc kieliszki.

  Rodzaje kieliszków do wina

  Kieliszki do wina

  Jest ich wiele a każdemu rodzajowi wina odpowiada odpowiedni kształt. Kieliszki do wina. Zobacz prostą ikonografikę.

  3 przepisy na koktajl z truskawek

  Koktajl z truskawek

  Koktajl z truskawek, to jeden z sezonowych hitów. Można go przyrządzić wg klasycznego przepisu, albo w nieco innej wersji.

 • Bądź na bieżąco