Podróżowanie samochodem zimą

Samochody

tanie podróżowanie

zima


podróżowanie samochodem zimą

Fot. Źródło: morguefile.com

Bezpieczne podróżowanie autem zimą może być wyzwaniem. Polacy coraz częściej wybierają się samochodem na narty np. do Włoch. Zobacz, co zrobić, by podróżowało się bezpieczniej.

Wyposażenie auta zimą

Zadbaj o to, by w samochodzie znalazły się:

 • latarka,
 • koce (1 dla każdego podróżującego) lub śpiwory,
 • linka holownicza,
 • ładowarka samochodowa do telefonu komórkowego,
 • termos z ciepłym napojem (np. herbatą lub kawą),
 • wysokoenergetyczne jedzenie, np. czekolada.

Przed wyjazdem

Sprawdź następujące rzeczy:

 • czy ogrzewanie w samochodzie działa poprawnie
 • zatankuj paliwo do pełna
 • jeżeli zażywasz jakieś leki – zabierz je ze sobą

Planuj podróż

Postoje

Postoje w trasie zależą w dużej mierze od tego jakimi drogami się poruszamy. 300 km autostradą nie można równać do 300 km lokalnymi drogami. Czas przejazdu będzie nieporównywalnie dłuższy w tym drugim wypadku. Sugerujemy, by robić krótką przerwę postojową co 2 godziny.

Posiłki

W podróży lubimy podjadać. O ile zawsze warto mieć coś słodkiego pod ręką, to należy traktować to awaryjnie. Lepiej przygotuj np. zdrowe kanapki przed wyjazdem. Możesz też sprawdzić restauracje na trasie. Być może któraś serwuje tanią, smaczną i zdrową kuchnię. Zaplanuj posiłki średnio co 3,5 – 4 godziny.

Słuchaj lokalnego radia

Dowiesz się z nich jaka jest sytuacja drogowa w rejonie. W lokalnych wiadomościach usłyszysz też prognozę pogody, co może ułatwić dalsze planowanie podróży. W Polsce polecamy aplikację „RSO”. RSO, czyli regionalny system ostrzegania dostarcza komunikaty i ostrzeżenia o bieżącej sytuacji w danym województwie.

Bezpieczeństwo na drodze

Dopasuj prędkość

Dopasuj prędkość do warunków na drodze. Jeżeli jest gołoledź czy zawierucha śnieżna, utrzymywanie na siłę 90 km/h, bo akurat takie jest w danym miejscu ograniczenie, nie jest najrozsądniejsze.

Zachowaj odstęp

Zimą najłatwiej o kolizję, czy wypadek. Wielu z nich udałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zachowywali większe odstępy od poprzedzającego pojazdu. Owszem, zdarza się, że drogą którą jedziesz podróżują „niedzielni” kierowcy. Czasem blokują płynny ruch i zachowują się niepewnie. Nie denerwuj się i nie podjeżdżaj do nich za blisko od tyłu. 5 minut różnicy w dotarciu do celu nie robi różnicy. Grunt by dotrzeć cało i zdrowo.

Uważaj na osoby pracujące na drodze

Nie wyprzedzaj solarek i piaskarek. Po pierwsze, szkoda auta. Szorstki piasek z mieszanką soli i środków chemicznych rzucony z wirnika w blachę może zostawić ślad. Po drugie, kierowcy takich pojazdów co jakiś czas zatrzymują się na poboczu przepuszczając pozostałe auta.

W razie wypadku

Niestety, wypadki się zdarzają. W razie „W” dzwoń w Polsce pod nr 112, a następnie:

 • podaj imię i nazwisko,
 • określ gdzie jesteś – podaj trasę i dane z czerwono-białego słupka lub nazwę miejscowości,
 • powiedz co się stało i ile osób potrzebuje pomocy,
 • ważne – nie rozłączaj się pierwszy,
 • możesz na antenie samochodu umieścić jaskrawą tkaninę i założyć kamizelkę odblaskową,
 • czekaj na przyjazd służb.

Jeżeli macie inne sugestie i pomysły jak radzić sobie z dalekimi podróżami zimą, czekamy na Wasze komentarze. Tymczasem, szerokiej drogi 🙂


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Praktyczne gadżety dla kierowców

  Gadżety samochodowe

  Zobacz 5 gadżetów, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo kierowcy.

  Leasing samochodu – na czym polega?

  Leasing na samochód

  Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

  Opony zimowe vs opony letnie

  Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie różnią. To tylko pozór. Różnice są i to istotne. Te przekładają się na bezpieczeństwo, komfort jazdy i oszczędności.

  Samodzielne tankowanie gazu krok po kroku

  O ile tankowanie benzyny czy oleju napędowego nie stanowi problemu dla kierowców o tyle samodzielne tankowanie gazu to już poważna sprawa.

  Kiedy mogę jechać po alkoholu

  Kiedy mogę jechać po alkoholu

  Każdy, kto ma prawo jazdy prędzej czy później zada sobie pytanie: kiedy mogę jechać po alkoholu? Jednoznacznej odpowiedzi na nie nie ma, choć zdrowy rozsądek podpowiada – piłeś? nie jedź.

 • Bądź na bieżąco