Pojemniki na odpady - segregacja śmieci po nowemu

Dom

segregacja

śmieci


pojemniki na śmieci

Fot. REJS

Nowe przepisy zobowiązują do dzielenia śmieci aż na 5 frakcji. Jak uporządkować pojemniki na odpady we własnej kuchni?

Rozporządzenie dotyczące zasad selektywnej zbiórki odpadów weszło w życie latem 2017 roku. Jednak gminy mają jeszcze czas, aby dostosować się do nowych przepisów. Stąd też segregacja śmieci wygląda różnie, w różnych częściach kraju.

Docelowo jednak, segregacja odpadów domowych ma się odbywać z podziałem na 5 frakcji:

 • tworzywa sztuczne i metale
 • papier
 • szkło
 • odpady biodegradowalne
 • zmieszane odpady komunalne

Do tego pojemniki na odpady, do których będziemy wyrzucać śmieci mają mieć swoje kolory. Poza powyższym podziałem, znajdować się będą tzw. elektrośmieci (np. zużyte sprzęt RTV), baterie, leki, odpady wielkogabarytowe (np. stara szafa), czy odpady remontowo-budowlane. Tego typu śmieci będzie trzeba, tak jak dotychczas, wyrzucać w dedykowanych temu miejscach  (np. przeterminowane leki można oddać w aptece) lub zamawiać specjalne kontenery (np. w czasie remontu).  W niektórych miejscowościach już od dawna obowiązuje ten sposób dzielenia odpadów.

Segregacja odpadów na 5 frakcji wiąże się z koniecznością wydzielenia 5 osobnych pojemników na śmieci. W praktyce znaczy to, że w kuchni (bo tam najczęściej składujemy odpady), często niewielkich rozmiarów, trzeba wyznaczyć temu odpowiednio dużo miejsca.

Pojemniki na odpady – organizacja

W pierwszej kolejności należy zastanowić się ile i jakiego typu (wg powyższego podziału) śmieci wyrzucamy najwięcej. Jakie opakowania częściej kupujemy – szklane, czy plastikowe. Czy może wyrzucamy dużo papieru? Czy jesteśmy w stanie zorganizować sobie przydomowy kompostownik?

Jeśli odpowiemy sobie na te i podobne pytania, będziemy w stanie określić, jakich rozmiarów powinny być poszczególne pojemniki na śmieci. Jeśli wyrzucamy mało szkła, nie ma sensu dedykowania temu dużego kosza na śmieci, a z kolei, jeśli produkujemy dużo odpadów biodegradowalnych, warto, by ten pojemnik był nieco większy. Kolejnym krokiem będzie ustalenie miejsca, w którym owe pojemniki na odpady zostaną postawione. Z uwagi na to, że najwięcej śmieci produkujemy w kuchni, najwygodniej jest umiejscowić kosze na śmieci pod zlewem w szafce lub szufladzie. Dzięki temu, kosz mamy zawsze pod ręką. W dzisiejszych czasach producenci akcesoriów meblowych mogą pochwalić się atrakcyjną ofertą nawet takiej, wydawać by się mogło, błahostki, jak kose na śmieci.

Pojemnik na odpady

Pojemniki na odpady najłatwiej i najpraktyczniej schować w szufladzie lub szafce w kuchni. Fot. REJS

Kosze na odpady, od tego samego producenta, najczęściej są produkowane w różnych rozmiarach (przynajmniej dwóch), dzięki czemu można dopasować ich ilość tak, by zoptymalizować przestrzeń w szafce. By ułatwić sobie segregację, możemy wybrać kosze w różnych kolorach lub z różnymi pokrywkami. W sklepach znajdziemy także worki na śmieci, których kolory są dopasowane do barw pojemników według nowych wytycznych.

Domowe kosze na śmieci

Kolorowe pojemniki ułatwiają segregację odpadów. Fot. REJS

Jeśli w kuchni brakuje odpowiednio dużej szuflady, śmieci, takie jak papier czy szkło, można segregować w wolnostojących papierowych torbach, a nawet wiklinowym koszu, jeśli można go wygodnie zapełnić i opróżnić. Jeśli któryś śmieci produkujemy bardzo mało i rzadko, możemy je od razu wyrzucać, dzięki czemu nie będziemy niepotrzebnie zbierać śmieci w domu.

Źródło: lifeislife.pl/REJS


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak segregować śmieci? Nowe przepisy

  Do tej pory segregowanie śmieci było zajęciem osób dbających o środowisko. Od 1 lipca 2013 ma być obowiązkiem każdego z nas.

  Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

  Praktyczna kuchnia

  W dzisiejszych czasach kuchnia, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także miejsce codziennych spotkań całej rodziny. Jak zaprojektować kuchnię idealną? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci: Justyna Smolec, Robert Majkut oraz Roland Stańczyk.

  Dekoracja sypialni - inspiracje

  Dekoracja sypialni

  Sypialnia, to miejsce odpoczynku. Jak sprawić, by sprzyjało relaksowi. Zobacz nasze inspiracje.

  5 rad jak wybrać meble tapicerowane

  Sofa z tapicerką

  Meble kupujemy w sposób przemyślany. Z drugiej strony doceniamy nowości i ciekawe rozwiązania. Należą do nich meble tapicerowane. Ale jak je kupować?

  Praca w domu z dzieckiem - tak, czy nie

  praca w domu z niemowlakiem

  Praca w domu z dzieckiem wydaje się prosta. No przecież tyle osób tak pracuje. Tymczasem pracowanie w obecności pociechy, to jak przewożenie dużej komody rowerem. Niby się da, ale jest ciężko.

 • Bądź na bieżąco