Połóg - jak wygląda i czego się spodziewać

Zdrowie

ciąża

dziecko

połóg

poród


Połóg

Fot. pixabay.com

Połogiem nazywamy okres po ciąży, bezpośrednio po porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Przyjmuje się, że połóg trwa mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie zachodzi szereg zmian w ciele i psychice młodej mamy.

Połóg a pobyt w szpitalu

Jeśli z mamą i noworodkiem wszystko jest w porządku, oboje spędzą rutynowe 3 pierwsze doby życia dziecka w szpitalu. W ich trakcie lekarze będą obserwować, czy nie pojawiają się u któregoś z nich niepokojące objawy np. zbyt obfite krwawienia z pochwy, infekcja w okolicach cięcia cesarskiego, zbyt duży spadek masy ciała noworodka.

Poród (niezależnie czy odbył się siłami natury, czy poprzez cięcie cesarskie) jest ogromnym wysiłkiem dla kobiety. Stąd bezpośrednio po nim jest bardzo osłabiona. Jednak ważne, by położnica w ciągu kilku godzin od porodu wstała (jeśli jest to konieczne, z pomocą drugiej osoby), uważając na możliwe zawroty głowy. Aktywność fizyczna jest ważna, by szybko wrócić do formy. Podnosić się należy stopniowo: najpierw przewrócić się na bok, podeprzeć ręką, usiąść, a dopiero potem wstać. Mama może wziąć prysznic i/lub skorzystać z toalety, jeśli czuje się na siłach. Poprawi to jej samopoczucie. Jeśli jednak mama czuje, że robi jej się słabo, powinna poczekać, aż nabierze więcej sił. Pomoże w tym sen, wartościowy posiłek i picie.

Położnica powinna oddać mocz w ciągu mniej więcej 8 godzin o porodzie. W ten sposób zmniejszy się ryzyko infekcji układu moczowego. Podobnie rzecz dotyczy stolca. Problem w tym, że dotychczas łatwe do wykonania czynności fizjologiczne, stają się niezwykle trudne. Dzieje się tak, ponieważ:

 • nic już nie uciska narządów wewnętrznych, co wcześniej powodowało chociażby ciągłą chęć korzystania z toalety,
 • istnieje obawa przed bólem krocza, które przecież po porodzie siłami natury jest bardzo obolałe,
 • lękiem przed pęknięciem szwów przy próbie skorzystania z toalety.

Zaleca się w przypadku problemów z oddaniem moczu, by spróbować to zrobić w strumieniu wody pod prysznicem. W przypadku zaparcia zaś, pomoże czopek glicerynowy. Sytuacją odwrotną do opisanej będzie problem z utrzymaniem moczu, czyli tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Najczęściej jest to skutek rozluźnienia mięśni dna miednicy oraz zwiotczenie wiązadeł związanych z zamykaniem cewki moczowej. Ta dolegliwość zazwyczaj przechodzi z czasem.

Połóg a zmiany w organizmie

W czasie połogu zmianie ulega stężenie hormonów w organizmie kobiety. Część z nich spada do minimalnego poziomu np. gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG), a część do stanu sprzed ciąży np. progesteron, estrogen (gdy matka karmi piersią, spadek estrogenu jest spowolniony).

Zmienia się także ilość płynów ustrojowych w ciele kobiety m.in. krwi, której w czasie ciąży organizm produkował więcej. Podobnie zmienia się skład krwi m.in. spada liczba czerwonych krwinek, a rośnie liczba białych, reguluje się poziom żelaza, liczba płytek krwi i stężenie fibrynogenu.

Macica, która zwiększyła swoje rozmiary ponad 10-krotnie, wraca do stanu sprzed ciąży. Ten fakt jest szczególnie uciążliwy, przede wszystkim w pierwszych dniach po porodzie, ponieważ towarzyszy mu bolesne skurcze. Proces ten trwa przez cały połóg. Również szyjka macicy i pochwa wracają do stanu podobnego do tego sprzed ciąży.

Zmianom fizycznym towarzyszą pewne dolegliwości, jak chociażby wspomniane bolesne skurcze, wynikające z obkurczającej się macicy. Są szczególnie odczuwane w czasie karmienia piersią, na skutek wydzielanej w tym momencie oksytocyny.

Oczyszczający się z resztek ciąży organizm będzie wydalał przez kilka tygodni tzw. odchody poporodowe (mające postać bardzo obfitej miesiączki). Ich intensywność i barwa zmniejsza się wraz z upływającym czasem (od intensywnie czerwonego, przez różowe, brązowe, do przeźroczystego).

Kolejną dolegliwością silnie odczuwaną w połogu jest ból krocza (w przypadku porodu siłami natury), które powoli będzie wracało do normy. Jeśli w czasie porodu krocze pękło lub zostało nacięte, mama może odczuwać odrętwienie w miejscu szycia. Gojenie się takiej rany trwa około 10 dni (wówczas najczęściej odpadają rozpuszczalne szwy, ale mogą schodzić też kilka tygodni). By przyspieszyć gojenie się krocza, trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie: częstej zmianie podkładów poporodowych i potem podpasek, podmywaniu i wietrzeniu krocza. W przypadku cięcia cesarskiego ból pojawi się przede wszystkim w miejscu nacięcia brzucha.

Położnica po porodzie cięciem cesarskim może potrzebować więcej czasu na dojście do formy. To o czym musi pamiętać, to odpowiednia higiena miejsca nacięcia.

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety sprawiają, że mniej więcej kilka tygodni po porodzie jest gotowa do zajścia w kolejną ciążę, zwłaszcza, jeśli karmi mlekiem modyfikowanym. Karmienie piersią może wydłużyć czas potrzebny na wystąpienie owulacji. Warto mieć jednak na uwadze, że przeważnie dni płodne pojawiają się PRZED pierwszą miesiączką po porodzie.

Połóg a laktacja

Połóg jest też czasem, w którym kształtuje się laktacja. Pierwsze karmienie piersią powinno się odbyć 1-2h po porodzie (chyba, że jest to niemożliwe np. z powodu złego stanu zdrowia matki lub dziecka). Pediatra powinien ocenić wędzidełko noworodka, czy nie wymaga podcięcia. Bardzo ważne jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Jak wygląda prawidłowe karmienie piersią? Mama powinna znaleźć wygodną pozycję dla siebie. Może karmić na siedząco, ale także na leżąco. Dziecko w czasie karmienia powinno być skierowane brzuchem do ciała mamy. Gdy maluszek otworzy buzię i wysunie język, wtedy należy „nałożyć” otwartą buzię na pierś. W czasie karmienia buzia dziecka powinna być szeroko otwarta. Dolna warga noworodka powinna być wywinięta, a górna odchylona. Czubek nosa i broda dziecka powinny dotykać piersi, a duża część otoczki znajdować się w buzi dziecka (nie sama brodawka). Prawidłowo wykonywane ssanie z piersi nie powinno sprawiać bólu. Jeśli położnica ma problem z karmieniem piersią, powinna poprosić o pomoc pielęgniarki laktacyjnej lub skontaktować się z doradcą laktacyjnym. Listę certyfikowanych doradców laktacyjnych można znaleźć na http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php lub http://laktacja.org.pl/konsultanci-ibclc-oraz-doradcy-cdl/.

W 2-3 dobie po porodzie pojawia się tzw. nawał mleczny. U niektórych kobiet może się to wiązać z bardzo nieprzyjemnym nabrzmieniem piersi (odczuwanym wręcz, jako ból). W takim wypadku ważne, by regularnie dostawiać dziecko do piersi. Pomogą też okłady ze schłodzonych liści kapusty lub zimne kompresy.

Połóg a zmiany o podłożu psychologicznym

Czas połogu jest też czasem szczególnym, z punktu widzenia relacji między matką i dzieckiem. To przede wszystkim o czas, w którym oboje mogą się poznać. Dla noworodka matka jest, nie bez przesady, najważniejszą osobą na świecie. Jej obecność i głos działa kojąco na dziecko. Mama z kolei (zwłaszcza, jeśli to jej pierwsze dziecko) musi przyzwyczaić się do nowej, niełatwej roli i nauczyć się opieki nad maleństwem. Ta nauka wymagać będzie przede wszystkim czasu. Jest to szczególny moment dla młodej mamy i stąd powinna doświadczać wsparcia i pozytywnych emocji ze strony otoczenia.

Ciężar nowej sytuacji ma swoje odzwierciedlenie w doznaniu tzw. baby blues. Jest to stan objawiający się smutkiem i rozchwianiem emocjonalnym. Trwa do kilku dni.

Stanem o wiele poważniejszym jest depresja poporodowa. Objawia się ciągłym przygnębieniem i uczuciem, że nic nie wychodzi, jak należy, że nie czuje się tego, co powinno i jest się złą mamą. Do tego kobiecie towarzyszy uczucie ciągłego zmęczenia, niepokój o własne zdrowie i dziecka, myśli dotyczące śmierci. Do tego dochodzi brak apetytu, problemy z koncentracją, ogólne rozdrażnienie i złe samopoczucie, a do tego słaby rozwój dziecka. Depresja poporodowa wymaga pomocy ze strony specjalisty.

O tym też warto pamiętać

Połóg, to bardzo szczególny czas zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Malec przestaje żyć wewnątrz mamy, a każda rzecz jest dla niego nowością. Rodzice z kolei stają się odpowiedzialni za kolejną, niż oni sami istotę. Będzie to wymagało bardzo wielu zmian w życiu. Zaczynając od licznych pobudek związanych z karmieniem noworodka i notorycznym zmęczeniem, przez pilnowanie wszystkich terminów badań (najwięcej na początku życia dziecka), po kontrolę każdego niepokojącego objawu i dopasowanie swoich dotychczasowych przyzwyczajeń do potrzeb maluszka.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak naprawdę wygląda ciąża

  Jak wygląda naprawdę ciąża

  Media kreują obraz ciąży, jako magicznego czasu, w którym kobieta promienieje. I choć okres ciąży sam w sobie jest naprawdę wyjątkowy, to niestety, przez większość czasu towarzyszą wymioty, opuchlizna i zaparcia. Jak wygląda ciąża, tak naprawdę?

  Cholina w diecie ciężarnej

  Zioła w ciąży

  Kobiety w ciąży mogą mieć teraz dodatkowy powód do spożywania większej ilości brokułów i jajek podczas tego wyjątkowego okresu.

  Zioła przygotowujące do porodu - prawda czy mit

  Zioła w ciąży

  Będąc w ciąży można usłyszeć od mam, babć, także od położnych o świetnych właściwościach niektórych preparatów, które łagodzą sam poród. Naukowcy badają takie mity. Ich wyniki potrafią zaszokować.

  Ćwiczenia w ciąży

  Ćwiczenia w ciąży

  Ruch to zdrowie – także w czasie ciąży. To właściwie idealny czas na to by się trochę poruszać. Nawet dla tych kobiet, które wcześniej nie były specjalnie aktywne fizycznie.

  Dieta w ciąży

  Zioła w ciąży

  Jeśli spodziewasz się dziecka, pilnuj odpowiedniej diety. Co jeść w ciąży, czego nie można jeść w ciąży? Zobacz.

  Twoje dziecko, bezpieczne w podróży

  bezpieczeństwo dziecka

  Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Jak pojechać w wakacyjną podróż z dzieckiem, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo?

  Praca w domu z dzieckiem - tak, czy nie

  praca w domu z niemowlakiem

  Praca w domu z dzieckiem wydaje się prosta. No przecież tyle osób tak pracuje. Tymczasem pracowanie w obecności pociechy, to jak przewożenie dużej komody rowerem. Niby się da, ale jest ciężko.

  4 pomysły na kreatywny prezent dla małego dziecka

  Zabawy plastyczne

  Wśród produktów do kreatywnej zabawy znajdziesz wiele ciekawych produktów. My wybraliśmy 4 kategorie warte uwagi.

  Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać?

  Wakacje z dzieckiem, to przede wszystkim odpowiedzialność za drugą osobę. Dlatego planowanie podróży z dzieckiem, zwłaszcza malutkim zmusza nas do podjęcia działań, które zapewnią mu bezpieczeństwo, a nam względny komfort i spokój.

  Wyprawka dla noworodka - to może się przydać

  Są tacy wśród nas, którzy mają dar do opiekowania się dziećmi od pierwszych dni ich życia. Są też tacy, dla których kąpiel maluszka lub zmiana pieluchy to wyzwanie równe zdobycie najwyższego szczytu Himalajów.

 • Bądź na bieżąco