Pomysł na ścianę w mieszkaniu

Dom

aranżacja wnętrz

wnętrza


Ściana nie musi być tylko ścianą. Można z niej zrobić przytulny kącik, eleganckie miejsce, przyozdobić obrazem, grafiką albo naklejką. Pomysłów na to jak zagospodarować ścianę w mieszkaniu czy domu jest mnóstwo. Podpowiemy co wybrać.

Czasem proste rozwiązanie wydają się najlepsze. Ścianę wystarczy … pomalować na kolor, który nam odpowiada. Ale nie każdy lubi taki ascetyzm.

 

 

Kolory ścian

Kolory ścian mają znaczenie. I wcale wszystkie nie muszą być w tym samym kolorze. Wszystkie lub jedna mogą mieć kolor taki na przełamanie, odbicie, dla kontrastu. Albo dla uspokojenia. Ważne by pamiętać, że kolory na konkretnych (małych czy dużych) powierzchniach powodują wrażenie optyczne: mogą pomniejszać pomieszczenie (ciemne odcienie) lub powiększać (jasne), mogą wpływać też na nasz nastrój – kolory intensywne na pewno uspokojeniu nie sprzyjają ale mogą pobudzać, także pozytywnie. Oto kilka przykładów znaczeń popularnych kolorów:

Pomarańczowy – Sprzyja pogodnym myślom. Przywraca chęć do życia i… pobudza apetyt.

Czerwony –  przyciąga uwagę. Wskazany dla osób przemęczonych i ospałych. Unikać powinni go cholerycy i osoby zestresowane..

Niebieski – Kolor chłodny. Uspokaja i wycisza, Sprzyja samodzielności, ułatwia podejmowanie decyzji. Niewskazany dla przygnębionych.

Zielony – kolor odprężający i relaksujący. Zalecany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z podejmowaniem decyzji. Niewskazany dla potrzebujących energii do działania, sprzyja nudzie powolności i bierności.

Fioletowy – ułatwia zrozumienie własnych potrzeb. Wskazany dla pragnących zgody i miłości, ciszy i spokoju. Niepolecany osobom o niskiej samoocenie.

Czarny – działa wspierająco, inspirująco, ale także ochronnie. Wskazany dla osób niezależnych, opanowanych. Sprzyja trwaniu przy własnych opiniach i nieuleganiu presji. Niewskazany dla osób niepewnych siebie, przygnębionych i załamanych.

Biały – kolor nieograniczonej przestrzeni i nieskazitelnej czystości. Przynosi spokój i dobre samopoczucie. Łagodzi emocje. Chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne, samodzielnie kierujące swoim życiem, otwarte na nowe pomysły i plany. Niewskazany dla osób samotnych i potrzebujących sprawnego działania.

Kamień

Dużą popularnością cieszy się wykładanie ścian kamieniem. Stiuk, gres a nawet panele podłogowe mogą dodać wnętrzu uroku i charakteru. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje kamienia: od skalnych odłamków przez masy perłowe po te przypominające drewno. Kamienie, które wyglądają jak skalne odłamki, sprawdzą się w minimalistycznych salonach, Ważne by pamiętać, ze kamień na dużej ścianie będzie prezentował się elegancko, ale na małej powierzchni może być przytłaczający. Dlatego tutaj lepiej wybrać opcję wyłożenia fragmentu ściany kamieniem.

kamienna ściana

Źródło: nelissen.pl


Źródło: nelissen.pl

Źródło: nelissen.pl

Wyłożenie ściany kamieniem dekoracyjnym ma jeszcze tę zaletę, że w naturalny sposób możemy wyznaczać poszczególne strefy funkcjonalne w mieszkaniu. Pozwoli to wyznaczyć granicę np. strefy jadalnej czy strefy wypoczynku.

Pięknie prezentuje się też surowa cegła. I to zarówno w salonie jak i w kuchni. Sprawdza się w pomieszczeniach typu loft, ale podobny efekt można uzyskać na mniejszym metrażu. I wcale nie musi być kojarzona z wnętrzami w dawnym stylu, sprawdza się też w tych nowoczesnych (w towarzystwie, drewna, skóry czy surowego betonu).

Chcąc dodać dostojeństwa wnętrzom ścianę można wyłożyć kamiennymi płytami. Sprawdzi się w większych przestrzeniach, w salonie czy holu. Wybór takich płyt jest bardzo duży.

Naklejki na ścianę

Dużo uroku mają też naklejki na ścianę. Niczym nie przypominają fototapet sprzed dwóch dekad. Mogą być to napisy, symbole, postaci, zwierzęta, natura – słowem wszystko co przyjdzie nam do głowy. Można wplatać je między meble, czy półki. Naklejać przy czy na suficie, nad wersalką czy gniazdkiem elektrycznym.

Szukając inspiracji na urządzenie ściany warto sięgnąć do albumu i znaleźć jakieś ciekawe fotografie. Takie zdjęcie można przerobić na naklejkę ścienną i przyozdobić nią na przykład sypialnię.

Naklejka z oferty deco-wall.pl

Naklejka z oferty deco-wall.pl


Naklejka z oferty deco-wall.pl

Naklejka z oferty deco-wall.pl

Ramki ze zdjęciami

Nie ma chyba domu, mieszkania, w którym nie byłoby choć jednej ramki. Mogą się one stać także elementem przewodnim ściany, którą chcemy zagospodarować. Tu również można puścić wodze fantazji. A o zasadach symetryczności, jednakowości i kolorów możemy na chwilę zapomnieć. Zestawienie ramek w różnych kolorach i o różnych kształtach może dać bardzo ciekawe efekty.

Półki

Jeśli mamy trochę gotówki, ścianę możemy potraktować w oryginalny sposób, montując na niej oryginalne półki. Czasem wiele nie potrzeba, ale wrażenie murowane:

Aby zagospodarować pustą ścianie wcale nie trzeba dużo pieniędzy. Wystarczy pomysł i małe poszukiwania by wygrzebać coś ciekawego szafy, ze strychu. Wiele rzeczy można zrobić samodzielnie, a wtedy satysfakcja będzie większa!

Zdjęcie i półki z linii Kare Design w ofercie sklepu karestyle.pl

Zdjęcie i półki z linii Kare Design w ofercie sklepu karestyle.pl


Zdjęcie i półki w ofercie timoore.eu

Zdjęcie i półki w ofercie timoore.eu


Półki SheLLf projektu Ka-Lai Chan kalaichan.nl

Półki SheLLf projektu Ka-Lai Chan kalaichan.nl

autor:o-nie


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Jeden Komentarz