Pliki cookies
Czym są pliki cookies?
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pomysł na tani obiad - przepisy

Kuchnia

jedzenie

przepisy

tani obiad


Koniec miesiąca, do wypłaty jeszcze trochę a lodówka piszczy? A może chcesz trochę odłożyć i planujesz ograniczyć wydatki na jedzenie a jednocześnie nie kończyć na mrożonej pizzy? Możemy w tym pomóc!

Stworzyliśmy listę pomysłów na tani obiad, przy założeniu, że koszt posiłku dla 1 osoby nie może przekroczyć 10zł a wręcz powinien oscylować koło połowy tej wartości.  Uwzględnione nadwyżki możemy mrozić i wykorzystać przy innej okazji. Propozycje podaliśmy z wartościami wykorzystanych produktów oraz podsumowanie, jako cenę 1 obiadu.

Kopytka ze skwarkami – obiad za 2,50zł

Czasochłonne danie ale smaczne, można je mrozić, wykorzystać jako część obiadu zamiast ziemniaków lub jako samodzielne danie.

Potrzebujemy:

  • 1kg ziemniaków – koszt ok 1,00-2,00zł
  • 0,5kg mąki – koszt 1kg to ok 2,50zł.
  • 1 jajko – 10sztuk to ok 5,00zł
  • Sól
  • Pół cebuli – koszt całej cebuli to ok 0,60zł.
  • 1 kiełbaska – koszt tańszych za jedną sztukę, to ok 1,50zł.

Przygotowanie:
Ziemniaki gotujemy do miękkości. Następnie rozdrabianymi je widelcem (najlepiej maszynką do mięsa lub „zgniatarką” do ziemniaków). Dodajemy mąkę, jajko, szczyptę soli i ugniatamy na ciasto. Następnie wyodrębniamy duże kule ciasta, z których formułujemy wałeczki. Tępą stroną noża „nacinamy” wałeczki najpierw  w poprzek w jedną stronę, potem w  drugą. Następnie kroimy je w kształt rombów (po skosie) o szerokości 3-4cm (zależy jakie duże chcemy). Tak przygotowane kopytka wrzucamy do osolonej gotującej się wody. Gotujemy, aż kopytka wypłyną na powierzchnie wody.
Kiełbaskę i cebulę kroimy w małe kosteczki. Smażymy i polewamy kopytka. Koszt przygotowania wszystkich kopytek to ok. 4,00zł. Jeśli ma być to samodzielne danie, z takiej ilości składników powinniśmy otrzymać 4 porcje (po 1,00zł!). Koszt zatem 1 porcji z kiełbaską to ok. 2,50zł. Jeśli chcemy zrobić wersję tańszą, zamiast kiełbaski z cebulką wystarczy posypać kopytka bułką tartą albo zjeść je podsmażone. Można je również podsmażyć i podać z jajkiem (zakupionym do przygotowania samych kopytek).

Ziemniaki z jajkiem – obiad za 3,70zł

Bardzo prosty pomysł na tani obiad i szybki do zrealizowania. Uratuje niejednego głodnego, gdy trzeba szybko coś przygotować, a w portfelu nie za dużo zostało.

Potrzebujemy:

  • 1 opakowanie jajek – najbardziej opłaca się kupować 10sztuk – koszt 5,00zł (rozmiar M, klasa 3).
  • Ziemniaki – te możemy kupić w opakowaniu lub tylko tyle ile nam potrzeba do obiadu. Koszt kilograma to ok 1,00-2,00zł
  • Warzywko – szpinak mrożony to ok, 3,50zł, fasolka mrożona 4,00zł, marchewka 3,50zł. Kalafior lub brokuł, w zależności od sezonu, to ok 3,00zł.

Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy i gotujemy w wodzie z solą. Warzywko tak samo. Na patelni smażymy 1-2 jajka sadzone z dodatkiem pieprzu i soli.

Penne z pesto – obiad za 4,50zł.

Wbrew pozorom, danie bardzo szybkie do przygotowania a żeby było śmieszniej tanie. Najdrożej jest na początku, kiedy musimy kupić składniki. Dobre pesto to wydatek ok 12zł, ale są też tańsze produkty, kosztujące koło 6zł za słoiczek. Pesto do obiadu dodajemy mało – dlatego w całym rozrachunku kosztuje niewiele.
Potrzebujemy:

  • 1 słoiczek pesto – od 7,00zł
  • 1 paczka makaronu penne – najtańsze „firmówki marketowe” kosztują ok 2,00zł. Trochę lepsze nie powinny kosztować więcej, jak 3,50zł.
  • Mała kostka żółtego sera (może być tarty)– 4,00zł

Przygotowanie:
Gotujemy makaron (ok ¼ paczki), odcedzamy. Dodajemy 2 łyżeczki pesto i mieszamy. Posypujemy startym serem (niecałym, z tej kostki powinno spokojnie zostać jeszcze 2/3).
Produktów powinno starczyć przynajmniej na 3-4 obiady (zależy oczywiście od tego ile jemy).

Zupa „z wczoraj” – obiad za 3,00-5,00zł

Początkowy koszt jest ogólnie wyższy niż poprzednie propozycję. Dzięki temu jesteśmy jednak w stanie przygotować kilka obiadów na raz (zupę, którą możemy zamrozić i wykorzystać później).
Potrzebujemy składników na wywar:

  • 1 porcja rosołowa (tacka kosztuje ok 2,00zł)
  • 1 włoszczyzna, koszt ok. 3,00zł
  • Sól, pieprz

W dużym garnku wody (5l) gotujemy porcje rosołowe. Zbieramy szumowiny, które pojawią się po ok. 30-40min. Dodajemy obrane i umyte warzywa z włoszczyzny. Zupa powinna gotować się ok. godziny na wolnym ogniu.

W ten sposób mamy gotowy wywar, który powinien nam wystarczyć na 3 obiady dla 2 osób (czyli 6 porcji).

Koszt 1 porcji (na osobę) wynosi ok. 1,25zł. 2/3 porcji możemy najzwyczajniej zamrozić i wykorzystać na inny czas, wtedy najlepiej zamrozić sam wywar (warzywa są lepsze w smaku, kiedy są wykorzystane na „świeżo”). Z niemrożonej porcji przygotowujemy zupę krem wg przepisu:

Zupa z groszku
Do porcji dla 2 osób (1/3 wywaru) dodajemy puszkę groszku (2,60zł). Gotujemy 10min. Całość blendujemy do gładkości aż otrzymamy zupę krem. Jeśli przygotowujemy zupę krem z mrożonego wywaru, bez warzyw, najlepiej dodać więcej warzy – 2 puszki groszku zamiast 1. Wtedy zupa po zblendowaniu będzie bardziej gęsta).  Przyprawiamy solą, pieprzem. Możemy dodać pół łyżeczki imbiru i ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej dla zaostrzenia smaku. Podajemy z kawałkiem chleba lub bułką.
Całkowity koszt 1 porcji wynosi zatem ok. 2,50-4,00zł.

Zupa z kalafiora
Do wywaru wrzucamy rozdzielony na różyczki kalafiora (koszt zależy od sezonu 3,00zł – 7,00zł) dlatego polecamy kalafiorowa przygotowywać na wiosnę i lato. Po zagotowaniu dodajemy sól, pieprz i łyżkę śmietany. Możemy podać z makaronem ale niekoniecznie. Całkowity koszt, zależny od sezonu 3,00-4,50zł).

Skrzydełka z kurczaka z surówką – obiad za 6,00zł

Potrzebujemy (dla 1 osoby):

  • 3 skrzydełka z kurczaka – koszt (tacka 6 skrzydełek to ok. 5,50zł) 2,25zł
  • Kilka ziemniaków – koszt 1kg to ok 1,00zł
  • 1 duża marchewka – koszt ok. 0,50zł.
  • 1 jabłko – koszt ok. 1,00zł.
  • Przyprawa do gyrosa – koszt 1,90zł (to ile wykorzystamy zależy od naszych upodobań dlatego liczymy całe opakowanie)
  • Sól, łyżka oleju.

Przygotowanie:
Skrzydełka czyścimy  z pozostałości piór, odcinamy cienką część i myjemy. Obtaczamy skrzydełka w przyprawie do gyrosu, solimy. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni (program „góra-dół”). Skrzydełka układamy na naczyniu żaroodpornym i pieczemy aż się zarumienią (mniej więcej 1h). W czasie pieczenia, obieramy ziemniaki (na jedną osobę 2 powinny wystarczyć). Gotujemy. Jabłko i marchewkę obieramy, trzemy na tarce o grubych oczkach. Mieszamy ze sobą i skrapiamy sokiem z  cytryny. Jeśli jabłko nie jest za słodkie, możemy dodać łyżeczkę cukru. Ugotowane ziemniaki cedzimy i nakładamy na talerz. Kurczaka wykładamy  z piekarnika. Dokładamy surówkę. Danie polecamy dla min 2 osób ze względu na koszt użycia piekarnika.

Macie swoje propozycje?


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
  • Zobacz też

    Jak zachować się w restauracji? Czyli dobre maniery przy stole

    źródło: sxc.hu

    Idziemy do restauracji a tam OJEJ. Rząd sztućców dezorientuje, kelner winem straszy no i jeszcze ta nieporadna serwetka...

    Zdrowa dieta antyrakowa

    źródło: sxc.hu

    Niektóre badania wskazują, że dieta ma związek z około 1/3 wszystkich przypadków chorób nowotworowych. Dlatego dobrze zbilansowana dieta i odpowiednio dobrane produkty, to podstawa.

    Nietypowe przepisy - o jadalnych kwiatach

    Jadalne kwiaty

    Kwiaty to nie tylko ozdoba. Mogą być też elementem posiłku. Jakie gatunki? Zobacz artykuł.

    Kanapki z pomysłem i śmieszne przystawki

    kanapki na śniadanie

    Śmieszne śniadanie? Zabawna przystawka? Zobacz nasze pomysły!

    Wszystko co chcesz wiedzieć o zamrażaniu żywności

    Mrożona żywność

    Jak mrozić żywność by zachować jej świeżość na potem? Co można mrozić i czy można mrozić ponownie? Wszystko o mrożeniu żywności tylko u nas.

  • Bądź na bieżąco