Praca w domu z dzieckiem - tak, czy nie

Dom

dziecko

praca


praca w domu z niemowlakiem

Fot. pixabay,com

Praca w domu z dzieckiem wydaje się prosta. No przecież tyle osób tak pracuje. Tymczasem pracowanie w obecności pociechy, to jak przewożenie dużej komody rowerem. Niby się da, ale jest ciężko.

Rodzice pracują w domu z różnych powodów. Czasem nie mają wyjścia, czasem wpływ na to ma charakter ich pracy. Niektórzy chcą godzić opiekę nad dzieckiem z karierą zawodową z powodów ideologicznych (chcą być możliwie najdłużej przy dziecku), a inni jeszcze żyją z tego, że się swoim dzieckiem opiekują (np. blogerzy). Niezależnie od przyczyny, praca w domu z dzieckiem nie jest łatwa.

Praca w domu z niemowlakiem

Początek życia dziecka, to ciężki okres zarówno dla matki, jak i maluszka. O ile z początku dziecko przesypia większość dnia (choć to też nie jest regułą), to matce doskwiera wiele dolegliwości ciążowych tj. odchody poporodowe, bóle krocza, brzucha, osłabienie. Do tego dochodzi zmęczenie wynikające z karmienia dziecka, co kilka godzin.

Czas połogu, to także moment, w którym mama i dziecko uczą się siebie nawzajem, poznają się i przyzwyczajają się do siebie. Nie wykształcił się jeszcze dzienny plan dnia, a dziecko nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Mama z kolei musi całkowicie zmienić swój dotychczasowy rytm dnia.

To wszystko sprawia, że wykonywanie pracy w domu w tym okresie jest niezwykle trudne i wymaga sporej dozy samozaparcia i motywacji. Gdy mama nie musi wykonywać pracy, warto się zastanowić, czy ten czas nie lepiej oświęcić tylko maluszkowi.

W kolejnych miesiącach zachodzi istotna zmiana. Ustala się pewien schemat funkcjonowania dziecka w ciągu dnia. Mama jest w stanie przewidzieć mniej więcej ile i kiedy jej maluch będzie spał, a to z kolei umożliwia planowanie pracy. Do tego prawdopodobnie maluszek przesypia więcej godzin w nocy, to sprawia, że i mama lepiej funkcjonuje. Nie przeszkadza nawet to, że dziecko coraz mniej śpi, a coraz dłużej jest aktywne. Na początku bardzo łatwo go zająć. Czasem wystarczy sam fakt, że może obserwować rodzica, czasem obracająca się nad nim karuzela z zabawkami.

Niestety (dla kariery zawodowej rodzica), z czasem dziecko coraz mniej śpi, a coraz więcej wymaga uwagi. Potrafi żądać tego, by poświęcać mu czas np. rzucając się przed rodzicem na podłogę w spazmach płaczu. Praca w domu jest możliwa, ale tylko w czasie drzemki maluszka. A te stają się coraz krótsze i rzadsze.

Praca w domu z małym dzieckiem

Potem następuje nieco gorszy okres dla kariery zawodowej rodzica. Praca jest możliwa praktycznie tylko w czasie drzemek i wieczorem, po położeniu brzdąca spać. Mały dwulatek bardzo chętnie naśladuje zachowania rodziców. Chce badać i poznawać te przedmioty, których oni używają, a co za tym idzie, interesujący staje się sprzęt potrzebny mamie, czy tacie do pracy. Jeśli nawet bawi się spokojnie w swoim pokoju, jeśli zauważy rodzica zajętego pracą, prawdopodobnie będzie żądał, by skierować na niego uwagę.

Im dziecko starsze, tym więcej rozumie. A to znaczy, że można próbować z nim rozmawiać, tłumaczyć, że mama lub tata muszą pracować, dlaczego jest to tak ważne. Nie należy jednak oczekiwać od razu pełnego zrozumienia i wsparcia. Wciąż praca będzie „dodatkiem” do planu dnia.

Z czasem dziecko będzie potrafiło więcej czasu poświęcać samodzielnej zabawie. Pojawi się też możliwość wysłania dziecka z przedszkola. Skorzystanie z takiej możliwości, chociażby na kilka godzin, to wielkie odciążenie dla pracującego w domu rodzica. Dla samego dziecka, to także duża korzyść. Będzie miało możliwość zabawy i nauki w towarzystwie rówieśników.

Wskazówki, jak pracować w domu z dzieckiem

Oto krótka lista wskazówek, jak organizować sobie pracę w domu z dzieckiem.

 1. Dostosuj swoją pracę do rytmu dziecka – po kilku tygodniach noworodek zaczyna funkcjonować według własnego wewnętrznego planu dnia. Znajomość tego planu pozwala zaplanować sobie pracę.
 2. Nie planuj zadań na sztywno – przy dzieciach ciągle coś wypada: ząbkowanie, kolki, skoki rozwojowe, choroby. Takie sytuacje rozregulowują dobowy rytm. Stąd najlepiej organizować sobie pracę w blokach np. tygodniowych, a nie dniowych. Wówczas, jeśli jeden dzień będzie słabszy, opóźnienie nie będzie zbyt duże.
 3. Zorganizuj pomoc – jeśli musisz pracować niezależnie od dziecka, zorganizuj sobie pomoc krewnego lub opiekunki.
 4. Rób „na górkę” – jeśli praca idzie ci dobrze, staraj się wykonywać ją „w przód”. W ten sposób będzie „zapas” na wypadek gorszego dnia.
 5. Ciągle aktualizuj plan pracy – dziecko stale się zmienia, a co za tym idzie, także cały rytm dnia. Przyjęty plan pracy w pierwszych miesiącach życia dziecka, będzie kompletnie nieprzydatny, gdy maluch będzie miał już rok. A ten plan będzie zupełnie nieprzydatny, gdy dziecko skończy 2 lata i tak dalej.

Mamo, tato, pamiętaj o dziecku

Praca w domu z dzieckiem wymaga ogromnej dyscypliny, samozaparcia i cierpliwości. Niekiedy trzeba się zastanowić, czy rodzic jest w stanie wykonać każde zadanie. Może niektóre warto oddać koledze z pracy lub z niego zrezygnować? Rodzic musi także pamiętać, że maluszek nie utrudnia mu pracy celowo, a rodzice są dla niego najważniejsi na całym świecie.

 


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Połóg - jak wygląda i czego się spodziewać

  Połóg

  Połogiem nazywamy okres po ciąży, bezpośrednio po porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Przyjmuje się, że połóg trwa mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie zachodzi szereg zmian w ciele i psychice młodej mamy.

  Twoje dziecko, bezpieczne w podróży

  bezpieczeństwo dziecka

  Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Jak pojechać w wakacyjną podróż z dzieckiem, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo?

  4 pomysły na kreatywny prezent dla małego dziecka

  Zabawy plastyczne

  Wśród produktów do kreatywnej zabawy znajdziesz wiele ciekawych produktów. My wybraliśmy 4 kategorie warte uwagi.

  Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać?

  Wakacje z dzieckiem, to przede wszystkim odpowiedzialność za drugą osobę. Dlatego planowanie podróży z dzieckiem, zwłaszcza malutkim zmusza nas do podjęcia działań, które zapewnią mu bezpieczeństwo, a nam względny komfort i spokój.

  Wyprawka dla noworodka - to może się przydać

  Są tacy wśród nas, którzy mają dar do opiekowania się dziećmi od pierwszych dni ich życia. Są też tacy, dla których kąpiel maluszka lub zmiana pieluchy to wyzwanie równe zdobycie najwyższego szczytu Himalajów.

  Kobiecy dress code w pracy a upał

  Twoja praca wymaga formalnego stroju także w wakacje? Zobacz, jakie ubrania wybrać w czasie upałów, by zachować dress code ale czuć się komfortowo.

  Dobre CV i rozmowa rekrutacyjna

  Dobre CV

  69% wysłanych CV trafia do kosza. Zobacz jak tego uniknąć i jak przejść przez rozmowę rekrutacyjną.

  Praca za biurkiem, jak unikać schorzeń ortopedycznych

  Od młodzieńczych lat dźwigamy ciężary, a wraz z wiekiem coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. W konsekwencji nie tylko większość nas ma wadę postawy, ale też odczuwa dolegliwości bólowe.

  Jak dbać o oczy przy pracy biurowej?

  jak dbać o oczy

  Zmęczone oczy, to przypadłość wielu z nas. Jak sobie z tym radzić? Oto kilka sprawdzonych metod.

 • Bądź na bieżąco