Domowe sposoby na pranie firanek

Dom

pranie

sprzątanie


Fot. źródło: sxc.hu

Firanki są tym elementem wystroju, który wymaga od nas cierpliwości i wysiłku przy ich ściąganiu i zakładaniu. Niekiedy też wymaga odrobiny odwagi i delikatności, ponieważ dosyć łatwo można je uszkodzić podczas prania.

 Jak więc o nie dbać, by zawsze były czyste i pachnące? Jak prać firanki, by były śnieżnobiałe? Na tym skupimy się w niniejszym artykule.

Mankamentem firan jest to, że zbierają kurz, pył, tłuszcz, czy sadzę unoszącą się w powietrzu. Do tego białe firany pod wpływem słońca mogą żółknąć. Gdy tak się stanie, firany, zamiast zdobić, sprawiają, że pomieszczenie (a przede wszystkim okna) wydaje się brudne i nieszczególnie atrakcyjne.

Współczesne firany w większości przypadków możemy prać w pralce, na programie do materiałów delikatnych (jedwab lub pranie ręczne) i niskiej temperaturze. Przed praniem należy zamoczyć firany w misce z proszkiem do prania (powinien być dobrze rozpuszczony w wodzie) i pozwolić im się wymoczyć przez 30min lub dłużej. Jeśli nasze firany są bardzo delikatne i boimy się prania w automacie lub instrukcja prania, tak nakazuje, trzeba je prać ręcznie. W ten sposób zmniejszamy szansę, na pranie uszkodzenie tkaniny.

Wirowanie nie powinno być ustawione na wysokie obroty. To bowiem mogą zwiększyć szanse na uszkodzenie materiału. Upraną i odwirowaną firanę zawieszamy od razu na karnisz. W ten sposób firana wyschnie bez zagnieceń.

W czym prać firanę? Sposoby na białe firany

Do prania firan mogą posłużyć proszki, czy płyny do prania odzieży lub preparaty temu dedykowane (o ile materiał nie wymaga inaczej, zwykłe proszki sprawdzą się wystarczająco). Jeśli stare, pożółkłe lub zabrudzone białe firany chcemy odświeżyć, możemy użyć kilku trików.

Tabletki do protez

Do proszku/płynu dorzucamy 5 tabletek do czyszczenia protez zębowych. Pierzemy na standardowym programie. Tabletki sprawią, że firany znów staną się śnieżnobiałe.

Proszek do pieczenia lub soda oczyszczona

W dużej misce wypełnionej wodą rozpuszczamy 1 opakowanie proszku do pieczenia/sody oczyszczonej i trochę proszku do prania. Do miski wkładamy firany i moczymy ok 15minut. Następnie pierzemy z proszkiem do prania białych tkanin.

Płyn do naczyń

Jeśli firany obsiadł tłuszcz (np. w kuchni), wówczas do prania możemy dodać do proszku doprania nie więcej niż łyżkę płynu do naczyń. 

Jak prać zasłony?

Firany i firany ale tym często towarzyszą zasłony. Jak je prać? Tak samo, jak i firany. W pralce, na 30-40 stopniach lub programie delikatnym/pranie ręczne. Do tego celu przyda się proszek/płyn do kolorowych tkanin.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak prać pościel i kołdrę puchową?

  Smaczny sen w czystej i pachnącej pościeli, to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy pod słońcem. Ale żeby tak przyjemnie było, trzeba o tę pościel i kołdrę dbać.

  Łatwe i szybkie pranie w pralce

  Marzy ci się szybkie pranie bez nerwów, czy tym razem nic nie zafarbuje albo się nie skurczy? Nie tylko tobie. Dlatego stworzyliśmy ten artykuł.

  Jak odczytywać oznaczenia na metkach ubrań?

  Oznaczenia na metkach od ubrań

  Oznaczenia na metkach ubrań nie muszą straszyć niczym egipskie hieroglify. Oto słowniczek oznaczeń.

  Soda oczyszczona - domowy sposób do czyszczenia

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona to świetny sposób do czyszczenia plam, wszelkich osadów i mocno zabrudzonych powierzchni.

  Sprzątanie łazienki - domowe triki na lśniącą armaturę

  Sprzątanie łazienki nigdy nie było tak łatwe i... naturalne. Wystarczy tak na prawdę kilka rzeczy dostępnych w każdej kuchni.

  Twarda woda a armatura

  Rdzawe zacieki, osad który trudno usunąć albo nierównomierny strumień wody. Twarda woda może wpływać niekorzystanie nie tylko na estetkę armatury, ale też jej funkcjonalność. Czy możemy ignorować ten problem?

  Pleśń w domu - jak ją usunąć domowymi sposobami

  Pleśń w mieszkaniu? Chętnie. Ale tylko na talerzu i tylko w serze Brie czy Gorgonzoli. Takiej ze ścian koniecznie trzeba się pozbyć.

 • Bądź na bieżąco