Procedury na lotnisku - wszystko po kolei

Hobby

bramki na lotnisku

check-in

gate

latanie

lotnisko

odprawa

procedury


lotnisko procedury

Fot. morguefile.com

Nie wiesz lub nie pamiętasz, jak wygląda odprawa na lotnisku? Spokojnie! Po kolei przeprowadzimy cię przez jej etapy.

Lecisz pierwszy raz  i nie wiesz co cię czeka na lotnisku? A może dawno nie leciałeś i chcesz przypomnieć sobie procedury przed odlotem? Dla tych właśnie i innych zainteresowanych krótki instruktarz zachowania na lotnisku, który opowie co się dzieje przed, w czasie i po wylądowaniu na lotnisku.

Odprawa bagażu – check-in

Odprawa bagażu dotyczy tych osób, które przy zakupie biletu zadeklarowały dodatkowy bagaż. Jeśli ktoś podróżuje tylko z bagażem podręcznym mógł skorzystać z udostępnionej przez przewoźników możliwości odprawy on-line. Ale po kolei. Podczas odprawy oddajemy nasz bagaż, który zostaje nadany na pokład naszego samolotu (odbieramy go dopiero po wylądowaniu). W zamian dostajemy numer (taki sam jest doklejany do naszego bagażu), który służy nam przede wszystkim jako dowód nadania w sytuacji zaginięcia bagażu. Podczas odprawy potwierdzenie rezerwacji lotu zostaje wymienione na „normalny” bilet (kartę pokładową) z miejscem na pokładzie. Zazwyczaj kolejki do odprawy bagażu są bardzo długie. Jeśli nie mamy ochoty w nich stać, powinniśmy zjawić się na lotnisku wcześniej. Ważne jest też żeby pamiętać, że odprawa kończy się na ok 30min przed planowanym startem. Jeśli więc spóźnimy się na odprawę- nie polecimy.

Kontrola bezpieczeństwa – bramki na lotnisku

Po odprawie następnym miejscem w jakie się udajemy jest kontrola bezpieczeństwa czyli tzw. bramki na lotnisku. Jednocześnie jest to miejsce dla osób, które odprawiły się on-line (mają tylko bagaż podręczny i wypełniły odpowiednie opcje na stronie przewoźnika). Podczas kontroli pracownicy służby celnej sprawdzają nasze dokumenty i bilet oraz prześwietlają nasz bagaż podręczny. Podczas tej procedury należy zdjąć okrycie wierzchnie, pasek, wyjąć z kieszeni drobne, klucze, telefon etc. Niekiedy pasażerowie proszeni są o zdjęcie butów. Podczas gdy nasze rzeczy umieszczone na tacce przechodzą przez maszynę prześwietlającą zawartość naszych kurtek i torebek, my przechodzimy przez bramkę wykrywającą metal. Jeśli zacznie piszczeć, zostaniemy prześwietleni „ręcznym” skanerem. Jeśli coś będzie nie tak, pracownicy mają prawo zaprowadzić nas do specjalnego pokoju i przeprowadzić kontrolę osobistą. Jak wszystko jest ok, po minucie odzyskujemy swoje rzeczy, ubieramy się i idziemy dalej.

Kontrola paszportowa

Paszporty są sprawdzane podczas przejścia przez bramki ale na niektórych lotniskach (zwłaszcza międzynarodowych) kontrola paszportów to osobny „etap” na drodze do samolotu. To nic innego, jak pokazanie paszportu pracownikowi służby celnej siedzącemu najczęściej w szklanej budce, który po sprawdzeniu zgodności dokumentu z osobą, która go pokazuje, umożliwia nam przejście do strefy bezcłowej.

Strefa bezcłowa

Generalnie strefa bezcłowa to miejsce, w którym czekamy na lot. Jeśli przeszliśmy przez kontrolę paszportową bardzo szybko, jest to miejsce w którym spędzimy co najmniej godzinę. Możemy w tym czasie pochodzić po sklepach wolnocłowych, napić się kawy czy herbaty. Jeśli dokonujemy zakupów które swoimi wymiarami lub pojemnością przekraczają dozwolone normy (np. litr wina) sprzedawca poprosi nas o numer lotu a sam zakup zapakuje w siatkę uniemożliwiającą otwarcie (otworzenie wymaga rozerwania paczki, tak jak przesyłki kurierskie).

Gate – bramki

Kiedy zobaczymy, że bramka (gate) z numerem naszego lotu  jest już dla nas otwarta udajemy się w jej kierunku. Na stanowisku pokazujemy kartę pokładową i paszport po czym zostajemy oddelegowani albo już bezpośrednio  do naszego samolotu, albo do busiku, który zawiezie nas do samolotu.

Wejście na pokład

Po przekroczeniu progu samolotu zostaniemy kolejny raz poproszeni o pokazanie karty pokładowej i na tej podstawie zostaniemy przekierowani na miejsce wskazane na bilecie tudzież jeśli nie mamy „miejscówki” sami znajdujemy sobie miejsce (pierwsze i ostatnie miejsca są dla stewardes).

Lot

Podczas lotu należy pamiętać o zapięciu pasów i nie przemieszczaniu się po pokładzie, kiedy będzie to odgórnie narzucone przez załogę (w momencie startu, lądowania, przy  turbulencjach). Należy również wyłączyć telefony, czy przełączyć je w tryb „samolot” w celu nie zakłócania pracy elektronice samolotu.

Wyjście z samolotu

Po bezpiecznym wylądowaniu… NIE KLASZCZEMY. Jest to zwyczaj charakterystyczny dla Polaków ale na świecie nie jest dobrze widziany. To tak, jakby klaskać taksówkarzowi, jak nas dowiezie na miejsce, czy maszyniście pociągu gdy dojedziemy do stacji docelowej. Samolot opuszczamy powoli, udając się w stronę lotniska, bądź będąc ta przetransportowanym busikiem.

Kontrola paszportowa i celna

Wyjście z samolotu często jest tożsame z zakończeniem procedur lotniskowych. Jednak na lotniskach spoza UE zobligowani jesteśmy do ponownego pokazania paszportu przy kontroli paszportowej/celnej, po przejściu której znajdujemy się automatycznie na terenie danego państwa. Jeśli posiadamy rzeczy do oclenia (musimy wcześniej zobaczyć jaka kwota jest wolna od podatku i czy nasze zakupy się w niej mieszczą) kierujemy się do bramki „do oclenia” i dopiero po przejściu przez nią będziemy mogli opuścić lotnisko. Jeśli lądujemy w kraju poza Unią, który wymaga od nas posiadania ważnej wizy, musimy się przygotować nawet na kilku minutową pogawędkę z urzędnikiem. W niektórych krajach taką wizę dostajemy na lotnisku właśnie w tym momencie, w innych musimy ją wcześniej wyrobić w ambasadzie danego kraju. Podczas takiej kontroli możemy tez zostać poproszeni o zostawienie odcisków palców, może nam być także zrobione zdjęcie. Potem w zależności od wielkości lotniska i przepisów obowiązujących w danym kraju możemy albo swobodnie opuścić lotnisko, albo raz jeszcze przechodzimy przez kontrolę bezpieczeństwa po której dopiero wychodzimy poza budynek.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>