Ile kosztuje remont mieszkania?

Dom

mieszkanie

remont


Fot. sxc.hu

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje remont mieszkania – to trochę jak wróżenie z fusów. Zawsze po drodze wychodzą nieplanowane rzeczy, które potrafią przerodzić się w kosztowną inwestycję.

Wiele zależy też od tego czy remontujemy nowe mieszkanie, w stanie deweloperskim, czy odnawiamy stare. I tu i tu koszty mogą być porównywalne. Żeby uniknąć drogich niespodzianek warto się do remontu dobrze przygotować. Dobrze też zawyżyć koszty remontu niż niedoszacować inwestycję. My na tapetę bierzemy mieszkanie od dewelopera.

Plan remontu

Wizję remontu dobrze jest spisać, wymierzyć przestrzeń, określić zakres prac. Przy wymierzaniu  należy zawsze dodać kilka metrów, by przypadkiem nie zabrakło nam materiałów (ta nadwyżka powinna dotyczyć każdego pomieszczenia). Ważne zadanie – lista zakupów – najlepiej ułożyć ją od ogółu  do szczegółu, przymierzając się do zakupu potrzebnych rzeczy. Czyli w pierwszej kolejności np: gładzie, tynki, farby, regipsy, panele, pianki, listwy, ćwierćwałki, kafelki, fuga, kleje, rozpuszczalniki. (Oczywiście im metraż mieszkania większy, tym więcej materiałów tego typu zużyjemy). Potem planujemy zakup np.: zlewu, kranu, wanny/brodzika, kuchenki, zmywarki, pralki. Na końcu myślimy o meblach, firankach/roletach, zasłonach, poduszkach itp.

Na czym nie oszczędzać

Ile na co wydać? Od tego jakich materiałów użyjemy będzie zależała większość ceny jaką wydamy na remont. Na pewno nie warto kupować tanio rzeczy, które mają jak najdłużej służyć. W większości przypadków materiałów budowlanych za ceną idzie jakość. Do takich rzeczy należą na przykład: panele podłogowe warto kupić droższe – trzeba zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Podobnie kafle podłogowe zarówno do pomieszczeń jak na balkon czy taras. Nie żałujmy też pieniędzy na baterie do zlewu czy wanny. Warto podkreślić, że im droższe materiały tym ekipa remontująca policzy więcej za usługę. Dlaczego? Bo większa odpowiedzialność za nie.

Wybór ekipy

Przy wyborze ekipy warto popytać wśród znajomych, rodziny. Mogą służyć namiarem, mogą podpowiedzieć i pokazać pracę zespołu, który robił wcześniej remont mieszkania – to najlepsza wizytówka. Jeśli nie mamy takich możliwości, w internecie znajdziemy namiary. Często na nowo wybudowanych osiedlach, ekipy same się reklamują wrzucając do skrzynek wizytówki, czy ulotki. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze firmy remontującej należy pokazać mieszkanie fachowcom i opowiedzieć co i gdzie dokładnie ma być. Najlepiej od razu umówić się na kosztorys. Ile bierze ekipa? To zależy. Od materiałów, od powierzchni i od czasu w jakim chcemy mieć zrobiony remont. Do remontu można zaangażować również znajomych i rodzinę. Tutaj jednak trzeba mieć na uwadze dwie rzeczy. Po pierwsze jeśli mamy kolegów lub krewnych zajmujących się remontami zawodowo, pamiętajmy że podejmując się remontu i w naszym „m“ nie będą tego robić charytatywnie. Także oczekując wycen na skrajnie niskim poziomie możemy się nieco przeliczyć. Druga sprawa to sytuacja, gdy zaangażowaliśmy do remontu kogoś bliskiego, który pracuje po to by pomóc (i niekoniecznie ma doświadczenie w budowlance) i robi to „dodatkowo”, po godzinach. W takim wypadku trudno od takiej osoby wymagać i ją poprawiać.

Ceny

Na remont średniej wielkości mieszkania, przypuśćmy, pięćdziesięciometrowego trzeba przeznaczyć średnio około 50.00 złotych. Chociaż niektórzy sceptycznie podchodzą i do tej ceny (twierdząc, że jest zbyt niska). A ceny są różne. Zależy od firmy, od miasta, od materiałów. Poniżej przykładowy cennik usług remontowych, z tego roku:

Malowanie dwukrotne farbą emulsyjną……………………………..m2 od 10 zł

Wykonanie gładzi gipsowych…………………………………………..m2 od 20 zł

Układanie płytek……………………………………………………………m2 od 50 zł

Wyrównanie podłoża pod płytki……………………………………….m2 od 15 zł

Obróbka otworów w gresie………………………………………………szt. od 20 zł

Ułożenie cokołów…………………………………………………………..m.b. od 15 zł

Wykonanie pkt. hydraulicznego……………………………………….pkt od 120 zł

Biały montaż…………………………………………………………………m2 od 20 zł

Montaż spłuczki podtynkowej………………………………………….szt. 350 zł

Montaż wanny z zabudową szt. ………………………………………..od 250 zł

Montaż grzejnika……………………………………………………………szt. od 60 zł

Montaż sufitów podwieszanych na stelażu………………………….m2 od 50 zł

Montaż ścianek działowych z płyt……………………………………..g-k  m2 od 50 zł

Montaż drzwi wewnętrznych……………………………………………szt. od 200 zł

Montaż drzwi zewnętrznych…………………………………………….m2 od 380 zł

Montaż parapetów wewnętrznych…………………………………….m.b. od 60 zł

Koszty remontu można też określić na podstawie preferowanego standardu wykonania (robocizna plus materiały): niski–1000zł/m2, średni 1500-2000zł/m2, wysoki powyżej 2000zł/m2.

Część wydatków na remont można też zmniejszyć podejmując się na własną rękę niektórych prac jak układanie paneli, malowanie ścian. Nie każdy może sobie na to pozwolić, ale przy większych powierzchniach, przeznaczonych do remontu, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Nie zapominajmy o sprzętach i meblach. Część kupowana jest z równolegle z trwającymi pracami jak wanna, baterie, zlew, krany. Część dopiero po zakończeniu prac. Wśród oferowanych sprzętów warto się rozejrzeć – nie wykluczając sklepów internetowych. Przebitka cenowa potrafi sięgać kilkuset złotych na jednej rzeczy. To ważna uwaga – kiedy po wszystkich pracach zostaje już niewiele środków na urządzenie.

Łazienka i kuchnia czyli … najdrożej

Łazienka i kuchnia to najrzadziej remontowane pomieszczenia w domach i mieszkaniach – raz, że prace w nich są bardzo uciążliwe i czasochłonne, dwa…to duży wydatek. Dlatego zabierając się za remont tych pomieszczeń warto się przyłożyć, by służyły jak najdłużej. Tutaj prace zaczynają się od przygotowania ścian i podłogi. Jeśli jest to mieszkanie nowe fachowiec nie musi ale może dodatkowo równać ich powierzchnię – to koszt ok.16 zł/m2. Koszty wzrosną jeśli zażyczymy sobie np. podwieszany sufit, dodatkowe półki z regipsu. Ściany łazienki i kuchni muszą  być pomalowane specjalna farbą odporną na wilgoć. Średnia jej cena to około 30 zł za litr. Do listy zakupów trzeba dodać zawory, syfony, (choć te zazwyczaj sprzedawane są w kompletach do wanien, brodzików i zlewów) baterie, uszczelki, armaturę sanitarną. A do kafelek także klej, zaprawę, fugę i listwy. Zaskoczeniem może być koszt gniazdek elektrycznych. Średnio w  mieszkaniu jest ich kilkanaście. Ich wartość potrafi przekroczyć tysiąc złotych. Osobną sprawę stanowią meble, w kuchni często na zamówienie, i sprzęty.

Remont w kredycie

Jeśli zabranie nam pieniędzy na remont, można skorzystać z opcji kredytowej. W grę wchodzi kredyt gotówkowy lub hipoteczny.  W pierwszym przypadku możemy wziąć pożyczkę już od tysiąca złotych i otrzymać pieniądze tego samego dnia. O większe środki  od 20 tys. złotych w górę trzeba się postarać zaciągając kredyt hipoteczny – będziemy spłacać go dłużej, ale jego plusem jest niższe oprocentowanie.

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Jeden Komentarz