Rodzina zastępczy czy adopcja

Dom

rodzice


Fot. © inarik - Fotolia.com

Czym różni się rodzina zastępcza od samej adopcji? Obie instytucje mają na celu stworzenie podopiecznym odpowiednich warunków do tego by się wychowywali i rozwijali.

Stworzenie domu dla kogoś, kto nie jest członkiem rodziny to duże wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność. Na adopcję czy bycie rodziną zastępczą decydują się nie tylko pary bezdzietne, ale także ci, którzy chcą pomóc sierotom, czy odrzuconym dzieciom.

Adopcja/Rodzina adopcyjna

Adopcja to powszechna nazwa przysposobienia. Ma miejsce wtedy, gdy rodzice naturalni nie żyją, są całkowicie pozbawieni praw rodzicielskich lub wyrazili zgodę przed sądem na adopcję. Adopcja ma na celu stworzenie takich samych skutków w sferze prawnej jak pokrewieństwo naturalne (cytat prawo rodzinne.info). Rodzice adopcyjni mają takie same prawa i obowiązki jak rodzice naturalni. Adoptowane dziecko przyjmuje nazwisko rodziców adopcyjnych i zostaje wpisane do aktu urodzenia w miejsce rodziców naturalnych. Rodzice adopcyjni mogą także, jeśli będzie taka potrzeba, zmienić imię przysposobionemu. W świetle prawa rodzina adopcyjna traktowana jak rodzina naturalna.

Jeśli chodzi o prawo polskie to adoptować można osobę, która nie ukończyła osiemnastego roku życia. I tylko jeśli takie rozwiązanie będzie dla tej osoby dobre. Prawo stawia jednak warunki, jakie muszą być spełnione, by adopcja mogła dojść do skutku:

 • wiek ma znaczenie – między adoptowanym, a adoptującym musi istnieć odpowiednia różnica wieku;
 • opiekun musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nie może być karany;
 • opiekun musi mieć nieposzlakowaną opinię, mieć pracę, odpowiednie warunki materialne do zapewnienia wychowankowi odpowiednich warunków
 • adoptowany, jeśli ukończył 13 rok życia, musi wyrazić zgodę na to, że chce być przysposobiony (w niektórych przypadkach decyzję taka podejmuje sąd)
 • do adopcji konieczna jest zgoda rodziców dziecka, które ma być przysposobione. Jeśli rodzice biologiczni zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani taka zgoda nie jest konieczna.
 • jeżeli dziecko ma opiekuna to do adopcji konieczna jest także jego zgoda, gdyż działa on jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
 • przysposobienie może być dokonane przez małżonków – tzw. przysposobienie wspólne, lub też przez jedną osobę – w takim przypadku, jeśli taka osoba pozostaje w związku małżeńskim to konieczne jest także uzyskanie zgody współmałżonka (chyba, że współmałżonek jest ubezwłasnowolniony).

Droga do adopcji jest długa i niełatwa. Rodzice adopcyjni przechodzą szereg spotkań, rozmów, badań. Sprawdzani są przez ośrodek adopcyjny pod każdym kątem. Trzeba wykazać się ogromną cierpliwością. Para powinna tworzyć stabilny związek nie krócej niż pięć lat. Rodzice adopcyjni nie powinni mieć więcej, niż 40 lat.

Rodzina zastępcza

Piecza zastępcza różni się od adopcji i dzieli na: rodzinną pieczę zastępczą i instytucjonalną pieczę zastępczą.

Rodzina zastępcza może być z małoletnim spokrewniona (wujkowie, dziadkowie, rodzeństwo) lub nie – wtedy będzie to rodzina zastępcza niezawodowa. Obok tych instytucji mamy jeszcze rodzinę zastępczą zawodową gdzie umieszcza się w niej w tym samym czasie nie mniej niż 3 i nie więcej jak 6 dzieci (sytuacja wygląda inaczej jeśli w rodzinie umieszczane jest rodzeństwo z rodziny wielodzietnej)

Jest też rodzina zastępcza specjalistyczna, w której umieszcza się dzieci społecznie niedostosowane z problemami zdrowotnymi, które wymagają szczególnej uwagi i opieki. Jest też rodzina zastępcza działająca na zasadzie pogotowia opiekuńczego w której dzieci umieszcza się na czas określony – do czasu unormowania sytuacji życiowej podopiecznego (do 12 miesięcy).

Rodzice zastępczy muszą spełniać określone warunki, by pod opiekę wziąć dziecko:

 • nie są ograniczeni w zdolności do czynności prawnych
 • cieszą się nieposzlakowaną opinią,
 • nie są i nie byli nigdy pozbawieni władzy rodzicielskiej
 • nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do tego, by wypełniali obowiązki rodziny zastępczej o czym zaświadcza lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
 • przebywają na terenie RP
 • zapewniają odpowiednie warunki materialne i mieszkaniowe, które pozwolą dziecku na zaspokajanie potrzeb związanych z rozwojem emocjonalnym, fizycznym społecznym a także pozwolą na edukację rozwój zainteresowań, organizację wypoczynku i wolnego czasu

Rodzina zastępcza to trochę łatwiejsza droga do opieki nad dziećmi niż adopcja. Ale wytrwałość i cierpliwość też się przydadzą. Należy też pamiętać, że dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych często już sporo w życiu przeszły. Mają zwykle przykre doświadczenia i wspomnienia związane z rodziną. Wymagają zatem innego podejścia, zrozumienia i cierpliwości w nabieraniu zaufania.

Tak samo, jak w przypadku adopcji, należy zgłosić się do ośrodka adopcyjno-opiekuńczego. Ośrodek również bardzo dokładnie sprawdza rodzinę do której ma trafić podopieczny. Ważne jest też otrzymanie pozytywnej opinii ośrodka pomocy społecznej oraz odbycie szkolenia i uzyskanie zaświadczenia kwalifikującego.

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak spędzić walentynki gdy mamy małe dziecko?

  walentynki z dziećmi

  Jak obchodzić Walentynki, gdy mamy małe dziecko? Zobacz nasze pomysły

  Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

  Praktyczna kuchnia

  W dzisiejszych czasach kuchnia, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także miejsce codziennych spotkań całej rodziny. Jak zaprojektować kuchnię idealną? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci: Justyna Smolec, Robert Majkut oraz Roland Stańczyk.

  Pojemniki na odpady - segregacja śmieci po nowemu

  pojemniki na śmieci

  Nowe przepisy zobowiązują do dzielenia śmieci aż na 5 frakcji. Jak uporządkować pojemniki na odpady we własnej kuchni?

  Dekoracja sypialni - inspiracje

  Dekoracja sypialni

  Sypialnia, to miejsce odpoczynku. Jak sprawić, by sprzyjało relaksowi. Zobacz nasze inspiracje.

  5 rad jak wybrać meble tapicerowane

  Sofa z tapicerką

  Meble kupujemy w sposób przemyślany. Z drugiej strony doceniamy nowości i ciekawe rozwiązania. Należą do nich meble tapicerowane. Ale jak je kupować?

 • Bądź na bieżąco