Pliki cookies
Czym są pliki cookies?
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przepisy rowerowe - najczęstsze pytania

Hobby

komunikacja

przepisy

rower


Obowiązujące przepisy dotyczące ruchu rowerem - zobacz co musisz wiedzieć!

Czy na pierwsze tchnienie wiosny czy końcówkę jesieni, rower zawsze jest i będzie świetnym środkiem transportu dla osób lubiących ruch. Większość z nas ma świadomość tego, że istnieją przepisy regulujące poruszanie się rowerów po polskich drogach. Często jednak znajomość tych przepisów kończy się na „wydaje mi się”, „słyszałem, że”. By żyło się lepiej chcielibyśmy odpowiedzieć na kilka pytań, jakie często zadają sobie rowerzyści odwołując się do przepisów i zdrowego rozsądku.

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Nadrzędna zasada jest taka, że rowery powinny (a wręcz mają obowiązek) poruszać się po drogach do tego przeznaczonych, czyli ścieżkach o ile te są dostępne lub poboczem. W sytuacji jednak gdy takowych nie ma, rowerzysta powinien poruszać się po jezdni, chyba że (za ustawą dnia 1 kwietnia 2011r O zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami  Art. 33, ust. 5):

  • Jest opiekunem dziecka do lat 10 jadącego rowerem – ponieważ takiemu dziecku wolno jechać tylko chodnikiem, rodzic może jechać z nim
  • Na jezdni obowiązuje prędkość większa niż 50km/h a chodnik wzdłuż ulicy ma min 2m szerokości (i nie ma drogi dla rowerów) – problemem tutaj jest to, że w mieście w 90% ulic obowiązuje ograniczenie do 50km/h a w praktyce wszyscy jadą szybciej. Niestety zgodnie z prawem na takich drogach powinniśmy jechać po ulicy. Zawsze można też kłócić się z policjantem w momencie wlepiania mandatu.
  • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)

Trzeba pamiętać, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Czy wolno przejeżdżać rowerem przez przejście dla pieszych?

Prawda jest taka, że mandaty wystawiane rowerzystom za przejazd za przejście na pasach dla pieszych nie jest za „przejazd rowerem na przejściu dla pieszych” ale za „stanowienie zagrożenia na drodze”. Wystawiając mandat policja powołuje się na Art. 97 Kodeksu Wykroczeń, który najogólniej mówiąc brzmi: jeśli ktoś nie przestrzega prawa o ruchu drogowym, może zostać ukarany grzywną. Stwarzanie zagrożenia na drodze jest właśnie łamaniem takiego prawa. Oczywiście można tutaj dyskutować, kiedy stwarzamy zagrożenie. Gdy w sytuacji rowerzysty przeciskającego się w tłumie pieszych na pasach nikt nie ma wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa, policjant chcący wlepić mandat za przejechanie gdy na pasach 2m od nas idzie jeden pieszy to już inna historia. Zamiast jednak mandatu, policjant może dać pouczenie i prawdę mówiąc, musiałby mieć bardzo zły dzień by postąpić inaczej, o ile w ogóle zareagowałby na „rowerowy występek”. Oczywiście warunek ten nie obowiązuje gdy przejeżdżamy po przejściu przez jezdnię będącym częścią ścieżki rowerowej ze światłami dla rowerów.

Czy noszenie kasku do jazdy rowerem jest obowiązkowe dla dzieci i dorosłych?

Nie ma obowiązku jazdy w kasku na rowerze. Nie ma takiego nakazu ani dla dorosłych ani dla dzieci. To, czy zdecydujemy się założyć naszej pociesze kask, czy sami go założymy zależy tylko i wyłącznie od nas.

W jakie światła powinien być wyposażony rower?

Rower powinien być wyposażony w (za Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r. Art. 53):

  • z przodu w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • Z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło barwy czerwonej, które może być migające

Ponieważ jest to regulowane prawnie, brak świateł może grozić mandatem (średnio 50zł).

Co powinno być na wyposażeniu roweru?

W wyposażeniu roweru, który „legalnie” może poruszać się po drogach powinien znajdować się (za Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r.Art. 53): co najmniej 1 skuteczny hamulec, dzwonek lub inny ostrzegawczy sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Czy rowerzyści mogą jechać obok siebie czy tylko w kolumnie?

Rowerzyści może jechać obok siebie po jezdni, gdy nie zagraża to bezpieczeństwu na drodze i nie utrudnia ruchu. Rozsądnie myśląc: można jeździć obok siebie gdy nie znajdujemy się na ruchliwej drodze, po której poruszają się szybsze pojazdy czyli nie blokujemy samochodom jezdni.

Czy wiek ma jakieś znaczenie przy jeździe rowerem?

Dzieci poniżej 10 roku życia mogą poruszać się na rowerze tylko pod opieką osób dorosłych i chodnikiem. Między 10 a 17 rokiem życia rowerzysta powinien posiadać kartę rowerową wydawaną nieodpłatnie przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza dziecko. Osoba dorosła nie jest zobowiązana do posiadania jakiegokolwiek dokumentu upoważniającego do jazdy rowerem.

Jeśli masz jakieś inne pytania i nie możesz znaleźć odpowiedzi, napisz w komentarzu a spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Przydatne linki:


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (8 votes, average: 3.75 out of 5)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>