Samodzielne tankowanie gazu krok po kroku

Samochody

gaz

tankowanie


Fot. © Gerhard Seybert - Fotolia.com

O ile tankowanie benzyny czy oleju napędowego nie stanowi problemu dla kierowców o tyle samodzielne tankowanie gazu to już poważna sprawa.

Nie każda stacja je umożliwia. Jednak zmieniające się przepisy zmuszają stacje do dostosowania dystrybutorów pod samoobsługę.

Obowiązki stacji

Stanowiska do samodzielnego tankowania gazu powinny być odpowiednio oznaczone, z informacją o sposobie samodzielnego tankowania LPG – czyli z instrukcją obsługi. Muszą też posiadać dodatkowe zawory zwiększające bezpieczeństwo podczas samodzielnego tankowania gazu. Kolejna sprawa to pistolet. Jego budowa przy takim dystrybutorze niemal całkowicie eliminuje niewłaściwy sposób podłączenia przewodu doprowadzającego gaz do pojazdu. Czyli: jeśli pistolet jest źle podłączony do pojazdu gaz nie popłynie. Ponadto przy takich stanowiskach powinny znajdować się specjalne alarmy, które należy uruchomić w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Samodzielne tankowanie gazu – instrukcja

Jak się zabrać za samodzielne tankowanie gazu? Teoretycznie wygląda to tak samo jak przy tankowaniu benzyny czy oleju napędowego. W praktyce jest inaczej.

 1. Podjeżdżając pod dystrybutor wyłączamy silnik i zaciągamy hamulec ręczny.
 2. Następnie umieszczamy pistolet dystrybutora w otworze wlewowym pojazdu i zaciskamy dźwignię.
 3. Potem blokujemy dźwignię przez uniesienie pomarańczowego/czerwonego elementu zabezpieczającego
 4. Następnie naciskamy i trzymamy przycisk (bądź dźwignię) na dystrybutorze.
 5. Po zatankowaniu zawór sam odetnie dopływ gazu. Wtedy należy wyłączyć tankowanie gazu przyciskiem bądź dźwignią na dystrybutorze.
 6. Następnie wyjmujemy pistolet dystrybutora z otworu wlewowego poprzez naciśnięcie dźwigni pistoletu i odblokowanie zabezpieczenia.

Film instruktażowy możecie obejrzeć też na filmiku poniżej:

Bezpieczeństwo podczas tankowania gazu

Samodzielne tankowanie gazu słusznie wzbudza wątpliwości u niektórych kierowców. Tankowany gaz ma postać płynną. To mieszanka sprężonego butanu i propanu. Autogaz w zetknięciu ze skórą jest bardzo niebezpieczny i powoduje głębokie poparzenia. Dlatego podczas samodzielnego tankowania gazu ważne są bezwzględne środki ostrożności. Należy też pamiętać o tym, by tankować osiemdziesiąt procent pojemności butli (baku). Wolna przestrzeń w zbiorniku pozwoli na rozprężenie gazu, który jest bardzo wrażliwy na temperaturę otoczenia (wzrost temperatury otoczenia o jeden stopień Celsjusza to skok ciśnienia o siedem atmosfer w butli). Jeśli tej przestrzeni w butli nie będzie, w sprzyjających warunkach dojdzie do eksplozji.

autor: o-nie


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Praktyczne gadżety dla kierowców

  Gadżety samochodowe

  Zobacz 5 gadżetów, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo kierowcy.

  Leasing samochodu – na czym polega?

  Leasing na samochód

  Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

  Podróżowanie samochodem zimą

  podróżowanie samochodem zimą

  Bezpieczne podróżowanie autem zimą może być wyzwaniem. Polacy coraz częściej wybierają się samochodem na narty np. do Włoch. Zobacz, co zrobić, by podróżowało się bezpieczniej.

  Opony zimowe vs opony letnie

  Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie różnią. To tylko pozór. Różnice są i to istotne. Te przekładają się na bezpieczeństwo, komfort jazdy i oszczędności.

  Kiedy mogę jechać po alkoholu

  Kiedy mogę jechać po alkoholu

  Każdy, kto ma prawo jazdy prędzej czy później zada sobie pytanie: kiedy mogę jechać po alkoholu? Jednoznacznej odpowiedzi na nie nie ma, choć zdrowy rozsądek podpowiada – piłeś? nie jedź.

 • Bądź na bieżąco