Jak segregować śmieci? Nowe przepisy

Dom

recycling

segregowanie

śmieci


Fot. sxc.hu

Do tej pory segregowanie śmieci było zajęciem osób dbających o środowisko. Od 1 lipca 2013 ma być obowiązkiem każdego z nas.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej, Polska musi ograniczyć ilość biodegradowalnych odpadów komunalnych, składowanych na polskich wysypiskach. Problem stanowi jednak to, że większość z nas nie wie, jak segregować śmieci. Kwestią numer jeden jest nieznajomość przepisów jakie obowiązują. Na dalszej pozycji dopiero znajduje się trudność w zakwalifikowaniu konkretnych odpadów do jednej z kategorii.

To gmina ustala zasady

Z pytaniem, jak powinniśmy segregować śmieci, trzeba zwrócić się do gminy, w której się zamieszkuje. To bowiem od gminy zależy, na ile frakcji (rodzajów śmieci) mają być segregowane odpady. Modeli jest kilka: system dualny (śmieci mokre i suche), podział na 4 frakcje (4 rodzaje śmieci) oraz system z 3 frakcjami. Do tego mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą składować śmieci organiczne oraz trawy czy zgrabione liście w postaci kompostu.

Odpady suche i mokre

Podział śmieci na „suche” i „mokre” to podstawowy podział wszelkich odpadów komunalnych. Odpady mokre, to wszystkie te śmieci, z których można przygotować kompost. Odpady suche zaś, to cała reszta. Odpady suche poddawane są bardziej szczegółowemu podziałowi.

Czy odpady suche trzeba dodatkowo segregować? Nie, o ile w danej gminie nie jest to obowiązkowe. Jeśli nie musimy ale chcemy oddzielać szkło od plastiku, papieru itp. każda gmina powinna wyznaczyć punkty zbiórki tak uporządkowanych odpadów.

Segregacja śmieci w domu – system 3 frakcyjny

Do tej pory, jeśli ktoś miał chęć segregować śmieci, dzielił je na 4 kategorie: plastiki, szkła, papier i reszta. Zgodnie z nowymi przepisami wchodzącymi w życie z dniem 1 lipca 2013, do segregacji będą wystarczyły tylko 3 pojemniki: na papier z plastikiem, na szkło i trzeci do reszty odpadów. Będą one oznaczone odpowiednio kolorami:

czerwonyPojemnik na śmieci czerwony/żółty

Wrzucamy tutaj papier i plastiki. Tutaj wrzucamy: kartony, papiery, tektury pokryte folią aluminiową, tworzywa sztuczne np. skórzany pasek, metal, puszki po napojach i konserwach, drobny złom żelazny i metalowy (np. zabawki, nożyczki, kapsle). Ale nie wrzucamy: tłustego i zabrudzonego papieru np. po maśle, kalki, papieru termicznego, papieru faksowego, odpadów higienicznych (np. podpasek, pieluszek), puszek po farbach czy aerozolach.

W przypadku podziału na 4 frakcje, papier i plastik powinny być osobno oddzielane.

zielonyPojemnik na śmieci zielony

Tutaj wrzucamy: szklane butelki i słoiki po żywności, i napojach (również alkoholowych), również szklane opakowanie po sokach i produktach kosmetycznych. Jak można przeczytać na stronie stolicaczystosci.pl (projekt Biura Ochrony Środowiska i miasta Warszawa) dokładne mycie szklanych pojemników nie jest konieczne. Trzeba je jednak przepłukać przed wyrzuceniem. Do tych pojemników nie wrzucamy: porcelany, ceramiki, doniczek, żarówek, lamp neonowych i fluorescencyjnych, szkła żaroodpornego, okularowego, luster, ekranów lamp telewizyjnych, szyb okiennych i samochodowych.

czarnyPojemnik czarny

Tutaj wrzucamy: wszystko to, czego nie możemy wyrzucić do pojemnika 1 lub 2. Na przykład: zabrudzone plastiki, porcelanę i ceramikę, brudne pieluchy, potłuczone szyby, zużyte artykuły higieniczne (np. waciki). Ale uwaga. Nie wyrzucamy tutaj: żarówek, zepsutych termometrów rtęciowych, żarówek, kineskopów, komputerów, sprzętów AGD i RTV. Tego typu odpady mają swoje miejsce przeznaczenia.

Odpady niebezpieczne

Niezależnie od ilości frakcji jest cała grupa odpadów, których nie wolno wyrzucać do kosza. Są to odpady niebezpieczne. Zaliczamy do nich: baterie, termometry rtęciowe, leki, zużyty sprzęt RTV i AGD, akumulatory, smary i oleje.

Zużyte baterie

Baterie zawierają niebezpieczne związki np. ołów i kadm. Stąd też zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. W każdym mieście powinny znajdować się specjalne pojemniki, gdzie można takie baterie oddać. Ich spis powinien się znajdować na stronie internetowej urzędu miasta.

Leki i termometry

Przeterminowane lub niewykorzystane leki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla domowników ale i dla środowiska. Podobnie termometry rtęciowe. Dlatego również i je należy oddać do specjalnych punktów zbiórki. Najczęściej są to apteki. Ich lista powinna być dostępu na stronie internetowej urzędu miasta. Możesz też zapytać w swojej osiedlowej aptece, czy przyjmują takie odpady.

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, zużyte żarówki

Sklepy i punkty handlowe mają obowiązek przyjąć bezpłatnie stary sprzęt w momencie, gdy kupujemy w tym sklepie nowy tego samego typu. Jeśli sprzęt AGD i RTV jest zepsuty lub zużyty, można go odnieść do wyznaczonych punktów zbierania wyznaczonych w każdym mieście. Zabronione jest wyrzucanie tego typu sprzętu do zwykłego kosza na śmieci. Informacje o punktach odbioru takich sprzętów możemy znaleźć m.in. na: http://elektrosmieciwsieci.pl/mapa

Akumulatory, smary, oleje, płyny techniczne

Odpady tego typu można oddać na stacjach benzynowych oraz punktach sprzedaży tego rodzaju produktów. Również można oddać na stacjach obsługi i naprawy pojazdów.

Źródła:

[1] www.stolicaczystosci.pl

[2] naszesmieci.mos.gov.pl

[3] www.systemdualny.pl


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Pojemniki na odpady - segregacja śmieci po nowemu

  pojemniki na śmieci

  Nowe przepisy zobowiązują do dzielenia śmieci aż na 5 frakcji. Jak uporządkować pojemniki na odpady we własnej kuchni?

  Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

  Praktyczna kuchnia

  W dzisiejszych czasach kuchnia, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także miejsce codziennych spotkań całej rodziny. Jak zaprojektować kuchnię idealną? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci: Justyna Smolec, Robert Majkut oraz Roland Stańczyk.

  Dekoracja sypialni - inspiracje

  Dekoracja sypialni

  Sypialnia, to miejsce odpoczynku. Jak sprawić, by sprzyjało relaksowi. Zobacz nasze inspiracje.

  5 rad jak wybrać meble tapicerowane

  Sofa z tapicerką

  Meble kupujemy w sposób przemyślany. Z drugiej strony doceniamy nowości i ciekawe rozwiązania. Należą do nich meble tapicerowane. Ale jak je kupować?

  Praca w domu z dzieckiem - tak, czy nie

  praca w domu z niemowlakiem

  Praca w domu z dzieckiem wydaje się prosta. No przecież tyle osób tak pracuje. Tymczasem pracowanie w obecności pociechy, to jak przewożenie dużej komody rowerem. Niby się da, ale jest ciężko.

 • Bądź na bieżąco