Walka z cholesterolem - statyny

Zdrowie


Fot. Źródło: freeimages.com

Wysoki cholesterol jest przyczyną występowania chorób miażdżycowych i wieńcowych. Jest głównym powodem zawałów serca i udarów mózgu.

Nieleczony staje się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów, bowiem powoduje powolne zamykanie światła żył i tętnic. Jak możesz się przed nim bronić? Przede wszystkim musisz niwelować zły cholesterol LDL.

Dieta, oczyszczanie organizmu i aktywność fizyczna

Jeśli należysz do osób mających zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, zwłaszcza jej niekorzystnej odmiany, powinieneś zmienić dietę. Zdrowy jadłospis powinien zawierać warzywa, owoce, chude wędliny i mięso, tłuszcze roślinne, orzechy, pełnoziarniste produkty czy chude sery. Ważne jest, aby w planie żywienia znalazły się produkty zawierające składniki redukujące poziom cholesterolu. Jakie? Dowiedz się więcej na temat cholesterolu, a będziesz świadom tego, jak zmienić swoją dietę i wygrać walkę z cholesterolem. Dieta powinna być połączona z większą aktywnością fizyczną i regularnym oczyszczaniem organizmu, czyli z tzw. detoksykacją. Dla wielu pacjentów to jednak zbyt mało, aby zredukować podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Jeśli do nich należysz, lekarz może zaproponować ci przyjmowanie statyn.

Źródło: freeimages.com

Źródło: freeimages.com

Statyny w walce z cholesterolem

Lekarze korzystają z leków zawierających statynę w przypadku osób mających bardzo wysoki poziom tzw. złego cholesterolu LDL. Działanie tych związków chemicznych polega na tym, że hamują one wytwarzanie cholesterolu w wątrobie człowieka, blokując enzym pozwalający na łączenie się cząsteczek cholesterolu z białkami transportującymi. Jednocześnie statyna wychwytuje frakcje cholesterolu LDL niewykorzystywane w organizmie człowieka i odsyła je do wątroby, która wydala je na zewnątrz ciała. Działanie statyny jest skuteczne, ale niekoniecznie korzystne dla zdrowia. Leki te mogą wywołać efekty uboczne, w tym reakcje uczuleniowe, zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy uszkodzenie mięśni szkieletowych, co objawia się bólem mięśniowym i osłabieniem siły tych mięśni. Jeśli występowanie efektów ubocznych jest nasilone, należy przerwać kurację statyną. Nie tylko ona jednak pozwala na zredukowanie poziomu cholesterolu LDL w krwi pacjenta. Korzystnie wpływają na to sterole roślinne czy monakolina K.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Połóg - jak wygląda i czego się spodziewać

  Połóg

  Połogiem nazywamy okres po ciąży, bezpośrednio po porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Przyjmuje się, że połóg trwa mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie zachodzi szereg zmian w ciele i psychice młodej mamy.

  Jak naprawdę wygląda ciąża

  Jak wygląda naprawdę ciąża

  Media kreują obraz ciąży, jako magicznego czasu, w którym kobieta promienieje. I choć okres ciąży sam w sobie jest naprawdę wyjątkowy, to niestety, przez większość czasu towarzyszą wymioty, opuchlizna i zaparcia. Jak wygląda ciąża, tak naprawdę?

  8 lifehacków na lepszy sen

  Kobieta śpiąca

  Jak zwiększyć jakość snu? Zobacz sposoby na to, jak lepiej zasypiać i budzić się bardziej wypoczętym.

  Cholina w diecie ciężarnej

  Zioła w ciąży

  Kobiety w ciąży mogą mieć teraz dodatkowy powód do spożywania większej ilości brokułów i jajek podczas tego wyjątkowego okresu.

  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym i w jaki sposób ich unikać w przyszłości. Materiał wideo.

 • Bądź na bieżąco