Suplementy diety - czy szkodzą?

Dieta

sole mineralne

suplementy

witaminy


Fot. sxc.hu

Mają nas wspomagać i wzmacniać - ale czy przypadkiem nie szkodzą? Suplementy diety - coraz częściej po nie sięgamy, mamieni reklamą i obietnicą ich skutecznego działania.

Suplementy diety to inaczej dodatki do diety zawierające składniki niezbędne dla zdrowia. Zadaniem suplementów jest wyrównanie niedoboru witamin w organizmie. Substancje odżywcze, wchodzące w ich skład, są tak dobrane by ich ilość odpowiadała dziennemu zapotrzebowaniu na dane składniki. Przyjmowane mogą być pod różnymi postaciami: w formie tabletek, kapsułek, proszku bądź płynu.

Bez problemu można je kupić w aptekach, supermarketach czy drogeriach. W Polsce sięga po nie co piąta osoba. Istnieją specjalne suplementy diety dla kobiet (np. dla tych, które mają obfite miesiączki i mogą cierpieć na niedobór żelaza), dla tych spodziewających się dziecka i dla mężczyzn . Mogą być spożywane także przez dzieci i osoby starsze – ale z umiarem.  Duże ilości niektórych witamin mogą by toksyczne.

Suplementy zaleca się osobom, prowadzącym aktywny tryb życia, a także tym zestresowanym i źle odżywiającym się. Taki tryb życia powoduje niedobory pewnych składników  w organizmie.

Ich znaczenie i wpływ na organizmy są ciągle badane. Stąd też dalej stanowią przedmiot sporu między lekarzami, dietetykami i farmaceutami. Suplementy – co warto sobie uświadomić – nie mają właściwości leczniczych i nie są traktowane na równi z lekami („oznakowanie suplementów diety nie może przypisywać właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia albo odwoływać się do takich właściwości” informuje Państwowy Inspektor Sanitarny).

Co za dużo, to nie zdrowo

Suplementy szkodzą, kiedy są używane w nadmiarze. To znaczy wtedy, kiedy przyjmowane są za często lub w zbyt dużych dawkach. Nadmiar witamin objawia się początkowo łagodnie, jako: ból głowy, dolegliwości żołądkowe, brak apetytu czy senność. Ciągłe przyjmowanie preparatów przy takich dolegliwościach, może w skrajnych wypadkach spowodować silne działanie toksyczne.

I tak np. nadmiar witaminy A może doprowadzić do krwotoków, powodować zaburzenia pracy nerek, serca i mózgu. Witaminy, które rozpuszczają się w wodzie – te z grupy B i C trudno przedawkować, bo są w nadmiarze wydalane z moczem, ale ich zwiększone stężenie może również powodować skutki uboczne jak zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego – to w przypadku przedawkowania witaminy B6.

Popularna witamina C (kwasem askorbinowym)  Jeżeli jest dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem pochodzenia naturalnego (warzywa, owoce), pełni rolę „zbawiennego związku chemicznego”  – minimalizuje ryzyko powstawania krwotoków, podnosi odporność organizmu, a także łagodzi i skraca czas trwania przeziębienia i grypy. W nadmiernych ilościach powoduje infekcje wirusowe.

Składniki mineralne, w postaci suplementu również potrafią zaszkodzić. Mogą zwiększać szanse powstawania takich chorób jak miażdżyca, osteoporoza czy nowotwory. Na przykład żelazo –  w nadmiarze może zwiększać produkcję wolnych rodników w organizmie. Efektem tego mogą być uszkodzone tkanki  i rozwój chorób ośrodkowego układu nerwowego jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera i zwiększenie predyspozycji zachorowania na nowotwór.

Inna sprawa to łączenie dwóch różnych suplementów. To popularna praktyka wśród kulturystów, sportowców i osób, które chcą szybko zbudować masę mięśniową. Niektóre z preparatów w połączeniu z innymi  mogą się okazać bardzo szkodliwe.

Mogą zaburzyć proces wchłaniania leków do organizmu  lub wprost odwrotnie – zwiększyć go. Dotyczy to np. popularnego miłorzębu japońskiego, znanemu także pod nazwą ginkgo biloba, który jest powszechnie stosowany przez seniorów w nadziei, że usprawni ich zdolności umysłowe, a nawet zapobiegnie chorobie Alzheimera. W rzeczywistości nierozważnie stosowany może przyczynić się do powstawania krwotoków, a nawet zapadnięcia w śpiączkę.

Najniebezpieczniejsze są suplementy wspomagające odchudzanie, budujące masę mięśniową oraz preparaty na potencję. Stosowanie suplementów z tej grupy, zanieczyszczonych groźnymi dla zdrowia i życia substancjami  wiąże się z ryzykiem niewydolności organów, w tym nerek i wątroby, udaru mózgu, a nawet zgonu.

Nie mieszajmy. Umiejętnie łączmy

Przed zażywaniem jakichkolwiek suplementów należy wiedzieć, że najważniejszym sposobem na dobre zdrowie jest odpowiednia dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze wzbogacona aktywnością fizyczną. A suplementy powinny być stosowane tylko wtedy, kiedy organizm „zgłasza” zapotrzebowanie na któryś składnik. Warto mieć jednak na uwadze, że możemy błędnie interpretować potrzeby organizmu. Dlatego najlepiej byłoby, żeby decyzja o przyjmowaniu suplementów była konsultowana z lekarzem lub dietetykiem.

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Zdrowo i szybko - przepis na koktajl z pietruszki

  pietruszka

  Pietruszka do koktajlu? TAK! Prawdziwa bomba witaminowa, która zamiast kawy pobudzi Cię do działania. Proste w przygotowaniu.

  Witaminy - nadmiar, niedobór, funkcja i gdzie znaleźć

  Witaminy

  Dlaczego witaminy są ważne? Czy można je przedawkować? Czym grozi niedobór? Przeczytaj i dowiedz się

  Dieta bezglutenowa: celiakia

  Dieta bezglutenowa

  Dieta bezglutenowa, to nie tylko sposób odżywiania osób chorych na celiakię, ale również rodzaj "mody spożywczej". Czy wiesz, czym jest gluten, dlaczego szkodzi i czy na pewno dla ciebie też jest groźny?

  Rodzaje herbat

  Rodzaje herbat

  Znasz różnicę między herbatą zieloną a czerwoną? Wiesz ile parzyć poszczególne herbaty by wydobyć najlepszy aromat? Nie? W takim razie ten artykuł jest dla ciebie.

  Dieta w ciąży

  Zioła w ciąży

  Jeśli spodziewasz się dziecka, pilnuj odpowiedniej diety. Co jeść w ciąży, czego nie można jeść w ciąży? Zobacz.

 • Bądź na bieżąco