Tabele przestawne w MS Excel

Komputery

excel

excel tabele

tabele excel


tabele przestawne microsoft excel

Tabele przestawne służą do gromadzenia i analizy wielu danych w jednym miejscu. Przy pomocy tabel przestawnych generujemy dopasowane do naszych potrzeb raporty. Sami decydujemy, w jaki sposób będą prezentowane dane.

Tabele przestawne umożliwiają wielowymiarową analizę danych. Wyobraźmy sobie raport sprzedaży. Możemy chcieć analizować sprzedaż wg regionów, wg osób lub wg miesięcy. Chcąc zmieścić te dane w jedynym arkuszu, musielibyśmy utworzyć 3 tabele lub 1 tabelę, ale mocno rozbudowaną. Dzięki tabeli przestawnej wszystkie dane umieścimy w jednej tabeli, a zmieniając widok, będziemy mogli analizować dane i wymiary, które nas interesują.

Zastosowanie tabel przestawnych

Tabele przestawne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie na podstawie danych muszą zostać podjęte decyzje biznesowe. Będą to więc raporty sprzedaży, raporty kampanii marketingowych lub raporty zużycia paliwa we flocie. Mówiąc krótko, wszelkie raporty agregujące dane, na podstawie których musimy podjąć decyzję, czy dane działania były skuteczne i jak możemy je poprawić w przyszłości.

Pracując z tabelą przestawną zawsze zaczynamy od przygotowania listy pytań, na które ma ona pomóc znaleźć nam odpowiedzi. Następnie za pomocą analizy danych będziemy starać się znaleźć rozwiązania. Mając zdefiniowane pytania MS Excel pomoże nam znaleźć odpowiedzi. Zaczynamy!

Tworzenie tabel przestawnych

nowa tabela przestawna

Tworzymy nową tabelę przestawną.

Ustawiamy się w dowolnym polu naszej pierwotnej tabeli z danymi. W górnym menu wybieramy kartę Wstawianie i w grupie Tabele wybieramy Tabela przestawna. W ten sposób uruchomimy kreator tabeli przestawnej. Zakładając, że zamierzamy analizować dane z naszej tabeli pozostawiamy opcję Zaznacz tabelę lub zakres, gdzie w polu Tabela/zakres będzie widnieć nasza nazwa tabeli. Domyślnie jest to Tabela1, Tabela2, Tabela3, itd. w zależności od liczby tabel w naszym aktywnym Arkuszu.

Możemy wybrać, czy tabela przestawna będzie w nowym arkuszu, czy w istniejącym. Domyślnie zaznaczona jest opcja Nowy arkusz. My wybieramy opcję Nowy arkusz.

proces tworzenia tabeli przestawnej

Kontener tabeli przestawnej.

W nowo utworzonym arkuszu widzimy kontener naszej tabeli przestawnej. Z prawej strony widzimy nasze dane, które teraz możemy:

 • ustawiać jako wymiar w wierszu (pole Etykieta wierszy)
 • ustawiać jako wymiar w kolumnie (pole Etykieta kolumn)
 • dodawać jako filtr (pole Filtr raportu)
 • dodawać jako wartość (pole Wartości)
lista pól tabeli przestawnej

Dodając pola danych do obszarów generujemy nowe raporty.

Za każdym razem, gdy przeciągniemy dane do jednego z ww. pól, nasza tabela zmieni widok uwzględniając nowo dodane warunki (dane, filtry lub wartości). Jeżeli nowo utworzona tabela nie będzie do końca spełniać naszych oczekiwań, wystarczy cofnąć ostatnią operację lub przeciągnąć dane pola z powrotem do listy pól tabeli przestawnej. Nie musisz martwić się, że coś źle zrobisz. Wszystko jest odwracalne.

Zalety tabel przestawnych

Elastyczność

Tabele przestawne dają niesamowitą elastyczność w generowaniu raportów. Mając dane w tabeli przestawnej szybko generujemy wiele raportów prezentujących często te same wartości, ale w innym ujęciu. Tu nie można się pomylić. Pola z danymi można przenosić tak długo, aż znajdziemy odpowiedź na nasze pytanie.

Oszczędność czasu

Jeżeli musisz przedstawić dane w różnych wymiarach np. dla różnych działów w swojej firmie (inne dane dla przełożonego, inne dla działu marketingu, jeszcze inne dla kierownika sekcji), to z pomocą tabeli przestawnej zrobisz to najszybciej. Dane są w jednym miejscu, a ty szybko za pomocą przeciągania generujesz te raporty.

Wykrywanie zależności między danymi

kreator tabeli przestawnej

Za pomocą kreatora szybko przekształcamy dane w tabelę przestawną.

Ponieważ tabele przestawne umożliwiają szybką zmianę widoku i zakresu danych, łatwiej zauważyć zachodzące między nimi relacje. Dlatego też, tabele przestawne uważane są za jedno z lepszych narzędzi do podejmowania decyzji biznesowych. Oczywiście, są bardziej zaawansowane programy do analizy biznesowej. Jednak podstawowe potrzeby analityczne tabele przestawne zaspokoją w zupełności.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Oś Pomocniczna - wykres MS Excel 2010

  Podczas tworzenia wykresów może się zdarzyć sytuacja, w której 2 grupy danych trudno pokazać na jednym wykresie. W takich sytuacjach możemy wykorzystać oś pomocniczą.

  21 sytuacji, w których doświetlenie w czytniku uratuje cię przed nudą

  czytik ebooków

  W pociągu, na przystanku lub czekając na kogoś. Oto 21 sytuacji, w których to sprytne urządzenie może cię uratować. Także w ciemności.

  Bezpieczeństwo smartfonów - robisz to źle

  Smartfon

  Smartfony, to małe komputery, które zapełniasz swoimi ulubionymi aplikacjami i prywatnymi danymi. Jesteś pewny, że zapewniasz im właściwe bezpieczeństwo?

  Antywirus na telefon

  Antywirus na komórkę

  Chcesz chronić swój telefon albo tablet przed wirusami? Zainstaluj antywirus. Jaki wybrać? Zobacz listę antywirusów na Android i iOS.

  Jak zaszyfrować plik - hasło do pliku MsWord 2013

  Hasło MS Office

  Chcesz chronić pliki z pakietu Office przed niepowołanymi osobami? Zabezpiecz je hasłem! Zobacz jakie to proste.

 • Bądź na bieżąco