Tapety ekologiczne

Dom

aranżacja wnętrz

tapety


Fot. minka.pl

Czym się różni tapeta ekologiczna od zwykłej? Dlaczego ekologiczna jest taka eko? No i ile ta ekologia kosztuje...

Tapety ścienne stanowią istotny element aranżacji wnętrza. Nie tylko są praktyczną i często bardzo tanią ozdobą naszych ścian ale także dopełnieniem przyjętego pomysłu na wystrój mieszkania czy domu. W dzisiejszych czasach, w których zwracamy większą uwagę na środowisko i nasze zdrowie producenci tapet poszli o krok do przodu. Stworzyli całą serię produktów (tapet), które łączą obie te własności razem z elegancją i szeroką ofertą wzorów.

Tapety ekologiczne a zwykłe

Tapety ekologiczne, to te wyprodukowane z włókna papierowego, tekstylnego, celulozy i mączki drzewnej. Często są to materiały z recyclingu. Nie zawierają zmiękczaczy i materiałów PCV szkodliwych dla zdrowia ani włókna szklanego.

Tapety ekologiczne nie przyciągają kurzu ani alergenów. Są też pleśnio i grzyboodporne. Do ich montażu nie jest potrzebny klej. Wystarczy woda. Chociaż oczywiście są też wersje na klej. Producenci zwracają uwagę, że taką tapetę można łatwo zdjąć nawet po pół roku od nałożenia bez szkody dla ściany.

Za zdrowe dla organizmu uznaje się też tapety papierowe podklejone warstwą fizeliny. Takie tapety są ciepłe w dotyku i dobrze tłumią hałas.

Dla porównania zwykłe tapety zawierają PCV a do ich montażu potrzebny jest klej. Przy nieumiejętnym montażu łatwo powstają nieestetyczne nierówności na ścianie. Dlatego nakładanie tapety potrafi spędzić sen z powiek wielu osób, które urządzają swoje mieszkanie. Może być też tak, że nierówno nałożony klej powoduje odpadanie tapety tu i ówdzie. Podczas odrywania tapety od ścian (np. przy remoncie) mogą wraz z klejem odchodzić kawałki gipsu. Z drugiej strony tapety są bardzo tanie a położone przez specjalistę potrafią dodać uroku każdemu pomieszczeniu.

Nakładanie tapety ekologicznej 

Materiały szkodliwe – PCV

PCV stosowane tak często i chętnie do produkcji tapet, wykładzin, rur ale równie dobrze naczyń i zabawek. Badania pokazują, że jest to tworzywo szkodliwe dla organizmu człowieka. Wraz ze starzeniem się materiału PCV uwalniają się substancje (chlorek winylu) o właściwościach rakotwórczych, które są dodawane do obróbki materiału. Do tego PCV jest szkodliwe do środowiska i trudne do utylizacji. Może dostawać się do żywności z naczyń zawierających PCV. Chlorek winylu wchłania się przez skórę, błonę śluzową oraz drogi oddechowe. W dużych ilościach ma właściwości narkotyczne.

Aranżacje

źródło: minka.pl

źródło: minka.pl

 

źródło: minka.pl

źródło: minka.pl

 

źródło: minka.pl

źródło: minka.pl

 

źródło: minka.pl

źródło: minka.pl

 

źródło: minka.pl

źródło: minka.pl

Cena

Na koniec słów klika odnośnie tego, ile na taką tapetę musimy wydać. Ceny tapet ściennych zaczynają się już od ok 10zł/rolkę (jednokolorowa, papierowa, bez wzorów itp). Im ciekawszy wzór i materiał, z którego tapeta jest wykonana, tym cena jest wyższa. Jak plasuje się na tym tle tapeta ekologiczna? Koszt 100×100[cm] tapety ekologicznej, to wydatek rzędu 150zł. Także takie tapety nie należą do specjalnie oszczędnych. Nie można im jednak odmówić obfitości we wzory i kolory.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Pyszna tapeta do kuchni

  Tapty do kuchni

  Ciekawie urządzona kuchnia, może stać się miejscem inspiracji kulinarnych. Żeby ją interesująco urządzić można sięgnąć m.in. po ciekawe tapety do kuchni.

  Niestandardowe tapety do sypialni, salonu i łazienki

  Kto powiedział, że tapeta musi być prosta albo nudna? Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu, koniecznie zobacz te tapety.

  Tapety do pokoju dziecka - inspiracje

  tapety do pokoju dziecka ikona

  Jeśli kolorowa ściana to za mało, zawsze można wykorzystać pomysłową tapetę. W dzisiejszych czasach wybór jest naprawdę spory.

  Tapety dla dzieci - oryginalny pokój dziecięcy

  Aranżując pokój dziecięcy mamy na uwadze dobór odpowiednich mebli, zabawek i akcesoriów zapewniających maluchowi bezpieczeństwo. A czy ktoś zwraca uwagę na ścianę?

  Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

  Praktyczna kuchnia

  W dzisiejszych czasach kuchnia, to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także miejsce codziennych spotkań całej rodziny. Jak zaprojektować kuchnię idealną? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci: Justyna Smolec, Robert Majkut oraz Roland Stańczyk.

 • Bądź na bieżąco