Twarda woda a armatura

Dom

armatura

czyszczenie

kuchnia

łazienka

sprzątanie


Fot. Źródło: Fotochanell.com

Rdzawe zacieki, osad który trudno usunąć albo nierównomierny strumień wody. Twarda woda może wpływać niekorzystanie nie tylko na estetkę armatury, ale też jej funkcjonalność. Czy możemy ignorować ten problem?

Twarda woda, to problem niejednego polskiego domu. Abstrahując od kwestii zdrowotnych, nie sposób nie zauważyć negatywnego wpływu twardej wody na sprzęt AGD i urządzania sanitarne.

Z czego wynika problem? Twarda woda, to określenie wody o dużej zawartości stężenia soli wapnia i magnezu. Te związki powodują powstawanie podczas gotowania osady, nazywanego kamieniem kotłowym. Pod wpływem twardej wody na urządzeniach i instalacjach gromadzi się kamień, nieczystości, co kończy się zatykaniem przewodów, rur, odkładaniem się kamienia na grzałkach, zaworach, czy uszczelkach. To bardzo skraca żywotność sprzętu. Do tego twarda woda wpływa na smak potraw i napojów przygotowywanych na bazie wody kranowej.

Czyszczenie armatury łazienkowej

Przede wszystkim powinniśmy dbać o sprzęt i armaturę narażoną na działanie twardej wody nie dopuszczając do gromadzenia się dużej ilości osadu. Niezbędne jest więc regularne (częste) przecieranie baterii, usuwanie kamienia z regulatora baterii co miesiąc. Ważne jest dobranie odpowiedniego detergentu. W przypadku modeli o chromowanych wykończeniach, korzystanie z żrących specyfików czy ostrych myjek może uszkodzić powierzchnię armatury. Zastosowanie znajdzie tu więc delikatny roztwór wody z płynem do naczyń –tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Baterie patynowe lub mosiężne natomiast reagują negatywnie na chemiczne środki czystości, które mogą odbarwić ich powierzchnię. Przy tego typu modelach, sprawi się roztwór wody z octem – dodaje.

Armatura łazienkowa

Armatura łazienkowa

Twarda woda może też wpływać na funkcjonalność instalacji. W takich sytuacjach sprawdzą się specjalistyczne zmiękczacze lub zakup modeli baterii przystosowanych do twardej wody.

W przypadku baterii łazienkowych ważna jest kwestia konstrukcji urządzenia. Na przykład wartym przemyślenia jest bateria z głowicą ceramiczną wyposażoną w system, który chroni przed osadzaniem się kamienia. Ułatwieniem podczas czyszczenia będzie też zdejmowany napowietrzacz, wyprofilowane sitko i odporny na osad materiał.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak optycznie powiększyć małą łazienkę

  Ograniczony metraż łazienki stanowi zwykle nie lada wyzwanie przy aranżacji przestrzeni. Zastosowanie kilku prostych rozwiązań może jednak znacząco wpłynąć zarówno na wizualną, jak i funkcjonalną stronę wnętrza.

  Soda oczyszczona - domowy sposób do czyszczenia

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona to świetny sposób do czyszczenia plam, wszelkich osadów i mocno zabrudzonych powierzchni.

  Jak sprzątać łazienkę?

  sprzątanie łazienki

  Sprzątanie łazienki nie musi być drogą przez mękę. Sprzątanie ułatwi ci kilka podstawowych zasad.

  Nowoczesna łazienka - trendy 2015

  Łazienki to dziś małe domowe SPA łączące funkcjonalność z estetyką. Jakie trendy w urządzaniu łazienek przewidywane są na 2015r? Zainspiruj się.

  Niestandardowe tapety do sypialni, salonu i łazienki

  Kto powiedział, że tapeta musi być prosta albo nudna? Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu, koniecznie zobacz te tapety.

  Sprzątanie łazienki - domowe triki na lśniącą armaturę

  Sprzątanie łazienki nigdy nie było tak łatwe i... naturalne. Wystarczy tak na prawdę kilka rzeczy dostępnych w każdej kuchni.

  Łazienka dla kobiety vs łazienka dla mężczyzny

  Badania naukowe dotyczące naszych nawyków mogą posłużyć za wskazówkę do tego, jak urządzić łazienkę z myślą o potrzebach pani i pana domu.

  Pleśń w domu - jak ją usunąć domowymi sposobami

  Pleśń w mieszkaniu? Chętnie. Ale tylko na talerzu i tylko w serze Brie czy Gorgonzoli. Takiej ze ścian koniecznie trzeba się pozbyć.

  Domowe sposoby na pranie firanek

  Firanki są tym elementem wystroju, który wymaga od nas cierpliwości i wysiłku przy ich ściąganiu i zakładaniu. Niekiedy też wymaga odrobiny odwagi i delikatności, ponieważ dosyć łatwo można je uszkodzić podczas prania.

  Łatwe i szybkie pranie w pralce

  Marzy ci się szybkie pranie bez nerwów, czy tym razem nic nie zafarbuje albo się nie skurczy? Nie tylko tobie. Dlatego stworzyliśmy ten artykuł.

 • Bądź na bieżąco