Twoje dziecko, bezpieczne w podróży

Hobby

bezpieczeństwo

dziecko

podróż


bezpieczeństwo dziecka

Fot. materiały prasowe norauto.pl

Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Jak pojechać w wakacyjną podróż z dzieckiem, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo?

Żeby dobrze przygotować się do dłuższej podróży z dzieckiem, warto ją wcześniej przygotować. Oto 4 najważniejsze rzeczy, o jakich trzeba pamiętać.

1. Odpowiedni fotelik samochodowy

Zgodnie z polskimi przepisami prawa dzieci poniżej 150 cm wzrostu powinny podróżować w foteliku samochodowym z zapiętymi pasami. Dzieci jadące na zwykłych fotelach nie są odpowiednio blokowane przez pasy bezpieczeństwa i w razie wypadku mogą łatwo wypaść z pojazdu. W sklepach znajdziemy foteliki podzielone wg wagi dziecka:

  • kategoria 0 i 0+ – do 13 kg,
  • kategoria 1 – do 18 kg,
  • kategoria 2 – do 25 kg,
  • kategoria 3 – do 36 kg

Fotelik z kategorii 0 lub 0+ montuje się tyłem do kierunku jazdy (na przednim lub tylnym siedzeniu). Jest to najbezpieczniejsze ułożenie fotelika, zmniejszające ryzyko urazów głowy i szyi.

Pamiętaj, że fotelik powinien być dopasowany możliwie najlepiej do twojego samochodu. Tylko taki fotelik zapewni bezpieczeństwo twojemu dziecku. Na wybór właściwego poświęć więc trochę czasu. Przed montażem fotelika samochodowego dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi.

Za brak fotelika samochodowego dla dziecka grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

2. Pakowanie bagażu

W trakcie podróży z dzieckiem, najpotrzebniejszy bagaż powinien znaleźć się w kabinie samochodu. Dzięki temu w trakcie postojów wszystko, co jest najbardziej potrzebne, będziesz mieć pod ręką. Co warto mieć przy sobie?

  • Środki czystości i pielęgnacyjne – np. krem, wilgotne chusteczki, pieluszki.
  • Ubranka – śpioszki, koszulka na krótki rękaw, śliniak, chustka lub kapelusz.
  • Przedmioty ułatwiające zasypanie – kocyk, poduszka.
  • Drobne zabawki – grzechotka dla najmłodszych, książka, lalka lub samochodzik.

Pamiętaj tylko, aby nie przesadzić z ilością gadżetów trzymanych w nogach lub na tylnym siedzeniu. By nie zagracić wnętrza samochodu, przechowuj te akcesoria w torbie, którą można szybko spakować.

3. Nie zostawiaj dziecka samego

Bądź zawsze blisko swojego dziecka. W trakcie postoju weź malucha ze sobą. Nawet starszy kilkulatek pozostawiony bez opieki, może wpaść w panikę i próbować znaleźć cię na własną rękę.

4. Zwiększ liczbę postojów

Co kilka godzin (np. 2 lub 3) warto zatrzymać się i sprawdzić, czy maluch dobrze się czuje, nie chce mu się pić, musi skorzystać z toalety lub czy nie trzeba go przewinąć.

Czas spędzony na postoju to także idealny moment na dłuższą rozmowę z maluchem, zjedzenie obiadu, spacer i odpoczynek na świeżym powietrzu. Przerwa w podróży okaże się również dobrym pomysłem, jeśli dziecko zaczyna marudzić, wiercić się w foteliku i próbować odpiąć. Wtedy, po zatrzymaniu auta, warto sprawdzić, czy:

  • fotelik jest prawidłowo przyczepiony do tylnej kanapy,
  • pasy nie są skręcone lub zaplątane,

Dzięki temu zyskasz  pewność, że dziecko może dalej podróżować bezpiecznie i np. nie odepnie się samodzielnie.

Dobre przygotowanie do podróży autem, w którym jedzie też małe dziecko, jest bardzo ważne i pozwala uniknąć wielu przykrych sytuacji.

 

Źródło: lifeislife.pl/www.norauto.pl


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>