Ubezpieczenie OC - obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Samochody

ubezpieczenie


Fot. źródło: sxc.hu

W myśl polskich przepisów, samochód bez ważnego ubezpieczenia OC nie może wyjechać na drogę. Oto pigułka najważniejszych informacji dotyczących ubezpieczenia.

Zacznijmy od tego, co to jest OC. OC to ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej. Chroni osoby, które wyrządziły szkodę prowadząc swoje auto. W praktyce oznacza to, że kierowca jest zabezpieczony przed skutkami materialnymi spowodowanego przez siebie wypadku czy też kolizji. W sytuacji spowodowania szkody przez kierowcę pojazdu, poszkodowany może domagać się wypłaty odszkodowania bezpośrednio od ubezpieczyciela (koszty naprawy czy leczenia). OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy zarejestrowanych pojazdów. Warunki ubezpieczenia reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 marca 2000r.

Ubezpieczenie samochodu, co ubezpieczać

Właściciel każdego zarejestrowanego pojazdu, poruszającego się po drogach musi wykupić ubezpieczenie OC. Przy czym ubezpieczenie nie jest związane z właścicielem a z samym pojazdem. Jest to, jak nazwa wskazuje ubezpieczenie samochodu a nie kierującego. Dotyczy: samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, quadów, ciągników i innych pojazdów podlegających rejestracji. W ramach OC ochroną objęte jest nie tylko samo poruszanie się pojazdu, ale też: wsiadanie i wysiadanie do i z pojazdu, zatrzymanie, postój, garażowanie, moment załadunku i rozładunku pojazdu. Ubezpieczenie obejmuje sytuację, w której powstała szkoda na osobie lub mieniu, spowodowana przez kierowcę.

Do zawarcia umowy ubezpieczenia OC zobowiązany jest właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu. To z jaką firmą podpisze umowę, zależy tylko od niego. Wysokość stawki, jaką zapłaci ubezpieczony ustali firma ubezpieczająca, która sama narzuca taryfy i wysokość składek (reguluje je Komisja Nadzoru Finansowego). Umowa ubezpieczenia OC obowiązuje przez rok. Co wpływa na wysokość polisy? Jest kilka podstawowych parametrów branych pod uwagę. Wśród nich: stałe zameldowanie właściciela pojazdu, marka i model pojazdu, pojemność silnika (im większa, tym droższe ubezpieczenie samochodu), wiek właściciela oraz współwłaściciela (jeśli występuje), przebieg ubezpieczenia (czy klient miał wypadek, stłuczkę). Ubezpieczyciel pyta też klienta o: płeć, wiek, okres eksploatacji pojazdu, ilość lat posiadania prawa jazdy, ilość wyjeżdżonych kilometrów w ciągu roku.

Przy ustalaniu wysokości składki ubezpieczeniowej pod uwagę brana jest także ewentualna zniżka. Zniżki zależą od ubezpieczyciela, z którym podpisywana jest umowa. Zwykle wahają się one od 5 do nawet 60 procent.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu, ale można sie z niego wycofać. Rezygnacja z ubezpieczenia OC umowy najczęściej ma formę wypowiedzenia. Jego podstawą może być np. zmiana właściciela pojazdu na skutek jego sprzedaży lub darowizny. Jeśli kierowca chce kontynuować polisę, którą opłacał ostatni właściciel pojazdu również może to zrobić. Będzie ona obowiązywać do końca okresu jej ważności (i nie będzie automatycznie przedłużana). Poza wypowiedzeniem inną formą rezygnacji z OC jest odstąpienie od umowy zawartej na odległość (np. przez Internet lub telefon). Te dwie formy różnią się od siebie podstawa prawną i datą z którą umowa ubezpieczenia uległa rozwiązaniu. Stosowane formularze wypowiedzenia umowy są dostępne w internecie.

Samochód zmienia właściciela

Kupujący pojazd, nabywa wraz z nim polisę OC i wynikające z niej ustalenia. Ubezpieczenie OC jest ważne do dnia trwania umowy. Jednak nowy właściciel ma prawo, jeśli uzna, do rezygnacji z ubezpieczenia OC. Nabywca pojazdu takie wypowiedzenie może złożyć w dowolnym momencie. W takim przypadku umowa obejmująca ubezpieczenie samochodu ulega rozwiązaniu z dniem nadania oświadczenia o wypowiedzeniu lub z datą doręczenia wypowiedzenia ubezpieczycielowi. Sprzedający pojazd z kolei musi w ciągu 14 dni od transakcji przekazać ubezpieczycielowi informację o zbyciu pojazdu (z danymi nowego właściciela). W przypadku niewywiązania się z tego terminu, kupujący i sprzedający pojazd ponoszą odpowiedzialność z tytułu nieopłaconych rat składki.

Dodatkowe korzyści w ramach ubezpieczenia

Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach, by dodatkowo przyciągnąć klientów. Wiele z nich w ramach podstawowego ubezpieczenia OC i AC daje benefity. Na przykład pakiet assistance. W zależności od taryfy przy opłaceniu OC można liczyć na przykład na darmową pomoc drogową (przyjazd lawety i holowanie) w razie zepsucia się auta w trasie, na zastępczy samochód czy pomoc przy zmianie opony w razie jej przedziurawienia. Na szerszy pakiet udogodnień mogą liczyć np. klienci, którzy przedłużą umowę z daną firmą czy ci, którzy płacą wyższe stawki.

NNW czyli Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Dodatkowo do ubezpieczenia komunikacyjnego można dokupić pakiet NNW czyli ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. To opcja, z której warto skorzystać w ramach dopłaty. NNW dotyczy ubezpieczenia kierowcy i pasażerów. Obejmuje następstwa wypadków drogowych (podczas ruchu pojazdu), ale nie tylko. Ubezpieczeniem objęte jest także: wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, naprawa pojazdu w trasie czy rozładunek. Ubezpieczeni (kierowca, pasażer) mogą liczyć na rekompensatę jeśli doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu, ich bliscy dostaną odszkodowanie w razie ich śmierci. Ubezpieczenie obejmuje też zwrot poniesionych na terytorium Polski kosztów jednorazowego nabycia protez, zwrot poniesionych kosztów leczenia następstw nieszczęśliwych wypadek lub zwrot kosztów transportu zwłok od miejsca zgonu do miejsca pochówku w Polsce.

 

Każdy kierowca narażony jest na zdarzenia drogowe – powinni o tym pamiętać szczególnie ci, którzy w trasie spędzają wiele godzin. Na ubezpieczeniu samochodu nie warto więc oszczędzać. Ale warto też przed podjęciem decyzji porównac oferty ubezpieczycieli.

 autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Ubezpieczenie zdrowotne prywatne czy publiczne - na co się zdecydować?

  Dotychczas prywatne ubezpieczenie zdrowotne było jedynie ciekawostką, a dzisiaj funkcjonuje jako realna alternatywa dla ogólnodostępnej infrastruktury.

  Praktyczne gadżety dla kierowców

  Gadżety samochodowe

  Zobacz 5 gadżetów, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo kierowcy.

  Leasing samochodu – na czym polega?

  Leasing na samochód

  Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

  Podróżowanie samochodem zimą

  podróżowanie samochodem zimą

  Bezpieczne podróżowanie autem zimą może być wyzwaniem. Polacy coraz częściej wybierają się samochodem na narty np. do Włoch. Zobacz, co zrobić, by podróżowało się bezpieczniej.

  Opony zimowe vs opony letnie

  Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie różnią. To tylko pozór. Różnice są i to istotne. Te przekładają się na bezpieczeństwo, komfort jazdy i oszczędności.

 • Bądź na bieżąco