Urządzanie samodzielnej toalety, wskazówki

Budowa i zakup


Fot. Źródło: Grupa Armatura

Osobna toaleta to idealne rozwiązanie, gdy w domu jest więcej niż dwoje domowników. O czym pamiętać projektując taką łazienkę, by była funkcjonalna?

W samodzielnej toalecie, która ma zwykle bardzo mały metraż kluczowym elementem wnętrza staje się dopasowany wymiarowo sedes. Warto dopasować go do potrzeb domowników.

Miska – kompaktowa czy podwieszana?

Parametry miski sedesowej zależą od wielkości pomieszczenia. Przy niewielkiej powierzchni zastosowanie znajdą przede wszystkim modele kompaktowe o całkowitej długości 63cm. Wybór ceramiki krótszej niż standardowa pozwoli zaoszczędzić miejsce bezpośrednio przed miską. W małych łazienkach sprawdzą się miski wiszące zamontowane na stelażu podtynkowym. Taka instalacja pozwoli ukryć zbiornik spłukujący. Powstała w ten sposób zabudowa może posłużyć, jako półka. Miska podwieszana ułatwi też utrzymanie czystości. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy mamy miejsce na model o typowych wymiarach. W tym celu trzeba zmierzyć, czy przestrzeń przed sedesem będzie mieć 60x60cm. Takie pole umożliwi na wygodne siadanie i wstawanie. Ułatwi też czyszczenie ceramiki.

urządzanie małej łazienki

Zanim zaczniemy remontować łazienkę, musimy pomyśleć, jak ją funkcjonalnie urządzić. Zdjęcie: Grupa Armatura

Strefa umywalkowa bez zachlapań

Standardowa długość umywalek idealnych do małych łazienek wynosi 25-35cm. Taka powierzchnia wystarczy do wygodnego umycia rąk, przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni. W takich łazienkach sprawdzą się także umywalki o zaokrąglonych brzegach oraz takie, które umożliwiają zamontowanie baterii z boku. Mała przestrzeń toalety uniemożliwia często zamontowanie umywalki z szafką. Dlatego w takich łazienkach sprawdzą się szafki wiszące. Decydując się na to rozwiązanie, należy pamiętać o montażu ceramiki na wysokości 75-85cm oraz dobraniu do niej odpowiedniej baterii. W przypadku wariantów stojących, przy niewielkich umywalkach sprawdzą się baterie o zwartej konstrukcji i wyważonych proporcjach, wyposażone w krótką wylewkę. Decydując się natomiast na zamontowanie armatury ściennej, najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowa wysokość jej umiejscowienia – 25 do 35 cm ponad umywalką.

armatura do łazienki

W przypadku małej łazienki ważny jest odpowiedni dobór armatury. Zdjęcie: Grupa Armatura

Decydując się na to rozwiązanie, powinniśmy pamiętać o montażu ceramiki na wysokości od 75 do 85 cm oraz – jeszcze przed zakupem – zastanowić się nad dopasowaniem do niej odpowiedniej baterii. Jaki model sprawdzi się w toalecie? – Podstawowy problem, jaki może pojawić się przy źle zorganizowanej przestrzeni umywalkowej to rozchlapywanie wody, wynikające z niedopasowania armatury lub niewłaściwej wysokości jej montażu w przypadku modeli ściennych – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – W przypadku wariantów stojących, przy niewielkich umywalkach sprawdzą się baterie o zwartej konstrukcji i wyważonych proporcjach, wyposażone w krótką wylewkę. Decydując się natomiast na zamontowanie armatury ściennej, najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowa wysokość jej umiejscowienia – 25 do 35 cm ponad umywalką – dodaje.

Akcesoria do samodzielnej toalety

Mały metraż toalety zmusza do ostrożnego dodatku akcesoriów łazienkowych. Przydatne mogą być mydelniczki czy dozowniki wiszące, które nie zajmą miejsca na umywalce. Takie rzeczy, jak środki chemiczne czy papier toaletowy można schować w szafce wiszącej nad miską sedesową. Taka szafka dodatkowo uniemożliwi dostęp do środków chemicznym dzieciom. Wybierając szafkę warto pomyśleć o wykorzystaniu jej do nadania głębi pomieszczeniu. Efekt powiększenia uzyskamy dzięki modelu z oszklonymi drzwiczkami. Pomogą też jasne barwy.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Jak wybrać projekt domu

  Projekt domu

  Dom, to inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby została dobrze przemyślana. Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów.

  Mieszkanie od dewelopera - 10 pytań

  Zakup mieszkania

  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

  10 słabych punktów każdego domu

  Wilgoć w domu

  Budując dom nie zapomnij o tym. 10 słabych punktów domu, przez które przedostaje się wilgoć.

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

  Lokalizacja i miejsce parkingowe - dwa ważne elementy przy wyborze mieszkania. A jakie są pozostałe?

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.1

  Znając już swoje zasoby finansowe i mając konkretne lokale na oku, mamy nadzieję, że to wybrane będzie trafną inwestycją na przyszłość. W końcu przechodzimy do oglądania spośród wybranych mieszkań.

 • Bądź na bieżąco