Wakacje w Polsce – pomysły na urlop w kraju

Hobby

urlop

wakacje


Fot. Źródło: morguefile.com

Urlop w Polsce może być niezapomnianą przygodą. O tym jaki kierunek wybrać zdecydujcie sami, a my możemy ewentualnie podpowiedzieć gdzie warto się wybrać, co warto zobaczyć.

Gdzie jechać na urlop w Polsce nie przekraczając granic kraju? Żeby było ciekawie, niebanalnie i pięknie? Opcji jest cała masa.

Wakacje na Mazurach

Niezwykle popularne miejsca na urlop wśród turystów znajdują się na Mazurach. To region geograficzno-kulturowy obejmujący między innymi tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego. Kraina Tysiąca Jezior liczy tak naprawdę 2600 jezior. Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo, Mrągowo to jedne z najbardziej rozpoznawalnych mazurskich miejscowości turystycznych. W rejonie działają i ośrodki wypoczynkowe i kempingi i gospodarstwa agroturystyczne, wypożyczalnie jachtów.

Urlop w Polsce warto spędzić wybierając Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Liczy on w linii prostej aż 111 km. Jest rozległy i bardzo zróżnicowany przez co unikatowy na skalę Europy. Umożliwia uprawianie każdego rodzaju turystyki wodnej. Zachwyca niezmiennie i amatorów sportów wodnych i letników i wędkarzy. Teren bogaty przyrodniczo z rzadkimi gatunkami ptaków, ale także pełen historycznych zabytków i pięknych krajobrazów. Szlak Wielkich Jezior zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu Piszu a kończy na kanale w Węgorzewie. Szlak jest dość trudny ze względu na dużą liczbę jezior i zagęszczenie w sezonie, ale po drodze przy brzegach jest sporo miejsc biwakowych. Przebycie szlaku spokojnym tempem zajmuje 7-10 dni.

Warto pomyśleć o atrakcja nie-wodnych będąc na Mazurach jak np. loty balonem, czy skoki spadochronowe, które na pewno dostarczą ogromnych wrażeń spotęgowanych widokami. Warto też wiedzieć, że na Mazurach dokładnie w Kętrzynie działa całoroczny Konsulat Świętego Mikołaja. To tutaj jedna z firm produkuje znane na całym Świecie bombki. Po takiej przygodzie wakacje w Polsce mogą okazać się prawdziwym objawieniem!

Urlop nad morzem

Wakacje w Polsce to przede wszystkim …… morze. Zaczynając od północy polecamy Półwysep Helski (Mierzeja Helska). Rozciąga się na długości 34 km i należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. To doskonałe miejsce na czynny wypoczynek. Wzdłuż całego półwyspu prowadzą ścieżki rowerowe z malowniczymi przystankami – od strony Zatoki Puckiej. A sama Zatoka to doskonałe miejsce dla tych, którzy próbują swoich sił w windsurfingu.

Zobacz też: Urlop nad morzem. Pamiętaj o…

W Helu warto wybrać się na Cypel, czyli miejsce gdzie kończy się Mierzeja Helska. Wcześniej można zwiedzić fortyfikacje z czasów II wojny światowej. Do dzisiaj zachowały się liczne zabytki militarne sprzed wojny, jak i późniejsze z okresu okupacji niemieckiej i lat powojennych.
Dla tych, co wczasy nad morzem traktują głównie jako spokojny wypoczynek dostępne są szerokie piaszczyste plaże i błękitna woda.

© Miramiska - Fotolia.com

© Miramiska – Fotolia.com

Miejsca w okolicach, które warto odwiedzić będąc na wakacjach nad morzem w tym miejscu to: Przylądek Rozewie znajdujący się w Jastrzębiej Górze, to najdalej wysunięta na północ część Polski. Znajduje się tutaj latarnia morska. Łeba – słynie z pięknych plaż i nieustannie usypywanych (ruchomych) wydm.

Siostrą Mierzei Helskiej jest Mierzeja Wiślana znajdująca się w północno wschodniej części Polski, którą Polska dzieli z Rosją. Jest długa na ponad 96 km i słabo zurbanizowana. Wszystkie miejscowości znajdujące się na mierzei były kiedyś osadami rybackimi teraz to miejscowości wypoczynkowe jak Kąty Rybackie czy Krynica Morska.

Góry. Nie tylko Zakopane

Wczasy nad morzem nie każdego zadowolą. Dlatego lepszą opcją dla tych, co wolą aktywny urlop są góry, zwłaszcza te wysokie jak Tatry. Ale Tatry – to nie tylko Zakopane. Warto zatrzymać się w miejscowościach sąsiadujących ze stolicą polskich gór. Powód? Mniejsze zatłoczenie, niejednokrotnie lepsze wyjście na szlaki, spokój i cisza.

urlop w polsce góry

Dolina Chochołowska, Fot. lifeislife.pl

Gmina Kościelisko – granicząca z Zakopanem, zwana jest też bramą Tatr Zachodnich. Łączą ją trzy miejscowości: Kościelisko, Witów i Dzianisz. Swoje korzenie ma tu wiele potężnych rodów góralskich. Tereny są bogate historycznie, można się tu zetknąć z żywa historią i tradycją, ludową sztuką i zabytkami. W każdej ze wsi można natknąć się na drewniane kościółki, bielone kapliczki, dzwonnice, tradycyjną kuźnię czy leśniczówkę. W Dolinie Chochołowskiej znajdują się stare szałasy pasterskie. Stąd można się wybrać na ciekawe szlaki: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki.

Białka Tatrzańska – urokliwa wieś licząca nieco ponad 2200 mieszkańców, znajduje się 20 km od Zakopanego. Jest miejscowością atrakcyjnie turystyczną – szczególnie zimą. Znajdują się tutaj wyciągi narciarskie, są też otwarte w 2011 roku baseny termalne. Co ciekawe – zdarza się, że w okresach zimowych liczba turystów przewyższa liczbę mieszkańców. Wśród zabytków można wymienić drewniany Kościół z przełomu XVI/XVII wieku.

Nowy Targ – to historyczna stolica Podhala. Miasto leży, u podnóża Gorców pomiędzy Białym a Czarnym Dunajcem. To właśnie stąd wyrusza słynny spływ kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego, to jedna z największych i najstarszych imprez tego typu w Europie. W nowym Targu znajdą coś dla siebie turyści piesi, rowerzyści, narciarzę, kajakarzy, motocykliści i ci lubiący sporty ekstremalne. W tych obszarach znajdują się 4 parki narodowe: Gorczański Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy i Pieniński Park Narodowy.

Zamki w Polsce. Szlakiem Orlich Gniazd

To propozycja dla tych co cenią historię, są ciekawi kulturalnej kolebki i lubią … chodzić z mapą w ręku. Szlak Orlich Gniazd – liczy prawie 164 km i przebiega przez województwa małopolskie i śląskie. Rozpoczyna bieg w Krakowie, kończy w Częstochowie. Nazwa szlaku pochodzi od jego specyfiki – na jego trasie znajdują się ruiny zamków i warowni. Nazywano je ze względu na skalne usytuowanie Orlimi Gniazdami.
Zabytków na trasie jest więc sporo, do tego pagórkowaty teren porośnięty lasami dlatego warto przygotować się na intensywne doznania poznawczo-rekreacyjne. Urlop aktywny jak najbardziej wpisuje się w te właśnie okoliczności turystyczne.
Do najciekawszych zamków ( jest ich w sumie 16) na szlaku należą ( z pominięciem Wawelu) między innymi:

Zamek w Pieskowej Skale – położony nad skalistą przepaścią w Dolinie Prądnika, należy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pierwotnie był zamkiem gotyckim w XVI w. został przebudowany w stylu renesansowym. Po wojnie został odrestaurowany. Wiele razy pojawiał się w polskich produkcjach filmowych.

Zamek w Mirowie – właściwie już same ruiny. Zamek został zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku. Budowla mocno ucierpiała w czasie potopu szwedzkiego. W tej chwili zamek można podziwiać jedynie z zewnątrz ze względu na jego zły stan. Ale i tak warto!

Zamek w Mirowie, Fot. Wikipedia, autor: Przykuta

Zamek w Mirowie, Fot. Wikipedia, autor: Przykuta

Zamek w Bobolicach – sąsiaduje z zamkiem mirowskim (zaledwie 1,5 km). Znajduje się w od­le­głości za­le­d­wie 1,5 km od zamku w Mirowie. Warownia została odtworzona na podstawie zachowanych ruin. W pracach wykorzystywano wyłącznie tradycyjne materiały (głównie kamień wapienny), opracowano też specjalną zaprawę murarską. Rekonstrukcja wzbudzała i nadal wzbudza spore kontrowersje i krytykę. Ale warto samemu wyrobić sobie zdanie odwiedzając to bądź co bądź niezwykłe miejsce.

Zamek Lipowiec – dawny zamek biskupów krakowskich, dzisiaj już ruina – ale dobrze zakonserwowana. Zlokalizowany jest na wapiennym wzgórzu (362 m n.p.m.) o tej samej nazwie i znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Lipowiec.

Zamek w Rabsztynie – to średniowieczny zamek rycerski. Często zmieniał właścicieli. Bardzo ucierpiał podczas najazdu szwedzkiego. Zniszczenia dokonali także miejscowi mieszkańcy rozbierając mury zamkowe w XIX wieku, na początku XX wieku wysadzono cześć budowli. Od kilku lat prowadzone są prace rekonstrukcyjne.

Urlop w Polsce. Agroturystyka

Kto chce uciec na urlop z dala od zgiełku miejskiego i betonowego świata, może wybrać wczasy agroturystyczne. To opcja dla tych, którzy pragną kontaktu z przyrodą, odłączenia od zgiełku, telewizji i telefonów. Gospodarze kuszą różnymi atrakcjami: kontakt z inwentarzem np. karmienie zwierząt gospodarskich, ich pielęgnacja, jazda konna, zajęcia np. lepienia z gliny, haftowania czy malowania. Tradycyjne swojskie jedzenie i odpowiednie warunki zabarwione folklorem również dopełniają agroturystyczny krajobraz.

Fot. morguefile.com

Fot. morguefile.com

Agroturystyka powinna się mieć najlepiej w gminach „niezurbanizowanych”. Najwięcej takich jest w rejonie środkowo-wschodnim. Ale najszybciej agroturystyka rozkwitła w północnej i południowej części kraju i to właśnie tutaj najwięcej jest gospodarstw agroturystycznych (rejon mazursko-suwalski i województwo małopolskim). Tutaj część ofert kierowana jest do turystów zagranicznych – głównie Niemców, dlatego też standard kwater jest wyższy, co idzie w parze z cenami.

 

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Podróże, wakacje i oszczędzanie? To możliwe!

  Czy podróżując można oszczędzać? Tak! Wystarczy wszystko zaplanować, zrobić odpowiednie rozeznanie i porównać oferty. Ile możecie zaoszczędzić? Nawet kilkaset złotych!

  Ferie zimowe z dzieckiem

  Jeśli nie wysyłasz dziecka na ferie obóz zimowy czy do babci, możesz zapewnić mu atrakcje także w domu. Ferie w domu nie muszą być nudne. Wszystko zależy od twojej inwencji i upodobań dziecka. Podpowiadamy co robić w ferie zimowe z dzieckiem.

  Jak płacić za granicą aby nie przepłacić

  Mimo możliwości płacenia kartą za granicą, bardzo wielu z nas, w czasie wakacji za granicą decyduje się na płacenie tylko gotówką.

  Bezpieczeństwo w podróży – jak ochronić dokumenty i pieniądze

  Czy wiesz, jak skutecznie zabezpieczyć paszport i pieniądze przed kradzieżą na wakacjach?

  Pomysły na ciekawe wakacje w mieście

  Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Im większe miasto tym więcej możliwości letniej rozrywki. Ale to nie jest regułą. Wystarczy się rozejrzeć a pomysł na wakacje sam przyjdzie.

  Pomysł na majówkę. Gdzie wyjechać na długi weekend

  Majówka, to czasem jedyna okazja by wyrwać się od obowiązków. Problem pojawia się, gdy chęci na wyjazd są, ale pomysłów, gdzie spędzić długi weekend brak.

 • Bądź na bieżąco