Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać?

Hobby

dzieci

dziecko

podróż

urlop

wakacje


fotelik-samochodowy-dla-dziecka

Wakacje z dzieckiem, to przede wszystkim odpowiedzialność za drugą osobę. Dlatego planowanie podróży z dzieckiem, zwłaszcza malutkim zmusza nas do podjęcia działań, które zapewnią mu bezpieczeństwo, a nam względny komfort i spokój.

Podpowiemy o czym pamiętać, gdy wybieramy się na wczasy z dzieckiem.

O tym po jakim czasie od narodzin wybrać się na wakacje z dzieckiem decydują sami rodzice. Niektórzy udają się w podróż z dwutygodniowym niemowlakiem, inni dopiero po kilku miesiącach, czy nawet latach. Nie bez znaczenia jest zdrowie malucha, jego temperament i charakter/miejsce podróży – jeśli mowa na przykład o wyjeździe za granicę do egzotycznego kraju.

Na początku warto przemyśleć cel podróży. Czy jest to miejsce bezpieczne, ciepłe, wolne od zagrożeń epidemiologicznych, czy nie jest za daleko. Już sama podróż z dzieckiem może być koszmarna, jeśli się do niej odpowiednio nie przygotujemy. Warto też pomyśleć o środku transportu i o samych warunkach wakacyjnego pobytu. Ale po kolei…

Wybór miejsca na wakacje z dzieckiem

Wybierając miejsce pobytu podczas podróżowania z dzieckiem zwracajmy uwagę na to czy nie jest zatłoczone i brudne. Czy uliczny hałas i spaliny nie będą przeszkadzać. Popularne kurorty w sezonie potrafią stać się przeciwieństwem wypoczynku i to nie tylko za dnia. Także w nocy. Przez wieczny tłok, hałas i korki nie sposób się zrelaksować. Małe dziecko w takich warunkach będzie zestresowane. Na urlop z dzieckiem najlepsze są spokojne okolice: Mazury, Kaszuby itp., gdzie powietrze jest czyste i nie ma tłoku oraz urlopowiczów spragnionych wakacyjnych rozrywek. Druga sprawa to standard hotelu czy pensjonatu w jakim chcemy się zatrzymać. Podpytajmy wcześniej o atrakcje dla maluchów. Ważne by się nie nudziły, ale przyjemnie i oczywiście bezpiecznie spędzały czas. Wtedy i my skorzystamy. Jeśli w hotelu jest np. plac zabaw, brodzik do kąpieli na basenie, salka gimnastyczna czy sala zabaw, czy opiekun dla dzieci, łatwiej nam będzie zająć malucha. Być może są i atrakcje poza ośrodkiem jak kino, muzea, parki rozrywki czy akcje letnie pod chmurką. To samo dotyczy gospodarstw agroturystycznych, które często oferują kontakt z żywym inwentarzem, przejażdżki konne itp. Oczywiście należy też sprawdzić czy miejsce jest bezpieczne.

© inarik - Fotolia.com

© inarik – Fotolia.com

Co zabrać na urlop z dzieckiem

Jadąc na wakacje z dzieckiem oprócz rzeczy, które musimy zabrać, to w pierwszej kolejności ubrania (najlepiej spory zapas. Jeśli jest gorąco nie zapomnijmy o nakryciu głowy, pieluchach do kąpania), środki higieniczne (chusteczki nawilżane bardzo dobrze się sprawdzą w podróży), zabawki. Musimy pamiętać też o jedzeniu np. słoiczkach z ulubiona potrawką, kaszkach, dużej ilości płynów (wod, sok). Warto zabrać podręczną apteczkę, w której powinno się znaleźć:

  • coś przeciwbólowego i przeciwgorączkowego dla dziecka – warto wziąć leki w czopkach, które nie muszą być przechowywane w lodówce
  • lekarstwo na odwodnienie
  • lekarstwo na biegunkę
  • lekarstwo na zatwardzenie, np. czopki glicerynowe
  • leki na chorobę lokomocyjną (zwykle nie dotyczy to malutkich dzieci)
  • krem z wysokim filtrem!

Oczywiście przed samym wyjazdem dobrze wybrać się do lekarza z maluchem i zapytać, czy są jakieś przeciwwskazania dotyczące wyjazdu, specjalne szczepienia dla dzieci itp.
Ważna sprawa – ubezpieczenie! Najlepiej takie, które w razie konieczności pokryje np. transport helikopterem, jak też skorzystanie z szybkiej, prywatnej opieki medycznej. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas wyjazdów za granicę.

Dobrze jest też zorientować się, czy na miejscu pobytu jest pediatra – w miejscowości czy w hotelu.

Podróż z dzieckiem

W przypadku, gdy dziecko jest spokojne i dużo śpi w ciągu dnia, prawdopodobnie prześpi większą część podróży i nie będzie sprawiało kłopotu nawet podczas kilkugodzinnej jazdy. Jednak jeśli maluch łatwo nie zasypia, żeby podróż minęła spokojnie trzeba go czymś zająć. Jeśli jedziemy na wakacje samochodem zaplanujmy z wyprzedzeniem miejsca przystanków, by podróż była mniej jednostajna. O ile mamy taką możliwość warto nagrać ulubione bajki i puścić dziecku w podróży. Można też pobawić się w przewodnika i poopowiadać o miejscu do którego jedziemy albo o miejscach przez które przejeżdżamy. Warto mieć też pod ręką wodę i lek na chorobę lokomocyjną, to drugie szczególnie wtedy kiedy nie wiemy jak maluch zniesie dłuższą niż zwykle podróż. Nieco trudniej jest podczas podróży samolotem czy autokarem. W przypadku, gdy brzdąc ma już kilka lat warto przed wyjazdem przeprowadzić rozmowę przygotowującą na podróż.

O tym jaką porę wybrać na podróżowanie zależy od samych maluchów – niektóre potrafią przespać całą noc i rano obudzić się już w nowym miejscu, inne za dnia są spokojniejsze i z ciekawością chłoną nowinki. Jadąc z dzieckiem na wczasy należy zabrać zapas jedzenia i picia na podróż. W przypadku lotów jest możliwość rezerwacji specjalnych kołysek dla niemowląt, w których dzieci śpią podczas lotu.

W przypadku wyjazdów za granicę samochodem, warto sprawdzić przepisy drogowe dotyczące przewozu dzieci w krajach, przez które zaplanowaliśmy podróż.

Wyjazd na wakacje z dzieckiem to nie koniec świata, ale należy się do tego dobrze przygotować. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie i swobodnie.

autor: o-nie


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>