Wanna czy prysznic, co sprawdzi się lepiej

Dom

łazienka


Fot. Źródło: roca.pl

Co wybrać? Wannę czy prysznic? A może wannę z prysznicem? To, co się sprawdzi zależy od wielu czynników, takich jak wielkość łazienki, czy portfela.

Wg raportu Akademii Roca z 2014r. To, czy wybierzemy wannę, czy prysznic, ma ścisły związek z naszą płcią oraz wiekiem. Wg statystyk, wannę częściej wybierają kobiety oraz osoby starsze. Na prysznic zaś przychylniej patrzą panowie oraz osoby poniżej 24 roku życia. Niezależnie od tego, czy pasujemy do statystyk, czy nie, to jak urządzimy łazienkę powinno zależeć tylko i przede wszystkim od preferencji, tych którzy z niej będą korzystać. Pamiętajmy, że tak jak jesteśmy różni, różne mogą być nasze preferencje.

Płeć i wiek wpływa na to, czy wybierzemy wannę czy prysznic. Źródło: akademiaroca.pl

Płeć i wiek wpływa na to, czy wybierzemy wannę czy prysznic. Źródło: akademiaroca.pl

Wanna

Kojarzą się przede wszystkim z dużymi przestrzeniami, ale niektóre modele sprawdzą się też w małych łazienkach. Do wyboru mamy całkiem sporo. Proste prostokątne akrylowe, a także wolnostojące eleganckie z bardziej unikalnych materiałów.

Źródło: akademiaroca.pl

Źródło: akademiaroca.pl

Wanna – zalety:

 • funkcja relaksacyjna – po ciężkim dniu długa kąpiel w wannie to prawdziwy balsam na duszę
 • łatwość w utrzymaniu czystości – wannę czyści się prościej niż prysznic
 • dodatkowa powierzchnia – wannę można obudować w taki sposób, by zyskać dodatkowe szafki
 • kąpiele lecznicze – stosując odpowiednie preparaty do kąpieli możemy wpłynąć pozytywnie na własne zdrowie. Kąpiele lecznicze łagodzą m.in. skutki alergii, bóle reumatyczne, suchość skóry, trądzik czy zapalenia skórne.
 • bezpieczeństwo – wanna sprawdzi się w domu, w którym jest małe dziecko. W wannie bowiem łatwiej wykąpać malucha.
 • uniwersalność – wannę można wzbogacić o dodatkową funkcję natrysku. Z prysznica wanny nie zrobimy.

Wanna – wady:

 • zajmuje więcej miejsca niż prysznic, więc nie sprawdzi się w bardzo małych łazienkach.
 • Wanna jest mało ustawna.
 • Kąpiel w wannie może być problematyczna dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Z jakiego materiału wanna będzie najlepsza? Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jaki materiał na wannę nadaje się najlepiej.

Rodzaje wanien

 • narożne
 • owalne
 • prostokątne
 • okrągłe
 • wolnostojące

Wanny prostokątne i narożne są częściej wybierane ze względu na lepszą cenę ale też aspekt praktyczny. Takie wanny sprząta się zdecydowanie łatwiej. Wolnostojące, okrągłe i owalne sprawdzą się w w dużych łazienkach, w których dostęp do wanny będzie możliwy przynajmniej z 3 stron. Inaczej sprzątanie może dostarczyć sporych trudności. Reszta to już kwestia estetyki.

Kupując wannę można zwrócić dodatkowo uwagę na 3 elementy poprawiające wygodę użytkowania:

 • zagłówek – zwiększający komfort podczas dłuższych kąpieli
 • uchwyt – ułatwiający wejście do wanny
 • półkę – umożliwiającą postawienie dodatkowych kosmetyków, świec.

Na rynku znajdziemy również wanny z hydromasażem w różnych wariantach. Trzeba jednak pamiętać, że rodzaj hydromasażu powinien być dopasowany do osób, które będą go używać. Inny będzie potrzebny, jeśli z masaży ma korzystać dziecko, inny jeśli tylko osoby dorosłe. Pamiętajmy jednak, że przed taką decyzją zawsze trzeba się skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre schorzenia wykluczają korzystanie z tej formy relaksu.

Prysznic

Bardziej ekonomiczny niż wanna, wcale nie musi jej niczym ustępować, jeśli chodzi o estetykę lub jakość. Tutaj również producenci mogą pochwalić się bardzo szeroką gamą produktów. Od tych najbardziej „standardowych”, po prysznice bezbrodzikowe ale równie funkcjonalne.

Źródło: akademiaroca.pl

Źródło: akademiaroca.pl

Prysznic – zalety:

 • ekonomia miejsca – prysznic zajmuje bardzo małą powierzchnię. Dzięki temu zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową.
 • oszczędność czasu – prysznic sprawdzi się u osób będących w ciągłym biegu, które nie mają czasu na długie kąpiele. Będą też idealne dla tych, którzy nie przepadają za długimi kąpielami.
 • mniejsze zużycie wody – pod prysznicem spędzamy mniej czasu, zużywamy tym samym mniej wody.
 • bezpieczeństwo – prysznic jest wygodniejszy dla osób starszych czy niepełnosprawnych, w których istnieje możliwość zamontowania specjalnego krzesełka do kąpieli z możliwością wprowadzenia wózka inwalidzkiego.

Prysznic – wady:

 • trudniejszy w czyszczeniu niż wanna – łatwiej osadza się kamień na prysznicu.
 • brak funkcji relaksacyjnej – w prysznicu nie ma możliwości wzięcia kąpieli z bąbelkami lub leczniczej.

Prysznic z brodzikiem czy bez?

Obecnie mamy wiele rodzajów kabin natryskowych do wyboru. Mogą być osadzone na brodziku albo występować samodzielnie bezpośrednio na podłodze. Decydując się jednak na ten drugi sposób należy pamiętać o prawidłowym profilu podłogi przy odpływie oraz odpowiednim odprowadzaniu wilgoci, co budowlańcom może przysporzyć sporo trudności, a co za tym idzie, nam dodatkowych wydatków. Na korzyść brodzików przemawia zatem przede wszystkim koszt zakupu. Poza tym będzie wygodniejszy, jeśli w domu mamy małe dzieci.

Na co zwrócić uwagę kupując prysznic?

Wybierając prysznic powinniśmy sprawdzić grubość szkła (najlepiej hartowane, 6-8mm). Szkło powinno mieć powłokę zapobiegającą osadzaniu się zanieczyszczeń. Jeśli takiej powłoki nie ma, szybę trzeba zaimpregnować. Ułatwi to późniejsze czyszczenie. W kolejnym kroku zwracamy uwagę na profile kabiny, to czy są równe i mają jednakowy kolor. Ważne są też rolki i ich wykonanie. Drzwi nie powinny szarpać podczas otwierania/zamykania. Sprawdzamy też ergonomię uchwytów, uszczelki i wsporniki ścienne – najlepiej żeby były ergonomiczne z dobrych materiałów. Jeśli decydujemy się na prysznic, powinniśmy dobrze obejrzeć kabinę na wystawie sklepowej. Sprawdzić ją od środka oraz od zewnątrz. Taka kabina otwierana i zamykana jest wielokrotnie, także da nam niejako pojęcie jak będzie się zachowywać za jakiś czas, przy częstej eksploatacji.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Nowoczesna łazienka - trendy 2015

  Łazienki to dziś małe domowe SPA łączące funkcjonalność z estetyką. Jakie trendy w urządzaniu łazienek przewidywane są na 2015r? Zainspiruj się.

  Jak optycznie powiększyć małą łazienkę

  Ograniczony metraż łazienki stanowi zwykle nie lada wyzwanie przy aranżacji przestrzeni. Zastosowanie kilku prostych rozwiązań może jednak znacząco wpłynąć zarówno na wizualną, jak i funkcjonalną stronę wnętrza.

  Niestandardowe tapety do sypialni, salonu i łazienki

  Kto powiedział, że tapeta musi być prosta albo nudna? Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu, koniecznie zobacz te tapety.

  Sprzątanie łazienki - domowe triki na lśniącą armaturę

  Sprzątanie łazienki nigdy nie było tak łatwe i... naturalne. Wystarczy tak na prawdę kilka rzeczy dostępnych w każdej kuchni.

  Łazienka dla kobiety vs łazienka dla mężczyzny

  Badania naukowe dotyczące naszych nawyków mogą posłużyć za wskazówkę do tego, jak urządzić łazienkę z myślą o potrzebach pani i pana domu.

 • Bądź na bieżąco