Wiza do Rosji - jak ją uzyskać

Hobby

wiza


Fot. źródło: morguefile.com

Załatwianie wizy niemal zawsze, a na pewno za pierwszym razem, wiąże się ze stresem. Nie jest to jednak tak skomplikowane jak się wydaje.

Przed przystąpieniem do złożenia wniosku o wizę do Rosji trzeba zapoznać się z wymaganiami/przepisami, by uniknąć ewentualnych trudności, które uniemożliwią zdobycie wizy. A dalszej perspektywie należy zarezerwować sobie kilka godzin np. na stanie w kolejce. Jeśli chodzi o wizę do Rosji, to pomocne są informacje zawarte na stronie  ambasady rosyjskiej (http://www.rusemb.pl).

Wydział Konsularny Ambasady Rosji w Polsce wydaje wizy obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw UE w ramach Umowy między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej.

W celu uzyskania wizy do Rosji należy przedstawić następujące dokumenty:

Paszport – ten dokument musi być ważny co najmniej 180 dni, licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy na wjazd do Rosji

Jedno zdjęcie. Fotografia musi być wykonana według określonej specyfikacji: rozmiar 3,5 x 4,5 cm; zdjęcie kolorowe, ostre, czyste i kontrastowe wykonane na jasnym tle i nie starsze niż 6 miesięcy, zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; przedstawiające osobę bez nakrycia głowy, patrzącą na wprost, z zamkniętymi ustami, twarz nie może być przesłonięta włosami.

Ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem €30 000 ważne na terenie Federacji Rosyjskiej. Polisa powinna pokrywać się z ważnością wizy oraz wszystkich zaplanowanych dni pobytu. Ambasada honoruje tylko ubezpieczenia w firmach: Signal Iduna, TU Europa lub Hestia.

Voucher turystyczny – a także potwierdzenie obsługi turysty zagranicznego przez rosyjską organizację prowadzącą działalność turystyczną.

Wniosek wizowy – wypełniony musi być wyłącznie elektronicznie w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowany za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji: http://visa.kdmid.ru. (Kwestionariusze nadesłane faksem lub pocztą nie są przyjmowane). Ankietę należy wydrukować wg. informacji podanej na stronie Ambasady.

Wnioski wizowe należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej w Rosyjskim Centrum Wizowym: adres: 02-516 Warszawa, ul. Starościńska 1, lok.C, www.poland-ifs.com, E-mail: info@poland-ifs.com lub osobiście w Wydziale Konsularnym po uprzednim zarejestrowaniu się na stronie: www.warsaw.kdmid.ru/queue-pl/

 

Warto wiedzieć:

 * Wiza turystyczna do Rosji uprawnia do jednokrotnego lub dwukrotnego przekroczenia granicy i pobytu w celach turystycznych na terenie Federacji Rosyjskiej przez okres nie dłuższy niż 30 dni.

 * W Rosji obowiązuje konieczność zameldowania się w miejscu pobytu w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji.

 * Złożenie dokumentów w staraniu o wizę do Rosji w ambasadzie to czekanie w kolejce, nierzadko kilka godzin, ważne by zarezerwować sobie czas odpowiednio wcześniej. Złożenie i odbiór dokumentów odbywa się w różne dni.

 * Ceny wiz do Rosji są różne w zależności od trybu rozpatrywania dokumentów. W trybie zwykłym, który trwa 10 dni opłata wynosi 154 zł, w trybie ekspresowym, trwającym 3 dni 307 zł.

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>