Wiza do USA - jak uzyskać wizę turystyczną?

Hobby

latanie

podróż

procedury

wiza amerykańska

wiza do USA


Fot. morguefile.com

Chcesz ubiegać się o wizę do USA? Wbrew pozorom przejście przez wszystkie procedury ubiegania się o wizę do Stanów nie jest tak skomplikowane, jakby się wydawało.

Wiza amerykańska B-2 (turystyczna) jest dokumentem, który uprawnia mieszkańców naszego kraju do ubiegania się o wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jej ważność, to przeważnie 10lat. Wniosek możemy składać w Ambasadzie w Warszawie lub w Konsulacie Generalnym w Krakowie. By  zdobyć wizę musimy przejść przez kilka etapów, w tym rozmowę z konsulem. Po kolei…

 1. Ubieganie się o wizę do USA zaczynamy od wniesienia opłaty za rozpatrzenie wniosku o wizę. W przypadku wizy turystycznej, będzie to 512zł. Kwota ta jest bezzwrotna, to znaczy, że jeśli nie otrzymamy wizy, pieniądze nie zostaną nam zwrócone. Opłatę można wykonać przelewem bankowym lub dokonując wpłaty środków w Banku Pocztowym (w tym przypadku musimy pobrać odpowiedni druk).
 2. Po wniesieniu opłaty wypełniamy wniosek DS-160, w całości w języku angielskim. Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie do wizy (wymogi co do zdjęcia znajdziemy tutaj). Formularz zawiera pytania dotyczące aktualnej sytuacji materialnej i rodzinnej m.in. pytania o aktualną pracę, czy mamy znajomych w Stanach, jak również pytanie o wysokość zarobków czy pytanie o… nasze doświadczenia terrorystyczne.
 3. Następnie za pośrednictwem strony internetowej należy umówić spotkanie z konsulem (tutaj będą potrzebne potwierdzenia wniesienia opłaty wizowej, numer potwierdzający złożenie wniosku DS-160 oraz numer paszportu).
 4. W umówionym dniu należy udać się do Ambasady/Konsulatu Generalnego na rozmowę z konsulem. Należy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty:
  • wydruk potwierdzenia daty rozmowy z konsulem,
  • potwierdzenie wypełnienia formularza DS-160 oraz dokonania opłaty za rozpatrzenie wniosku o wizę,
  • zdjęcie wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy (wg wymagań),
  • ważny paszport.
  • Do tego jeszcze: zaświadczenie o zarobkach (odcinki wypłaty za ostatnie 3 miesiące) lub dokumenty potwierdzające płacenie podatków w Polsce (PIT) albo też działy w firmie i aktywa (w przypadku pełnienia funkcji prezesa), plan podróży, dokumenty sądowe/policyjne dotyczące aresztowania bądź wyroku skazującego, nawet jeśli kara była odbyta lub umorzona. Studenci i uczniowie powinni mieć także indeks, dyplom, tudzież ostatnie świadectwa szkolne oraz dowód posiadania środków finansowych w Polsce.
 5. W dniu rozmowy z konsulem stawiamy się o wyznaczonej porze i dniu w Ambasadzie Amerykańskiej/Konsulacie Generalnym. Normalną praktyką jest umawianie wielu osób na tę samą godzinę, także wyznaczony czas rozmowy nie jest bardzo sztywny. Wchodząc na teren Ambasady/Konsulatu Generalnego będziemy, tak jak na lotnisku, przechodzić przez bramki. Dalej kontrola dokumentów i odcisków palców.
 6. Dostaniemy numerek, z którym to udajemy się na rozmowę. Rozmowa prowadzona jest przy okienku (jak na poczcie). Trwa ok. minuty. W czasie jej trwania sprawdzane są potwierdzenia wpłaty, wypełnienia DS-160. Konsul zadaje też pytania odnośnie naszych planów dotyczących wyjazdu oraz pracy i rodziny.
 7. Jeśli konsul przyzna nam wizę, wówczas zabiera nam paszport (do wdrukowania wizy). Dostaniemy go z powrotem w ciągu 5 dni kurierem. W przypadku odmowy paszport zostanie nam zwrócony od razu.

Wiza turystyczna należy do wiz nieimigracyjnych (wiz na czas określony, a nie stały). Konsul każdą osobę składającą wniosek o wizę traktuje, jako potencjalnego imigranta. Podczas rozmowy naszym zadaniem jest przekonać konsula, że interesuje nas tylko pobyt tymczasowy, w ściśle określonym celu (zwiedzanie) i chcemy wrócić do Polski. Jeśli konsul uzna, że nie ma silnych więzi z (w naszym przypadku) Polską, może nasz wniosek odrzucić (zgodni z paragrafem 214). Od odmownej decyzji konsula opartej na braku przesłanek do uznania silnych więzi łączących nas z Polską można się odwołać.

Trzeba pamiętać, że wiza nie jest dokumentem gwarantującym nam wejście na terytorium Stanów Zjednoczonych. Taką decyzję podejmuje amerykański urzędnik imigracyjny Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego, który określa również maksymalny czas trwania jednorazowego pobytu.

Po więcej informacji na temat ubiegania się o wizę zajrzyj na stronę Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Procedury na lotnisku - wszystko po kolei

  lotnisko procedury

  Nie wiesz lub nie pamiętasz, jak wygląda odprawa na lotnisku? Spokojnie! Po kolei przeprowadzimy cię przez jej etapy.

  Twoje dziecko, bezpieczne w podróży

  bezpieczeństwo dziecka

  Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Jak pojechać w wakacyjną podróż z dzieckiem, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo?

  Podróże, wakacje i oszczędzanie? To możliwe!

  Czy podróżując można oszczędzać? Tak! Wystarczy wszystko zaplanować, zrobić odpowiednie rozeznanie i porównać oferty. Ile możecie zaoszczędzić? Nawet kilkaset złotych!

  Co robić w podróży? Pomysły na zajęcie w czasie podróży

  Co robić w pociągu? Co można robić podczas jazdy samochodem? Czym się zająć w autokarze?

  Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać?

  Wakacje z dzieckiem, to przede wszystkim odpowiedzialność za drugą osobę. Dlatego planowanie podróży z dzieckiem, zwłaszcza malutkim zmusza nas do podjęcia działań, które zapewnią mu bezpieczeństwo, a nam względny komfort i spokój.

  Zaplanuj tanią podróż - krok po kroku

  tania podroz

  Na co dzień możesz usłyszeć czy przeczytać o ludziach, którzy podróżują w najdalsze krańce Ziemi za naprawdę małe, niekiedy śmieszne pieniądze. Przykład taniej podróży? 500zł za 5 dniowy pobyt w Maroko. Niemożliwe?

 • Bądź na bieżąco