Wróżby na Andrzejki

Z okazji

andrzejki

wróżby


sxc.hu

Fot. sxc.hu

Niby ten listopad taki szary i ponury a tu nie dość, że Haloween i przebierańce, rogale marcińskie (Wielkopolska) i... no właśnie, Andrzejki. A jak Andrzejki, to i wróżby.

Niegdyś wierzono, że wigilia św. Andrzeja (noc z 29 na 30 listopada) ma magiczną moc i pozwala zajrzeć w przyszłość. Mówiąc dokładnie, wierzono, że wróżby andrzejkowe pozwalają przewidzieć okoliczności, w jakich młode panny poznają swoich przyszłych mężów. Dziś wróżby te mają charakter zabawowy. Nie ma też już znaczenia płeć czy stan cywilny osoby, której się „przepowiada przyszłość”. Utrwaliło się kilka wróżb, które prezentujemy.

Lanie wosku przez klucz

Najbardziej popularna wróżba andrzejkowa. Niegdyś na wodę lano roztopiony ołów. Natomiast dziś przez ucho klucza przelewa się wosk. Najlepiej w tym celu sprawdzają się stare klucze  z dużym oczkiem. Po zastygnięciu wosku, wróżbę odczytuje się z rzucanego na ścianę woskowego cienia. Jak odczytywać kształty? Musimy się zastanowić z czym kojarzą nam się rzucane przez wosk kształty. Może cień na kształt góry i wróży nam podróż? Może przybiera zarys twarzy, naszej przyszłej miłości?

Układanie butów za próg

Każdy z uczestników zabawy zdejmuje po bucie. Miejsce startu jest dowolne. Uczestnicy zabawy układają na przemian swoje buty w kierunku drzwi. Ten, kto pierwszy przekroczy próg ten szybko spotka miłość lub weźmie ślub z aktualnym partnerem.

Obieranie jabłek

Uczestnicy zabawy mają za zadanie obrać jabłko ale tak, by obierka była w jednym kawałku. Następnie każdy uczestnik rzuca swoją skórką przez lewe ramię. Powstały układ obierki ma przedstawiać 1 literę imienia przyszłego męża czy żony.

Wróżba z filiżanek

Ta wróżba ma kilka wersji, przedstawimy wersję krótszą. Bierzemy 4 filiżanki oraz obrączkę, różaniec i monetę. Przedmioty chowamy pod filiżankami, jedną zostawiamy pustą. Osoba, której wróżymy, nie może tego widzieć. Jej zadaniem jest wskazanie filiżanki. I tak: jeśli wybierze obrączkę, znaczy, że szybko weźmie ślub lub spotka miłość. Różaniec oznacza modlitwę, zakon, staropanieństwo. Moneta zaś szczęście w finansach i biznesie. Pusta filiżanka oznacza, że w nadchodzącym roku nic się niestety nie zmieni.

Gałązka wiśni

Zgodnie ze starymi przesądami w wigilię św. Andrzeja należy ściąć gałązkę wiśni lub czereśni. Jeśli w Boże Narodzenie zakwitnie, wróży to szybkie zamążpójście.

Karteczki

W noc 29 listopada osoba, która chciałaby poznać imię przyszłego męża czy żony powinna wypisać na karteczkach wszystkie męskie czy żeńskie imiona, jakie zna lub znajdzie np. w słowniku imion. Następnie umieszcza je pod poduszką. Budząc się dzień później wyciąga 1 karteczkę. Ma to być imię osoby, z którą weźmie ślub.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

Jeden Komentarz