Wskazówki, jak poradzić sobie z bałaganem

Dom

bałagan

porządek

sprzątanie


bałagan w domu

Fot. morguefile.com

Czy bałaganu można uniknąć? A może można uprościć sobie sprzątanie? Zobacz kilka zasad ułatwiających utrzymywanie porządku.

Nie jest łatwo mieć idealny porządek. Czy ktoś w ogóle potrafi go utrzymać? Prawie niemożliwe. Są jednak pewne ogólne zasady i triki, które pomogą oszczędzić czas przeznaczany na porządki, a przynajmniej pozwolą „schować bałagan” 😉 Należą do nich…

 

 

 • Każda rzecz ma swoje konkretne miejsce – podstawowa zasada, która ułatwi utrzymanie porządku. Kiedy odkładamy każdą rzecz w jedno i to samo miejsce, nic nie pałęta się tam, gdzie nie powinno a po drugie szybciej możemy znaleźć to czego szukamy. Problemem jest tutaj samodyscyplina i to, że musimy pamiętać, że jak coś się skądś wzięło, to trzeba to tam odnieść.
 • Wszystkie ważne dokumenty trzymamy w teczce. Nie odkładamy rachunków na półki, umów nie rozrzucamy po wszystkich szufladach. Uporządkowana „biurokracja” ułatwi szukanie ważnych dokumentów a przy okazji mamy pewność, że wszystko co potrzebne jest w 1 miejscu.
 • Pudełka, pudełeczka prawdziwym ratunkiem. Przedmioty możemy grupować i pakować do przegródek, pudełek. Wtedy patrząc na półki zawsze będziemy mieć porządek, ponieważ wszystko będzie elegancko zapakowane. W ten sposób możemy ukryć kable od ładowarek albo tysiąc długopisów.
 • W szafie wszystkie rzeczy składamy i układamy zgodnie z ustaloną przez siebie regułą (np. spodnie ze spodniami, bluzki z bluzkami, lub czerwone z czerwonym, białe z białym. Tak by było nam wygodnie). Kiedy coś chowamy, odkładamy na miejsce, złożone. Dzięki temu, oszczędzamy czas na szukanie konkretnej rzeczy i nie będziemy zakładać pogniecionych ubrań.
 • Bieliznę dzielimy wg kategorii tzn. majtki z majtkami, skarpetki ze skarpetkami. Panowie mają nico prościej, dla Pań rozdzielenie szuflad na pończochy, rajstopy, staniki itd ułatwi życie.
 • Unikamy gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów – pudełko po cukierkach można wykorzystać do zapakowania prezentu? Stare gazety będą fajne do mycia okien? Ok. Tylko kiedy będzie najbliższa okazja by zapakować prezent albo jak często myjemy okna w domu? Niektórzy z nas lubią gromadzić różne rzeczy bo „a nóż się przyda”. Robiąc to zastanówmy się naprawdę sensownie, czy faktycznie przyda nam się zachomikowana torebeczka, patyczek po lizakach czy zużyte opakowanie po cukierkach czy jest to może kolejny śmieć w naszym domu. Dotyczy to tak samo zepsutych przedmiotów i urządzeń, które wiemy że nie naprawimy a chowamy „bo nam szkoda”. Wszystkie niepotrzebne notatki, ulotki, chusteczki, promocje wyrzucamy a nie gromadzimy. Nadmiar makulatury w domy to jedno z największych źródeł bałaganu.
 • Sprzątamy, jak nabałaganimy. Na przykład w sytuacji, gdy spieszymy się rano i siłą rzeczy porozrzucamy kilka rzeczy, pamiętajmy by je pochować po powrocie do domu. W ten sposób, nie dokładamy sobie pracy „na potem”.

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Łatwe i szybkie pranie w pralce

  Marzy ci się szybkie pranie bez nerwów, czy tym razem nic nie zafarbuje albo się nie skurczy? Nie tylko tobie. Dlatego stworzyliśmy ten artykuł.

  Jak sprzątać mieszkanie?

  Sprzątanie mieszkania

  Jak możemy sprzątać szybciej, lepiej przy niskim nakładzie sił? Zobacz.

  Jak sprzątać łazienkę?

  sprzątanie łazienki

  Sprzątanie łazienki nie musi być drogą przez mękę. Sprzątanie ułatwi ci kilka podstawowych zasad.

  Soda oczyszczona - domowy sposób do czyszczenia

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona to świetny sposób do czyszczenia plam, wszelkich osadów i mocno zabrudzonych powierzchni.

  Sprzątanie łazienki - domowe triki na lśniącą armaturę

  Sprzątanie łazienki nigdy nie było tak łatwe i... naturalne. Wystarczy tak na prawdę kilka rzeczy dostępnych w każdej kuchni.

  Twarda woda a armatura

  Rdzawe zacieki, osad który trudno usunąć albo nierównomierny strumień wody. Twarda woda może wpływać niekorzystanie nie tylko na estetkę armatury, ale też jej funkcjonalność. Czy możemy ignorować ten problem?

  Pleśń w domu - jak ją usunąć domowymi sposobami

  Pleśń w mieszkaniu? Chętnie. Ale tylko na talerzu i tylko w serze Brie czy Gorgonzoli. Takiej ze ścian koniecznie trzeba się pozbyć.

  Domowe sposoby na pranie firanek

  Firanki są tym elementem wystroju, który wymaga od nas cierpliwości i wysiłku przy ich ściąganiu i zakładaniu. Niekiedy też wymaga odrobiny odwagi i delikatności, ponieważ dosyć łatwo można je uszkodzić podczas prania.

 • Bądź na bieżąco