Wyposażenie samochodu. Co nowego?

Samochody

auta

kupno auta używanego

kupno samochodu używanego


Większy komfort i bezpieczeństwo, to przede wszystkim daje dodatkowe wyposażenie samochodu. O tym czy auto jest dobre i bezpieczne wcale nie świadczy jego wygląd, ale to co nie zawsze jest dla oka widoczne.

Dlatego ważne jest by przy zakupie nowego czy używanego auta przemyśleć sprawę związaną z wyposażeniem samochodu. Niektóre gadżety można dokupić samodzielnie i z pomocą mechanika zamontować.

Standard w wyposażeniu aut

To co kiedyś było luksusem na wyposażeniu samochodu, dziś już uchodzi w większości przypadków za normę. Wymieńmy choćby poduszki powietrzne, klimatyzację czy wielofunkcyjne radio. Coraz częściej w standardzie nowego auta znajdują się czujniki parkowania czy ABS..

Każdy gadżet w momencie kupna nowego pojazdu podnosi jego wartość, by potem – o czym warto pamiętać – przy sprzedaży nie mieć właściwie wpływu na jego cenę. To trochę jak z modą. Ale tutaj w grę wchodzi też bezpieczeństwo. Dlatego możemy dopasować gadżety do naszych indywidualnych potrzeb. Oto kilka wybranych przykładów na dodatkowe wyposażenie samochodu, które niejednemu kierowcy ułatwią życie.

Tempomat

Urządzenie przydaje się podczas jazdy w mieście czy na ruchliwej trasie. Jak nazwa wskazuje pozwala utrzymywać stałą prędkość pojazdu niezależnie od tego po jakiej powierzchni się porusza. Prędkość regulowana jest automatycznie, kierowca nie musi naciskać pedału gazu. Podczas jazdy np. autostradą pomaga zachować maksymalną prędkość dozwoloną na danym obszarze i zapobiega jej przekroczeniu. Ma to także wpływ na ekonomiczną jazdę.

Takie urządzenie, kupowane dodatkowo, to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Inteligentni asystenci

Parkowania. To specjalnie dla tych, którzy nie lubią parkować równolegle, czyli na tzw. kopertę. Asystent parkowania to specjalny system czujników umieszczonych z boku auta. Szukają one wolnego miejsca o odpowiednich rozmiarach. Jeśli miejsce się znajdzie, kierowca musi je zaakceptować specjalnym przyciskiem, wcześniej pojawi się stosowny komunikat na konsoli. Kierowca działa według instrukcji czyli jaki bieg wrzucić, kiedy dodać gazu czy zahamować. Urządzenie (czyli asystent) steruje jedynie układem kierowniczym, tak by auto zmieściło się w luce (miejscu do parkowania).

Asystent parkowania nie jest na tyle popularny, by był w wyposażeniu większości nowych aut. Ale czujniki parkowania można już kupić za kilkadziesiąt złotych.

Jazdy nocą. Asystent jazdy nocą to po prostu kamera termowizyjna rejestrująca obiekty w nocy znajdujące się na czy przy drodze. Obiekty żywe – ludzie i zwierzęta, są wyodrębniane z otoczenia na postawie wydzielanego przez nie ciepła. Kamera rejestruje obraz na ekranie znajdującym się na konsoli centralnej, wcześniej niż obraz zarejestruje ludzkie oko w nocnych warunkach. Niektóre rozwiązania opierają się też na kamerze podczerwonej.

Zmiany pasa ruchu. To urządzenie sprawdza się na ruchliwych trasach. Za pomocą umieszczonych w karoserii radarów lustruje sąsiednie pasy ruchu. Sprawdza, czy w tzw. martwym polu nie znajdują się inne pojazdy. Jeśli tak, wówczas zapala się kontrolka ostrzegająca informująca o tym fakcie kierowcę. Urządzenie zmniejsza ryzyko wystąpienia kolizji podczas zmiany pasa ruchu, ale w wielu przypadkach jest jeszcze niedoskonałe.

Hamowania. Jak łatwo się domyśleć to urządzenie na wyposażeniu samochodu wspomaga kierowcę w sytuacji nagłego hamowania. Zdecydowane i szybkie naciśnięcie na hamulec odczytywane jest jako sytuacja awaryjna. Sprawia to, że wytwarzane jest większe ciśnienie w układzie hamulcowym. To zdecydowanie – skraca drogę hamowania, przez co skutki ewentualnego wypadku czy stłuczki nie będą tak dotkliwe.

Ogranicznik prędkości

Ten element dodatkowego wyposażenia auta na pewno przyda się tym, co lubią depnąć na gaz, nie zważając na ograniczenia prędkości. Jest też rodzicielskim kagańcem na młodego i niedoświadczonego kierowcę. System umożliwia kierowcy ustawienie maksymalnej szybkości w jakimś określonym przedziale. Jeśli ustawiony limit zostanie przekroczony włączy się alarm dźwiękowy. Jeśli i to nie pomoże auto samoczynnie zredukuje dopływ paliwa zmuszając auto do zwolnienia. Podczas manewru wyprzedzania, gdy kierowca jest blisko limitu, po prostu wciska mocniej pedał gazu. Ograniczenie wyłącza się wtedy na krótko.

Ogranicznik prędkości jest dostępny od kilkudziesięciu złotych.

Fotele z masażem

Ten element wyposażenia auta z pewnością czyni jazdę samochodem bardziej przyjemną. Fotel z masażem przydaje się szczególnie w długich trasach. Wielogodzinna jazda w tej samej pozycji potrafi być niekomfortowa a nawet uśpić czujność kierowcy. Niestety takie rozwiązania jak fotel z masażem stosowane są głównie w drogich modelach. Ale dostępne są też specjalne maty nakładane na fotele. Mają funkcje masująco-ogrzewające.. Koszt takiej maty już od nieco ponad 100 złotych.

Czujnik deszczu

To rozwiązanie stosowane w nowoczesnych pojazdach, które samo włącza wycieraczki samochodowe. Wszystko dostosowane jest do warunków atmosferycznych łącznie z prędkością działania wycieraczek. Czujniki deszczu w samochodzie to wciąż bardziej luksus niż potrzebny element wyposażenia.

(nie tylko) Kluczyk

Otwieranie i zamykanie to już za mało. Dzisiaj samochodowy kluczyk potrafi o wiele więcej. Wystarczy mieć go przy sobie i podejść do auta a on sam odczyta nasza obecność i sam otworzy drzwi lub pozwoli na odblokowanie zamka przyciskiem na klamce. Za pomocą przycisku również uruchomić możemy silnik. Takie udogodnienie występuje w autach o rozbudowanej elektronice.

autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Praktyczne gadżety dla kierowców

  Gadżety samochodowe

  Zobacz 5 gadżetów, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo kierowcy.

  Leasing samochodu – na czym polega?

  Leasing na samochód

  Samochód w firmie to rzecz niezbędna, jednak nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu wbrew pozorom nie jest trudne.

  Podróżowanie samochodem zimą

  podróżowanie samochodem zimą

  Bezpieczne podróżowanie autem zimą może być wyzwaniem. Polacy coraz częściej wybierają się samochodem na narty np. do Włoch. Zobacz, co zrobić, by podróżowało się bezpieczniej.

  Opony zimowe vs opony letnie

  Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie różnią. To tylko pozór. Różnice są i to istotne. Te przekładają się na bezpieczeństwo, komfort jazdy i oszczędności.

  Samodzielne tankowanie gazu krok po kroku

  O ile tankowanie benzyny czy oleju napędowego nie stanowi problemu dla kierowców o tyle samodzielne tankowanie gazu to już poważna sprawa.

 • Bądź na bieżąco