Zabawy dla dzieci – stare i nowe pomysły

Dom

dzieci

radość

zabawy


Zabawy dla dzieci

Fot. sxc.hu

Gra w linkę,w gumę, a może klasy? Gry w domu, na dworze, edukacyjne i ruchowe? Dobrze trafiłeś. Zobacz koniecznie artykuł!

Pamiętacie grę w gumę czy linkę? Rzucanie duniami czy wymianę karteczek? Tak… my też. Dlatego lifeislife.pl chciałoby zaproponować gry i zabawy, które rozruszają każde dziecko a i rodzicom przypomną dawno przez nich zapomniane ale ukochane w dzieciństwie rozrywki. Poniżej przedstawiamy pomysły na spędzanie wolnego czasu w domu, na podwórku i zabawy edukacyjne, które rozwijają dzieci a jednocześnie bawią (zabawy polecane dla dzieci do 7 (edukacyjne) – 10 (ruchowe) roku życia – choć w niektóre starsze dzieci oraz dorośli też na pewno chętnie się pobawią).

ZABAWY NA DWORZE

Podchody

Zabawa dla minimum 2 osób. Uczestnicy dzielą się na 2 grupy „szukających” i „szukanych”. Szukający zasłaniają oczy i liczą do 100 tudzież zostają w domu prze 5min. Szukani chowają się zostawiając po drodze znaki w formie strzałek tudzież podpowiedzi z zadaniami dla grupy szukających. Zabawa kończy się kiedy jedna grupa znajdzie drugą. Potem się zamieniają.

Liczenie kroków

Małe dzieci fascynuje wszystko. Stąd dla malucha atrakcyjne może być liczenie kroków. Idąc z rodzicem, może liczyć ile kroków np. do najbliższego znaku zrobi on a ile rodzic. Jednocześnie dziecko uczy się cyferek.

Liczenie płytek chodnika

Zabawa podobna po powyższej z tym, że liczone są nadepnięte płytki chodnika a nie kroki.

Omijanie linii

Ten kto nadepnie na linię między płytkami przegrywa. Zabawa angażująca także rodzica.

Klasy

Kredą na chodniku lub patykiem na ziemi rysujemy charakterystycznego „chłopka” z wpisanymi w odpowiednie kratki cyframi. Zawodnik musi po kolei rzucać na poszczególne numerki/kratki kamyczek i przeskakiwać całość (na jednej nodze pojedyncze kratki a dwoma na 2 kratki obok siebie) nie nadeptując na linie. Zawodnik najpierw skacze w jedną stronę, następnie się odwraca i skacze z powrotem zabierając kamyczek. Utrata kolejki następuje gdy zawodnik nie trafi w odpowiedni numerek lub nadepnie na linię.

Guma

Dwie osoby stają w rozkroku rozciągając gumę długości ok 4m. Osoba pierwsza w kolejce wymyśla układ skoków, który reszta ma za zadanie powtarzać. Ten kto się pomyli lub dotknie gumy w trakcie skoku (nie liczą się kroki, w których trzeba poplątać gumę) zastępuje osobę pełniącą rolę „słupka”.

Linka

Dwoje zawodników kręci równo linką. Pozostali zawodnicy po wskakują i powtarzają kroki zademonstrowane przez pierwszego „skoczka”. Ten kto skusi, czyli zatrzyma linkę, zastępuje kręcącego.

Skakanie w kałużach

Dres, kalosze i można szaleć. Dla dziecka jest to podwójna frajda, bo pozwala robić coś, czego normalnie nie wolno. Dodatkowa frajdą dla dziecka będzie możliwość skakania wraz z rodzicem i urządzanie konkursów np. kto mocniej chlapnie albo kto lepiej zatańczy w kałuży.

Zbieranie liści i układanie bukietów

Zebrane liście można włożyć w wazon ale można też przyklejać na kartkę papieru (dużego formatu) w kolorowy kolarz.

ZABAWY W DOMU

Kolorowanie, malowanie

Malować i kolorować można oczywiście gotowe rysunki w książeczkach. Rodzic może się też bardziej zaangażować samodzielnie szkicując rysunek, który potem dziecko ma pokolorować. Większą też frajdą będzie rysowanie na kartce niestandardowego formatu na podłodze, farbami, pisakami, tuszem, kredkami. Im różniejsze będą materiały do rysowania tym ciekawiej dla malucha.

Stare pudełka, taśma klejąca, kolorowy papier, stare ubrania

Wypełnianie rysunków kawałkami materiału, przyklejanie prawdziwych guzików urozmaici zabawy w domu. Możemy tworzyć postaci, krajobrazy. Stare pudełka i kartony można skutecznie przerabiać na budynki obklejane starymi pociętymi ubraniami, kolorowym papierem. Wystarczy na kartce narysować postać lub scenerię i „ubrać ją” w pocięte szmatki, czy kolorowy papier.

Plastelina

Obecnie istnieje wiele książeczek z plasteliną, które pokazują, jak zrobić postaci z pokazywanej książeczki. Jest też wiele zabawek na rynku urozmaicających zabawę z plasteliną. Jeśli nie chcemy kupować dodatkowych zabawek, wystarczy 1 opakowanie plasteliny i pomysł: na przykład tworzenie zwierzątek do zoo, owoców, literek i wyrazów. Plasteliną można wypełniać też szkice rysunków, tworząc w ten sposób oryginalny obrazek.

Malowanie na szkle/ceramice

Farby do malowania na szkle/ceramice to wydatek parunastu lub więcej złotych. Taką farbą można ozdobić kubki, wazony, szklanki, filiżanki, talerze czy „domowy witrażyk”. Do tego po pomalowaniu, takie naczynie można wykorzystać w codziennym użyciu, jako dekoracja stołu lub pomysł na prezent.

Kasztany i zapałki

Tworzenie ludzików z kasztanów i zapałek to już zabawa z tradycją. Dziurki w kasztanach można przygotować np. małym śrubokrętem albo nożykiem a maluchowi dać już tak przygotowane przedmioty do łączenia. Z kasztanów można stworzyć całe rodzinki czy zwierzątka.

Fort w domu

Kilka krzeseł przykrytych kocem, pospinanych klamerkami i oto staje gotowy fort! Może być namiotem, bazą wojskową, tajnym pokojem, sekretną bazą. Na sam koniec zabawy, kiedy trzeba już całą konstrukcję posprzątać, rodzic może przeprowadzić „atak na fort”. Oczywiście wcześniej trzeba zainicjować „atak”.

ZABAWY EDUKACYJNE

Najpierw kilka propozycji dla dzieci dopiero uczących się mówić i poznających świat od podstaw.

Co mam w pudełku?

Zabawa dla minimum dwójki dzieci. Rodzic ma pudełko/torebkę, w której znajdują się przedmioty. Wyciąga je po kolei i prosi o opowiedzenie co to jest i do czego służy. Następnie prosi się dzieci o znalezienie nowego zastosowania dla owych przedmiotów. Obecność kilku dzieci powoduje chęć rywalizacji i zwiększa zaangażowanie w zabawę.

Powtarzanie dźwięków

Małym dzieciom, dopiero zaczynającym się uczyć mówić można pomóc poprzez zabawy z dźwiękami. Zabawy typu „a jak robi kotek” między innymi pomagają w nauce poprawnej artykulacji dźwięków. Rodzic może też wciągać malucha w inne zabawy. Na przykład: dziecko z rodzicem siadają naprzeciwko siebie, po czym rodzic wydaje z siebie głośne i wyraźne dźwięki np.”ała”, „mamama”, które dziecko ma powtórzyć. W ten sposób maluch uczy się lepszej artykulacji dźwięków a jednocześnie ma zabawę widząc rodzica robiącego głupie miny.

A teraz 2 propozycję dla nieco starszych dzieci, już mówiących i uczących się pisać/czytać.

Wycinanki literek

Kiedy dziecko uczy się pisać i czytać można zachęcić je do trenowania poprzez różnego rodzaju wycinanki słowne. Na przykład z kolorowego papieru można wycinać kształty przypominające litery i składać je w słowa. Można również wycinać litery/słowa z gazet i składać je w nowe zdania.

Zabawy ćwiczące pamięć

Pokazujemy dziecku szereg przedmiotów i każemy zapamiętać. Następnie zasłaniamy je i prosimy malucha o powtórzenie – w kolejności występowania – co przed chwil widział.

Możemy się również pobawić w „dodawanie” słów. Zabawa rozpoczyna się od 1 słowa – dowolnego. Każdy kolejny zawodnik powtarza to co powiedział poprzednik i „dodaje” swoje słowo. Każda kolejna osoba musi powtórzyć wszystkie słowa poprzednio wymienione razem z nowym słowem i dodać kolejne.

Do rozwijania umysłu malucha polecamy również książki Edwarda De Bono np. „Naucz swoje dziecko myśleć”.

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Jeden Komentarz