Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.1

Budowa i zakup

deweloper

mieszkanie

rynek wtórny


Fot. źródło: sxc.hu

Znając już swoje zasoby finansowe i mając konkretne lokale na oku, mamy nadzieję, że to wybrane będzie trafną inwestycją na przyszłość. W końcu przechodzimy do oglądania spośród wybranych mieszkań.

Zachęceni kolorowymi, świetnie wykonanymi fotowizualizacjami w broszurach, super ofertami cenowymi nie zwracamy jednak uwagi na najważniejsze czynniki wpływające na nasz komfort i satysfakcję z mieszkania.

Zatem na co należy zwracać uwagę, żeby mieszkało nam się wygodnie, a lokal nie był naszą zmorą? Elementy warte uwagi przy wyborze mieszkania to:

 1. Lokalizacja
 2. Miejsca parkingowe
 3. Funkcjonalny układ pomieszczeń i odpowiednie doświetlenie
 4. Wykonanie detali np. izolacji na etapie budowy
 5. Instalacje i wykończenie wnętrza
 6. Rodzaj zarządcy i szacowane koszty utrzymania

W niniejszym tekście rozważymy punkt 1 i 2.

Lokalizacja

Lokalizacja mieszkania jest jednym z ważniejszych, wymienionych czynników. Pod pojęciem lokalizacja idealna dla jednych może kryć się centrum miasta, dla innych przedmieścia, jeszcze kto inny uzna za bezcenną bliskość  zieleni, czy usług typu szkoła, przedszkole. Jednak chcielibyśmy bardziej zwrócić w tym punkcie uwagę na coś ważniejszego. Kupując mieszkanie, często zachwycamy się opisem dewelopera o bliskości obiektów użyteczności publicznej typu szkoła czy teatr, jednak rzadko dodana jest notka, że owe obiekty pozostają na planach, lub są w budowie. Wybierając lokalizację w niezabudowanej jak również zabudowanej przestrzeni warto skierować swoje kroki (np. internetowe kroki) w celu zasięgnięcia informacji o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jest to rodzaj zapisu prawa miejscowego ustalony przez jednostki samorządu terytorialnego (np. radę gminy, radę miasta na prawach powiatu), który mówi nam dokładnie gdzie jaka zabudowa powinna się znajdować, jaki powinien być jej charakter (wysokość, kolor, kąt dachu, itd.) oraz gdzie jaka zabudowa ma powstać, jakie usługi, obiekty handlowe, wysokościowe oraz gdzie mają przebiegać drogi. Tym sposobem mamy możliwość dowiedzenia się, czy przed naszym blokiem nie powstanie supermarket, basen, czy wysoki wieżowiec.  Jeżeli wybrane przez nas mieszkanie usytuowane jest na terenie bez miejscowego planu, możemy wystąpić do urzędu miasta/gminy (właściwego dla terenu lokalizacji mieszkania) z wnioskiem o warunki zabudowy dla działki, żeby dowiedzieć się jakie są wytyczne jej zabudowy. Możemy także spojrzeć na studium zagospodarowania przestrzennego gminy czy powiatu, będące podstawą do sporządzania miejscowego planu, zawierające często przewidywane i planowane inwestycje z wyprzedzeniem na lata.

Miejsce parkingowe

Kolejny punkt jest przede wszystkim dla właścicieli aut, ale jednak każdy z nas miewa mobilnych gości. Zatem kupując nasze wymarzone lokum należy zadbać o miejsce parkingowe. Pomimo standardów ilościowych jest to 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie (niekiedy w wyżej opisanych planach miejscowych dla danych działek mogą być zapisane inne wytyczne, np.2miejsca parkingowe na mieszkanie itd.) w rzeczywistości bywa różnie.

Deweloperzy często chcąc wykorzystać swoją ziemię w sposób jak najbardziej zyskowny spełniają przepisy w sposób minimalny. Również bywa, że można porozumieć się za odpowiednią cenę że do jednego mieszkania wykupujemy dwa miejsca postojowe, gdzie dla ostatnich mieszkańców takich miejsc wolnych już po prostu nie ma. Także liczba postojowa dla gości ograniczona do minimum powoduje zapchane chodniki i drogi boczne, dojazdowe. Dobrym rozwiązaniem, chociaż nie zawsze możliwym ze względów gruntowych (wysoki poziom wody, nieodpowiednie warunki podłoża i podziemne cieki wodne) są hale garażowe podziemne. Takie rozwiązanie daje nam większe poczucie bezpieczeństwa (auto nie jest wystawione na warunki atmosferyczne, niebezpieczeństwo kradzieży, uszczerbek typu przetarcia itd.) jest jednak dużo droższe niż zewnętrzny postój samochodu.

Zobacz: Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

autor: architekt.radzi@gmail.com

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Mieszkanie od dewelopera - 10 pytań

  Zakup mieszkania

  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

  Lokalizacja i miejsce parkingowe - dwa ważne elementy przy wyborze mieszkania. A jakie są pozostałe?

  Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

  Deweloperzy szaleją z budową nowych mieszkań. Czy jednak zawsze zakup "świeżynki" jest dobrym pomysłem? Nie kupuj kota w worku! Sprawdź najpierw plusy i minusy takiego mieszkania.

  Planujesz kupno mieszkania? O tym musisz pamiętać

  To ważna, jak nie najważniejsza biznesowa decyzja w życiu. Bo po pierwsze to duży wydatek po drugie, jeśli nie mamy gotówki, decyzja kredytowa na lata.

  Lewe czy prawe? Jakie drzwi wybrać?

  Stając w markecie przed decyzją o wyborze drzwi, gdy batalię dotyczącą koloru oraz materiału mamy już za sobą, do określenia pozostaje nam dużo bardziej kłopotliwą kwestię, a mianowicie- jaki typ drzwi zamówić?

  Mieszkanie dla studenta - jak je znaleźć i gdzie szukać?

  Wakacje dla studentów to czas odpoczynku od nauki na blisko trzy miesiące. Ale ci, którzy jeszcze nie znaleźli sobie lokum na nowy rok akademicki muszą się liczyć z krótszą przerwą.

 • Bądź na bieżąco