Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.2

Budowa i zakup

deweloper

mieszkanie

rynek wtórny


Fot. źródło: sxc.hu

Lokalizacja i miejsce parkingowe - dwa ważne elementy przy wyborze mieszkania. A jakie są pozostałe?

W poprzednim artykule Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.1 zgodnie z poradami naszego eksperta, omówiliśmy kwestie związane z lokalizacją i miejscem parkingowym. Zostały nam jeszcze pozostałe kwestie:

 1. Funkcjonalny układ pomieszczeń i odpowiednie doświetlenie
 2. Wykonanie detali np. izolacji na etapie budowy
 3. Instalacje i wykończenie wnętrza
 4. Rodzaj zarządcy i szacowane koszty utrzymania

Funkcjonalny układ mieszkania

Nasuwa się pytanie czym dla nas jest pojęcie funkcjonalne, tak element typu dwie łazienki w mieszkaniu dla jednych może wydawać się pomocą i komfortem, dla innych fanaberią. Stosunkowo najlepiej sprawdzają się przestrzenie o prostych i czytelnych układach zbliżone do kwadratu. Układ w którym wejście główne znajduje się na środku daje możliwość podziału przestrzeni na dwie strefy i przestrzenną strefę wejścia. Im bardziej skomplikowany układ z mnogością przejść i korytarzy tym większa dezorientacja i więcej do pokonania podczas codziennego funkcjonowania na drodze np. kuchnia- sypialnia lub łazienka-salon. Wiadomo jednak że rozłożenie pomieszczeń jest podyktowane układem instalacji. Łazienka będzie obok kuchni ze względu na odprowadzenie ścieków, a spiżarnia w sąsiedztwie przewodów wentylacyjnych. Tym sposobem pewne grupy pomieszczeń są obok siebie i nie wymagają takiego doświetlenia jak pokoje dzienne do codziennego mieszkania i przebywania.

Doświetlenie lokum to równie ważna sprawa co jego wentylacja i ogrzewanie. Według przepisów dla pomieszczeń mieszkalnych (czyli pokoje sypialne, dzienne, nie łazienka) należy zapewnić doświetlenia oknami o powierzchni w świetle ościeżnicy będącej 1/8 powierzchni podłogi danego pokoju.

Nie od dziś również wiadomo, że najcieplejszą stroną jest wystawka południowa okien, która daje najwięcej światła i ciepła słonecznego. Północ jest najciemniejsza i najchłodniejsza, a północno-zachodni wiatr to ten najbardziej przeszywający, silny i zimny. Okna o takiej wystawce dobrze sprawdzają się w spiżarni, kuchni, czy garażu. Z pojęciem doświetlenie wiąże się także pojęcie przysłanianie przez sąsiednią zabudowę, mówią o tym przepisy wskazujące że dla każdego mieszkania w zabudowie wymagana jest penetracja promieni słonecznych w ilości 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 700-1700 . Ilość 3 godzin powinno liczyć się sumując ilość minut światła słonecznego w poszczególnych pokojach mieszkania wielopokojowego.

Wyjątkiem jest zabudowa śródmiejska uzupełniająca, gdzie dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do 1,5 godziny w dniach równonocy. Nadmieniony przepis nie dotyczy mieszkań jednopokojowych (kawalerka) w zabudowie śródmiejskiej.

W kolejnej części podejmiemy temat kolejnych punktów naszej listy, które warte są uwagi przy wyborze odpowiedniego mieszkania.

 1. wykonanie detali np. izolacji na etapie budowy
 2. instalacje i wykończenie wnętrza
 3. rodzaj zarządcy i szacowane koszty utrzymania

Wróćmy do naszych rozważań na temat wyboru idealnego lokum.

Wykonanie detali np. izolacji na etapie budowy

Kolejnym nadmienionym punktem jest wykonanie detali typu docieplenie czy izolacja na etapie naszej budowy.

Jednym z częściej wymienianych problemów jest nieodpowiednia izolacja fundamentów (skutkująca podciąganiem wilgoci i wykwitami grzybowymi na poziomie piwnicy lub parteru) oraz zła izolacja poddasza i okien połaciowych skutkująca zaciekami lub ucieczką ciepła przez nieszczelności. Najlepszym sposobem zaradzenia takim ubytkom jest albo generalny remont, co wymaga pozwoleń wspólnoty oraz odpowiednich projektów, albo jeśli istnieją takie możliwości interesowanie się mieszkaniem-budynkiem podczas jego wykonywania i zwracanie uwag na bieżąco. Jest to dużo trudniejsze, jednak jeśli odpowiednio wcześnie upatrzymy sobie budowę naszego mieszkania, podczas jego powstawania możemy obserwować warunki i techniki wykonywania co kolejno może posłużyć do ewentualnych zgłoszeń braków powodujących usterki typu zawilgocenia, przeciekanie, grzyb.

Instalacje i wykończenia wnętrza

Następnym punktem naszej listy jest zwrócenie uwagi na jakość wykonanych instalacji oraz wykończenie wnętrza. Mowa tu o np. elektryce, gazie czy hydraulice. Lokalizacja pionów, skrzynek, czy dostęp do zaworów głównym w żadnym wypadku nie może być ograniczany przez urządzenia lub zabudowy. Nigdy bowiem nie wiemy jaka awaria może nad spotkać i kiedy będziemy potrzebowali użyć poszczególnych zaworów czy kurków. Jednym z częściej spotykanych problemów instalacyjnych jest uwidacznianie się kabli elektrycznych na ścianach (ciemne smugi wyznaczające trasę przewodu na ścianie) spowodowane najczęściej dobraniem nieodpowiedniego przekroju kabla do obciążenia- przegrzanie się przewodu i uwidacznianie (pola elektromagnetyczne przyciągają także kurz, zatem smuga może być brudem wynikającym z zbyt płytkiego położenia kabla). Smugi widoczne są szczególnie na tynkach gipsowych ale także cementowo-wapiennych.

W mieszkaniach mamy również do czynienia z instalacjami gazu, przewodami prowadzącymi do piecyków oraz do kuchenek gazowych w kuchniach. W tym przypadku jednym z najważniejszych informacji jakie powinniśmy uzyskać , to fakt że w naszym własnym lokum może przebiegać wyłącznie instalacja prowadząca bezpośrednio do naszych urządzeń. Rury obsługujące inne lokale a jedynie ‘przechodzące’ przez nasze ‘M’ są zabronione i niedopuszczalne. Taki stan rzeczy należy zgłosić do spółdzielni lub zarządcy którzy mają obowiązek przełożenia instalacji nie na koszt właściciela mieszkania. Przewody gazowe powinny być odpowiednio zabezpieczone, mieć odpowiednią wentylację- jeśli są w szafkach lub skrzynkach.  Nie mogą być one narażone na korozję, ani zbyt bliskie sąsiedztwo przewodów elektrycznych.

Przepisy techniczne mówią nam także o wentylacji pomieszczeń takich jak łazienka, kuchnia czy spiżarnia lub pomieszczenie gospodarcze czy garaż. Rzadko kiedy kratki wentylacyjne są estetyczne i eleganckie, jednak przy pomocy architektów i dekoratorów wnętrz w sposób pomysłowy i funkcjonalny można tak zaaranżować przestrzeń, by nie były one głównym elementem wystroju. Jednak pod żadnym pozorem nie wolno elementów wentylacji zatykać bądź przenosić w inne miejsca bez odpowiedniego projektu instalacji. Wentylacja to także ta mechaniczna szczególnie wymagana w budownictwie wysokim i wysokościowym. Wówczas należało by zwrócić uwagę na głośność urządzeń i ich lokalizację, zdarzają się bowiem przypadki gdzie nieodpowiednio zaizolowane akustycznie piony powodują duży hałas (świst, warkot) w budynkach, słyszalny również w pokojach mieszkalnych. Oglądając mieszkanie zatem, warto chwilę w nim spędzić o różnej porze dnia i wieczorem, gdy jest znacznie ciszej.

Rodzaj zarządcy i szacowane koszty utrzymania

Wybierając nasze idealne lokum zwróćmy także uwagę na rodzaj zarządzania, czy jest to wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, jaki jest zarządca i co należy do jego obowiązków. Rodzaj obsługi będzie zależny od wielkości budynku i ilości mieszkań znajdujących się w nim. Im więcej lokali tym większa liczba pomysłów, ale też uwag, skarg i sprzeciwów. Dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie wspólnota, spotkania z zarządem i zarządcą, wspólnie podejmowane decyzje i uchwały, inni woleli będą spółdzielnię i kierowanie wniosków, problemów lub pozwoleń na wszelkiego rodzaju remonty, przebudowy do jednego organu spółdzielni np. danego osiedla. Zwróćmy bowiem uwagę na to, że wszelkie zmiany w instalacjach na szeroką skalę, czy ingerencja w elewację bloku będzie wymagała projektu, pozwoleń, uzgodnień ale także zgody odpowiedniego procenta wspólnoty bądź zarządu spółdzielni.

Podejmując decyzję kupna mieszkania warto także oszacować koszt wydatków związanych z obsługą przez zarządcę obiektu (firma zewnętrzna, wspólnota, bądź spółdzielnia) oraz koszty eksploatacji takie jak ogrzewanie, woda czy gaz. Przy ogrzewaniu gazowym inny koszt będzie dla całego budynku podzielony na zużycie dla mieszkania, inny dla poszczególnego mieszkania wyposażonego w indywidualny piecyk gazowy typu ‘Junkers’.

autor: architekt.radzi@gmail.com

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Mieszkanie od dewelopera - 10 pytań

  Zakup mieszkania

  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

  Zakup mieszkania. Porady architekta. Cz.1

  Znając już swoje zasoby finansowe i mając konkretne lokale na oku, mamy nadzieję, że to wybrane będzie trafną inwestycją na przyszłość. W końcu przechodzimy do oglądania spośród wybranych mieszkań.

  Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

  Deweloperzy szaleją z budową nowych mieszkań. Czy jednak zawsze zakup "świeżynki" jest dobrym pomysłem? Nie kupuj kota w worku! Sprawdź najpierw plusy i minusy takiego mieszkania.

  Planujesz kupno mieszkania? O tym musisz pamiętać

  To ważna, jak nie najważniejsza biznesowa decyzja w życiu. Bo po pierwsze to duży wydatek po drugie, jeśli nie mamy gotówki, decyzja kredytowa na lata.

  Lewe czy prawe? Jakie drzwi wybrać?

  Stając w markecie przed decyzją o wyborze drzwi, gdy batalię dotyczącą koloru oraz materiału mamy już za sobą, do określenia pozostaje nam dużo bardziej kłopotliwą kwestię, a mianowicie- jaki typ drzwi zamówić?

  Mieszkanie dla studenta - jak je znaleźć i gdzie szukać?

  Wakacje dla studentów to czas odpoczynku od nauki na blisko trzy miesiące. Ale ci, którzy jeszcze nie znaleźli sobie lokum na nowy rok akademicki muszą się liczyć z krótszą przerwą.

 • Bądź na bieżąco