Domowe sposoby na chore zatoki

Zdrowie

choroba

domowe sposoby

przeziębienie

zapalenie zatok


Fot. © evgenyatamanenko - Fotolia.com

Silny ból w okolicach oczu, gęsta wydzielina z nosa, ból w okolicach uszu i szyi, trudności w oddychaniu. Zapalenie zatok to obecnie jedne z najczęściej stwierdzanych schorzeń.

To uciążliwa dolegliwość, która przy niewłaściwym leczeniu wraca. Niektórzy są przekonani, że raz przeziebione zatoki, będą się regularnie odzywać. Jak sobie z tym radzić?

Przyczyny Zapalenia Zatok

Schorzenia zatok najczęściej wywołuje stan zapalny.  Pojawia się on wtedy kiedy zamknięte zostają naturalne ujścia do jamy nosa i zaburzeniu ulega przepływ śluzu. Stan zapalny błony śluzowej zatok odczuwa się także w jamie nosa. To bardzo nieprzyjemne. Oprócz bólu w okolicach oczu, nosa a nawet szyi pojawia się silny katar i gorączka. Wśród przyczyn choroby najczęściej wymienia się:

 • Grzybicę zatok. Objawia się bólem zatok, głowy, wydzieliną spływającą po gardle. Nierzadko pojawia się nieprzyjemny zapach z ust i nosa. Borykają się  z nią głównie osoby przewlekle chore na zapalenie zatok. Pojawia się też u pacjentów leczonych stomatologicznie – np. po nieudanym leczeniu korzeni zębowych. Grzybiczne zapalenie pojawia się w momencie zaburzonej wentylacji zatok – czyli następuje brak dostępu powietrza.
 • Polipy zatok. Powstają kiedy błona śluzowa ulega znacznemu rozrostowi. Polipy tworzą miękką masę, która rozrastając się stopniowo blokuje ujścia zatok bądź górnych dróg oddechowych.
 • Torbiele zatok. Zwykle pojawiają się u osób, u których występują długotrwałe stany infekcyjne. Przyczyną ich powstania jest nieprawidłowe gromadzenie się śluzu w zatokach. Jego nadmiar oraz zamknięcie się niedrożnego ujścia zatoki powoduje wzrost ciśnienia w przestrzeni zatokowej. To prowadzi do zmian kostnych i  rozprzestrzeniania się stanu.
 • Nowotwory zatok. Występują bardzo rzadko, ale rozpoznane we wczesnej fazie dają się wyleczyć.

Leczenie zapalenia zatok

Istnieje kilka metod leczenia stanu zapalnego zatok. Dobranie odpowiedniego sposobu zależy od stanu chorego. Warto przed dobraniem leczenia wykonać zdjęcie RTG lub tomografię komputerową zatok.

Ostre zapalenie zatok najczęściej leczy się farmakologiczne, Leczenie zakłada stosowanie: leków obkurczających naczynia błony śluzowej, leków rozrzedzających wydzielinę, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i antybiotyków.

U niektórych stosowanie leków nie przynosi efektów i zapalenie przechodzi w proces przewlekły. Przedłużanie się takiego ostrego czy podostrego zapalenia zatok przynosowych często bywa spowodowane nieprawidłowościami w budowie anatomicznej jam nosa i ujść zatok (np. krzywa przegroda nosowa). To dodatkowo utrudnia drenaż wydzieliny z zatok. W takim przypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna. Polega ona na usunięciu polipów czy torbieli. Można ją wykonać endoskopowo np. metodą balonoplastyki. Płukanie zatok to kolejna z metod na leczenie stanu zapalnego zatok – polega na wypłukaniu zalegającej wydzieliny, to oczyszcza zatoki i pozwala na wprowadzenie leku.

Domowe sposoby na zatoki

Jeśli zapalenie zatok odzywa się w momencie, kiedy nie możemy udać się do lekarza, albo przebieg schorzenia nie jest ostry, tylko uciążliwy warto sięgnąć po domowe sposoby, które łagodzą objawy choroby.

 1. W garnku zaparzyć rumianek, dodać na koniec łyżkę soli i łyżkę sody, nakryć głowę ręcznikiem i rozpocząć inhalację. Bez głębokiego zaciągania się należy robić wdech ustami, a wydech nosem. Potem nałożyć na głowę opaskę, szalik lub czapkę na czoło. Kilka razy w ciągu dnia powtarzać inhalację. Na drugi dzień z nosa powinna spłynąć żółta wydzielina.
 2. Niektórzy polecają też roślinę o nazwie  żyworódka pierzasta. Wyciska się z jej liścia sok i zakrapia do nosa. Po 2 krople na każdą dziurkę, 3 razy dziennie, przez 3 dni. Po tym czasie powinna wypłynąć z nosa zalegająca wydzielina.
 3. Nawilżenie zatok – solanka. Uśmierzy ból i złagodzi podrażnienie błon śluzowych.  Pół litra ciepłej wody, 1 łyżeczka soli, pół łyżeczki proszku do pieczenia. Wymieszać składniki. Przepłukać roztworem otwory nosowe kilka razy dziennie. Można do tego użyć dziecięcej gruszki do oczyszczania nosa. Warto zainwestować też w nawilżacz powietrza lub rozwiesić na kaloryferach mokre ręczniki.
 4. Kąpiele parowe, inhalacje.  Na chore zatoki pomaga też doraźnie: gorący prysznic (wdychanie unoszącej się pary), inhalacje z solanki, inhalacje ziołowe (majeranek, rumianek, mięta) i z olejkami eterycznymi (np. eukaliptusowym)
 5. Płukanie gardła – septosan lub solanka.
 6. Ciepłe okłady.  Od razu pomoże gorący, ciepły okład ze zwykłej podgrzanej wody (położyć go na nos i czoło oraz skronie). Rezultaty dają ciepłe okłady z soli lub piasku. W tych przypadkach wykorzystuje się płócienne woreczki, do których wsypuje się podgrzane sól lub drobny piasek. Takie okłady  umieszcza się też na nosie i czole.
 7. Naświetlania lampą kwarcową. Lampa dobrze rozgrzewa chore zatoki. Takie zabiegi można wykonywać w niektórych przychodniach. Warto to sprawdzić.
 8. Kuracja olejem. Chyba najmniej przyjemna, ale może pomóc. Trzeba nabrać w usta oleju z butelki (słonecznikowy) i spróbować go przesysać przez przednie zęby w tę i z powrotem. Potem wypluć i przepłukać usta ciepłą wodą. W ten sposób można pozbyć się bakterii, które przenikają do oleju w trakcie płukania.
 9. Masaż wodny. Strumień ciepłej wody z prysznica skierować w okolice zatok.

Odpowiedni ubiór adekwatny do warunków pogodowych, nakrycie głowy, unikanie przeciągów i częstych zmian temperatur – o tym też należy pamiętać, by nie przeziębić zatok.

 autor: o-nie

1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Jeden Komentarz