Zaplanuj tanią podróż - krok po kroku

Hobby

podróż

tanie podróżowanie

urlop

wakacje


tania podroz

Fot. sxc.hu

Na co dzień możesz usłyszeć czy przeczytać o ludziach, którzy podróżują w najdalsze krańce Ziemi za naprawdę małe, niekiedy śmieszne pieniądze. Przykład taniej podróży? 500zł za 5 dniowy pobyt w Maroko. Niemożliwe?

Jeśli chcesz tanio podróżować, musisz poświęcić trochę czasu na organizację. To podstawowy warunek tanich podróży. Niestety, czyjaś praca kosztuje, więc jeśli chcesz taniej, musisz tego kogoś zastąpić. Także z miejsca zrezygnuj z biur podróży, które i tak najczęściej biorą opłatę za sam nocleg i transport, a to jak pokażemy często można załatwić dużo taniej (są wyjątki ale o ty potem). Oto podstawowe rzeczy o jakich musisz pomyśleć:

 1. Termin i dojazd
 2. Zakwaterowanie/nocleg
 3. Zwiedzanie + koszt wstępów
 4. Poruszanie się po mieście/kraju
 5. Bagaż

Termin i dojazd

Podróżować możesz na kilka sposobów: samochodem, samolotem, pociągiem lub busem. Środek transportu jaki wybierzesz, zależeć będzie od tego, jakie opcje są do dyspozycji w danym kierunku i jaki jest koszt przejazdu. Nie bez znaczenia bywa też czas przejazdu.

Zobacz też: Kolej, Autobus, Samolot czy Samochód? Czym podróżować by było tanio?

Najszybszym środkiem transportu jest samolot. Ze względu na częste promocje, potrafi być bardzo tanim sposobem podróżowania. Samochód jest opłacalny finansowo, gdy jadą min. 4 osoby a najlepiej kiedy auto jest „zgazowane”. Jeśli chcesz zaoszczędzić na przejazdach, możesz wybrać się w tzw. podróż za jeden uśmiech, czyli nie mniej popularny dziś jak kiedyś – autostop. Tego typu podróż to przygoda sama w sobie. Polecamy ją zwłaszcza osobom, które lubią nawiązywać kontakty i… mają czas. Niestety z tym jest ciut jak z loterią. Możesz przemieszczać się bardzo szybko, albo przez wiele godzin stać w miejscu. Taniej będzie również wtedy kiedy ewentualny urlop dopasowujesz do terminu podróży a nie na odwrót. Łatwiej w ten sposób znaleźć najciekawsze promocje i z nich skorzystać.

Tutaj warto wrócić jeszcze na moment do biur podróży. Zwolennikom bardzo tanich wyjazdów odradzamy korzystanie z nich. Najtańsza wycieczka to wydatek rzędu 1000zł za tydzień na dobrej promocji (od ok. 1500zł bez promocji). Niekiedy jednak, na dużych dystansach biuro może być bardziej opłacalne. Przykład? Proszę bardzo. 7 dniowa wycieczka do Jordanii, bez wliczonych kosztów zwiedzania, za to z hotelem i wyżywieniem potrafi kosztować ok. 2000-2500zł/osoba. Przelot samolotem do Jordanii to wydatek w najlepszym układzie 1800zł (na promocji) a średnio nie schodzi poniżej 2000zł. Jest to może przykład cenowy odrobinę odbiegający od tzw. bardzo taniego latania ale pokazuje istotę sprawy. Nawet jeśli miejsce przylotu (tutaj Amman) miałoby być tylko bazą wypadową, z której rozpoczynasz przygodę, przelicz czy w danych okolicznościach nie opłaca się wziąć lotu i zakwaterowania z biura (mowa tu tylko  o dalekich podróżach). Po prostu za te same pieniądze możesz mieć nieco więcej. W razie czego masz też gdzie wracać.

Zakwaterowanie i nocleg

Żeby było taniej trzeba szukać czegoś innego niż hotele z gwiazdkami. Zorientuj się przed wyjazdem w ofercie tanich hoteli i hosteli. Im mniej udogodnień, tym taniej. Najtańsze są sale wieloosobowe, które umożliwiają nocleg nawet 15 osobom w tym samym pomieszczeniu (dormitoria). Cena zależy również od tego, czy łazienka znajduje się w pokoju, czy jest ogólnodostępna np. dla danego piętra hostelu. Ceny noclegów są bardzo różne i zależą od kraju, bliskości do ważnych punktów turystycznych, węzłów komunikacji miejskiej, terminu planowanego przyjazdu (czy jest sezon turystyczny czy nie). Dla przykładu: cena noclegu w Budapeszcie w pokoju wieloosobowym może wynosić 19zł/noc/osoba a w pokoju prywatnym 40zl/noc/osoba. Taki sam nocleg w Paryżu zaczyna się od 80zł/noc/osoba w 4-osobowym pokoju a w większości noclegowni nie schodzi poniżej 100zł/noc/osoba. Jeśli podróżujesz w grupie, poszukaj informacji o możliwości wynajęcia mieszkania. Może być tak, że wynajem na tydzień okaże się tańszy niż hostel.

Inną opcją są pola biwakowe. Są tańsze i wcale nie gorsze niż pokój, gdy masz ładną pogodę. Warto też żebyś zorientował się odnośnie możliwości rozstawiania namiotów w danym państwie na tzw. „dziko”. Na przykład w Szwecji wolno stawiać namiot wszędzie poza oznaczonymi terenami. Wadą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku lotu samolotem nie przewieziesz w bagażu podręcznym śledzi do namiotu. Ale zawsze możesz już po wylądowaniu zakupić na przykład długie gwoździe. Jeszcze inną opcją z jakiej możesz skorzystać jest pomoc użytkowników portali społecznościowych zrzeszających ludzi ceniących sobie podróże np. couchsurfing.com. Użytkownicy takich portali udostępniają nieodpłatnie przysłowiową już kanapę a niekiedy i z przyjemnością oprowadzą po okolicy. Większość logujących się tutaj użytkowników mówi komunikatywnie po angielsku.

Jeśli podróżujesz na 4 kółkach, możesz spać w samochodzie. Na stacjach benzynowych położonych na popularnych trasach znajdują się prysznice, w których za drobną opłatą lub za darmo możez się odświeżyć. Istnieje też sposób nocowania, który polega na spaniu na lotnisku. Wystarczy gdy masz ze sobą śpiwór lub koc i kawałek ściany/podłogi pod którą możesz się ułożyć. I voila! Są takie porty lotnicze, na których nocowanie jest już normą ale są i takie zamykane na noc. Warto żebyś zorientował się zawczasu jakie przepisy obowiązują na lotnisku, na którym lądujesz. Obecnie, nocowanie na lotnisku to nie tylko forma oszczędzania na noclegu ale i sposób podróżowania sam w sobie. Polecamy tutaj serwis www.sleepinginairports.net , gdzie dowiesz się więcej na ten temat.

Warto też wspomnieć o noclegach organizowanych już na miejscu. Dla przykładu w Maroko nocleg można sobie szybko zaaranżować w okolicach mediny za kilka dolarów od osoby. Ten sam hostel/hotel potrafi kosztować parokrotnie drożej przy rezerwacji przez internet. Podobnie na Ukrainie. Na lotniskach i dworcach w sezonie czatują na turystów naganiacze oferujący „tani” nocleg. Z takich ofert można skorzystać ale lepiej przed wyjazdem zorientować się, gdzie szukać najlepszych i jakie faktycznie obowiązują stawki noclegowe.

Zwiedzanie + wstępy

Zanim wyruszysz w podróż, zorientuj się jakie atrakcje cię czekają i ile mogą kosztować. Pozwoli ci to, po pierwsze, wymienić odpowiednią ilość pieniędzy, a po drugie ułatwi poruszanie się po mieście. Zaoszczędzisz sporo czasu wiedząc, co chcesz zobaczyć i gdzie się to znajduje niż dowiadując się tego i planując podróż z osobą z Punktu Informacji Turystycznej.

Poruszanie się po mieście

Jeśli znajdziesz się w miejscowości, którą planujesz zwiedzać, musisz się zastanowić nad sposobem przemieszczania w jej obrębie. Jeśli przyjechałeś autem, można i autem jednak jazda komunikacją miejską jest tańsza. Jeśli wiesz, gdzie chcesz dojechać, możesz policzyć ile przejazdów i mniej więcej w jakim czasie chcesz wykonać i na tej podstawie zadecydować czy opłaca ci się kupić parę pojedynczych biletów czy np. bilet dzienny/tygodniowy. Jest jednak jeszcze jeden sposób upowszechniany przez polskich turystów. Jazda na tzw. gapę i udawanie zagubionego obcokrajowca, który nie potrafi mówić w żadnym obcym języku. Kontrolerzy zagraniczni bardzo często nie egzekwują kar od turystów-gapowiczów, co nie znaczy że jest to regułą.  Także jeśli jesteś zwolennikiem jazdy bez biletu zawsze licz się z możliwymi konsekwencjami (np. mandat w euro).

Bagaż

Im mniej z sobą weźmiesz tym taniej. Dodatkowy bagaż w przypadku tanich linii lotniczych (a o nich przede wszystkim myślisz, gdy chcesz tanio podróżować) kosztuje ekstra (od 10€ do ponad 20€ za 1 bagaż) a wbrew pozorom podręczny na dużo wystarcza. Musisz się tylko upewnić jakie są dopuszczalne wymiary i waga u danego przewoźnika. Są to przeważnie rozmiary średniej wielkości plecaka (wymiary podawane przez 2 najpopularniejszych w Polsce tanich przewoźników: 42x32x25, 55x40x20). Jeśli nie będziesz szaleć z ilością rzeczy na przebranie (dlatego też wygodnie podróżuje się latem) a do tego zapakujesz tylko niezbędnie rzeczy, będzie ci łatwiej się przemieszczać, a do tego zaoszczędzisz. Jeśli należysz do miłośników pamiątek możesz pakować się z myślą, by nieco rzeczy zostawić za granicą na przykład starą bieliznę, czy ręcznik. Zyskasz wówczas miejsce do przewozu suwenirów. Mały bagaż to też wygoda, gdy zamierzasz często zmieniać miejsce pobytu. Samo zwiedzanie jest wtedy o wiele przyjemniejsze. Oczywiście gdy chcesz mieć nieco więcej bagażu a jednocześnie swobodnie zmieniać  miejsce pobytu, samochód jest idealnym rozwiązaniem. Ponadto możesz zabrać prowiant, który wzięty z naszego kraju pozwoli ci zaoszczędzić często nie mało pieniędzy na śniadaniach czy kolacjach. Pamiętaj jednak o tym, że cięższy samochód więcej spala.

Przed wyjazdem poczytaj koniecznie na forach i blogach informacje o podróżowaniu po danym kraju, o zwyczajach czy cenach jedzenia (w sklepie i lokalach). Jeżeli wybierasz się do „drogiego” kraju (np. Szwecja, Japonia) zorientuj się czy w miejscach w których będziesz stacjonować, znajdują się sieci tanich sklepów albo restauracje oferujące posiłki w atrakcyjnych cenach. Tego typu informacje często zamieszczają osoby, które były w danych miejscach. Korzystanie z ich wskazówek i doświadczeń ułatwi ci planowanie podróży i zwróci też twoją uwagę na istotne rzeczy związane z samą podróżą czy bezpieczeństwem.  Podróżowanie jest niesamowite i dobrze rozplanowane nie wymaga dużych nakładów finansowych.


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Twoje dziecko, bezpieczne w podróży

  bezpieczeństwo dziecka

  Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Jak pojechać w wakacyjną podróż z dzieckiem, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo?

  Podróże, wakacje i oszczędzanie? To możliwe!

  Czy podróżując można oszczędzać? Tak! Wystarczy wszystko zaplanować, zrobić odpowiednie rozeznanie i porównać oferty. Ile możecie zaoszczędzić? Nawet kilkaset złotych!

  Co robić w podróży? Pomysły na zajęcie w czasie podróży

  Co robić w pociągu? Co można robić podczas jazdy samochodem? Czym się zająć w autokarze?

  Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać?

  Wakacje z dzieckiem, to przede wszystkim odpowiedzialność za drugą osobę. Dlatego planowanie podróży z dzieckiem, zwłaszcza malutkim zmusza nas do podjęcia działań, które zapewnią mu bezpieczeństwo, a nam względny komfort i spokój.

  Wiza do USA - jak uzyskać wizę turystyczną?

  Chcesz ubiegać się o wizę do USA? Wbrew pozorom przejście przez wszystkie procedury ubiegania się o wizę do Stanów nie jest tak skomplikowane, jakby się wydawało.

  Ferie zimowe z dzieckiem

  Jeśli nie wysyłasz dziecka na ferie obóz zimowy czy do babci, możesz zapewnić mu atrakcje także w domu. Ferie w domu nie muszą być nudne. Wszystko zależy od twojej inwencji i upodobań dziecka. Podpowiadamy co robić w ferie zimowe z dzieckiem.

  Jak płacić za granicą aby nie przepłacić

  Mimo możliwości płacenia kartą za granicą, bardzo wielu z nas, w czasie wakacji za granicą decyduje się na płacenie tylko gotówką.

  Bezpieczeństwo w podróży – jak ochronić dokumenty i pieniądze

  Czy wiesz, jak skutecznie zabezpieczyć paszport i pieniądze przed kradzieżą na wakacjach?

  Pomysły na ciekawe wakacje w mieście

  Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Im większe miasto tym więcej możliwości letniej rozrywki. Ale to nie jest regułą. Wystarczy się rozejrzeć a pomysł na wakacje sam przyjdzie.

  Wakacje w Polsce – pomysły na urlop w kraju

  Urlop w Polsce może być niezapomnianą przygodą. O tym jaki kierunek wybrać zdecydujcie sami, a my możemy ewentualnie podpowiedzieć gdzie warto się wybrać, co warto zobaczyć.

 • Bądź na bieżąco