Zioła przygotowujące do porodu - prawda czy mit

Zdrowie

ciąża


Zioła w ciąży

Będąc w ciąży można usłyszeć od mam, babć, także od położnych o świetnych właściwościach niektórych preparatów, które łagodzą sam poród. Naukowcy badają takie mity. Ich wyniki potrafią zaszokować.

Kobietom ciężarnym zaleca się picie herbaty z liści malin oraz spożywanie oleju z wiesiołka (nie jest to co prawda zioło, niemniej postanowiliśmy uwzględnić go w artykule) pod koniec ciąży. Mają one za zadanie przygotować organizm do porodu i finalnie sprawić, że sam poród będzie szybszy. Ile w tym prawdy?

Herbata z liści malin a poród

Nie ma zbyt wielu badań odpowiadających jednoznacznie, czy przyjmowanie preparatów z liści malin wpływa w jakiś sposób na przebieg porodu. Te, które wykonano wskazują na to, że przyjmowanie liści malin:

 • zmniejsza szanse na przenoszenie/przedwczesny poród,
 • może zmniejszyć szanse na sztuczne przerywanie błon płodowych, zastosowanie cesarskiego cięcia, kleszczy lub próżnociągu,
 • skraca II fazy porodu.

Olej z wiesiołka a poród

Zastosowanie oleju z wiesiołka tłumaczy się tym, że jest źródłem kwasów tłuszczowych, prekursorów prostaglatyny, które odgrywają ważną rolę w procesie dojrzewania szyjki macicy. Do tego olej z wiesiołka zawiera 80% glicerydów niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Wśród nich GLA, którego niedobór powoduje zaburzenia pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego (otyłość, cukrzyca, PMS), zaburzenia pracy układu odpornościowego, zaburzenia przemiany tłuszczowej, nadciśnienie oraz inne choroby i dolegliwości.

Olej z wiesiołka ma bardzo dużo zalet, niemniej badanie przeprowadzone na grupie ciężarnych kobiet pokazało, że to właśnie u badanych kobiet (przyjmujących olej wiesiołkowy) czas porodu był dłuższy, ponadto zaobserwowano tendencję do zwiększonego ryzyka: wydłużania fazy aktywnej porody, zahamowania akcji porodowej, użycia próżnociągu. Rosły też szanse na wydłużenie czasu pękania błon płodowych i zwiększona konieczność podania oksytocyny.

 

Źródło:

Bazylko A. Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, „Farmacja Polska”, 2010, tom 66(7), str. 478-483


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Połóg - jak wygląda i czego się spodziewać

  Połóg

  Połogiem nazywamy okres po ciąży, bezpośrednio po porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Przyjmuje się, że połóg trwa mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie zachodzi szereg zmian w ciele i psychice młodej mamy.

  Jak naprawdę wygląda ciąża

  Jak wygląda naprawdę ciąża

  Media kreują obraz ciąży, jako magicznego czasu, w którym kobieta promienieje. I choć okres ciąży sam w sobie jest naprawdę wyjątkowy, to niestety, przez większość czasu towarzyszą wymioty, opuchlizna i zaparcia. Jak wygląda ciąża, tak naprawdę?

  Cholina w diecie ciężarnej

  Zioła w ciąży

  Kobiety w ciąży mogą mieć teraz dodatkowy powód do spożywania większej ilości brokułów i jajek podczas tego wyjątkowego okresu.

  Ćwiczenia w ciąży

  Ćwiczenia w ciąży

  Ruch to zdrowie – także w czasie ciąży. To właściwie idealny czas na to by się trochę poruszać. Nawet dla tych kobiet, które wcześniej nie były specjalnie aktywne fizycznie.

  Dieta w ciąży

  Zioła w ciąży

  Jeśli spodziewasz się dziecka, pilnuj odpowiedniej diety. Co jeść w ciąży, czego nie można jeść w ciąży? Zobacz.

 • Bądź na bieżąco