Zioła przygotowujące do porodu - prawda czy mit

Zdrowie

ciąża


Zioła w ciąży

Będąc w ciąży można usłyszeć od mam, babć, także od położnych o świetnych właściwościach niektórych preparatów, które łagodzą sam poród. Naukowcy badają takie mity. Ich wyniki potrafią zaszokować.

Kobietom ciężarnym zaleca się picie herbaty z liści malin oraz spożywanie oleju z wiesiołka (nie jest to co prawda zioło, niemniej postanowiliśmy uwzględnić go w artykule) pod koniec ciąży. Mają one za zadanie przygotować organizm do porodu i finalnie sprawić, że sam poród będzie szybszy. Ile w tym prawdy?

Herbata z liści malin a poród

Nie ma zbyt wielu badań odpowiadających jednoznacznie, czy przyjmowanie preparatów z liści malin wpływa w jakiś sposób na przebieg porodu. Te, które wykonano wskazują na to, że przyjmowanie liści malin:

 • zmniejsza szanse na przenoszenie/przedwczesny poród,
 • może zmniejszyć szanse na sztuczne przerywanie błon płodowych, zastosowanie cesarskiego cięcia, kleszczy lub próżnociągu,
 • skraca II fazy porodu.

Olej z wiesiołka a poród

Zastosowanie oleju z wiesiołka tłumaczy się tym, że jest źródłem kwasów tłuszczowych, prekursorów prostaglatyny, które odgrywają ważną rolę w procesie dojrzewania szyjki macicy. Do tego olej z wiesiołka zawiera 80% glicerydów niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Wśród nich GLA, którego niedobór powoduje zaburzenia pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego (otyłość, cukrzyca, PMS), zaburzenia pracy układu odpornościowego, zaburzenia przemiany tłuszczowej, nadciśnienie oraz inne choroby i dolegliwości.

Olej z wiesiołka ma bardzo dużo zalet, niemniej badanie przeprowadzone na grupie ciężarnych kobiet pokazało, że to właśnie u badanych kobiet (przyjmujących olej wiesiołkowy) czas porodu był dłuższy, ponadto zaobserwowano tendencję do zwiększonego ryzyka: wydłużania fazy aktywnej porody, zahamowania akcji porodowej, użycia próżnociągu. Rosły też szanse na wydłużenie czasu pękania błon płodowych i zwiększona konieczność podania oksytocyny.

 

Źródło:

Bazylko A. Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, „Farmacja Polska”, 2010, tom 66(7), str. 478-483


1 / 52 / 53 / 54 / 55 / 5 (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Skomentuj

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 
 • Zobacz też

  Ćwiczenia w ciąży

  Ćwiczenia w ciąży

  Ruch to zdrowie – także w czasie ciąży. To właściwie idealny czas na to by się trochę poruszać. Nawet dla tych kobiet, które wcześniej nie były specjalnie aktywne fizycznie.

  Dieta w ciąży

  Zioła w ciąży

  Jeśli spodziewasz się dziecka, pilnuj odpowiedniej diety. Co jeść w ciąży, czego nie można jeść w ciąży? Zobacz.

  Cholina w diecie ciężarnej

  Zioła w ciąży

  Kobiety w ciąży mogą mieć teraz dodatkowy powód do spożywania większej ilości brokułów i jajek podczas tego wyjątkowego okresu.

  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

  Źródło: pixabay.com - chezbeate

  Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym i w jaki sposób ich unikać w przyszłości. Materiał wideo.

  Usuwanie znamion - fakty i mity

  Znamiona

  Na ciele większości z nas można zwykle naliczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu różnego rodzaju zmian skórnych. Zdarza się, że nie tylko nie dodają uroku, lecz są źródłem kompleksów, a nawet zagrożeniem dla zdrowia.

 • Bądź na bieżąco